Dysk zewnętrzny – najistotniejsze parametry. Poznajmy je!
Dysk zewnętrzny – jaki powinien mieć rozmiar?
To jedna z ważniejszych kwestii, ponieważ od rozmiaru zależy, ile danych na nim zmieścimy. Musimy sobie przede wszystkim odpowiedzieć, ile miejsca potrzebujemy, a do wyboru są 2,5 oraz 3,5-calowe dyski. Pierwsze to zarówno mniejszy rozmiar, jak i waga, ale też inny sposób zasilania – poprzez port USB. To więc dobra opcja dla osób poszukujących dysków do przenoszenia danych pomiędzy komputerami. 3,5-calowe są nie tylko cięższe i mniej poręczne, ale dodatkowo wymagają podpięcia zasilacza.
Interfejs dysku zewnętrznego – co warto o nim wiedzieć?
Interfejs, czyli złącze, za sprawą którego przesyłane są dane. Najczęściej do tego celu służy USB, obecnie najpopularniejszy jest USB 3.0, bo pozwala osiągnąć solidną prędkość – około 600 MB/s. Inne znane to USB 2.0, ale coraz rzadziej wykorzystywane, jak i USB typu C, dostępne głównie w bardzo szybkich dyskach SSD. Niektórzy producenci wprowadzają też nośniki korzystające z FireWire, eSATA czy Thunderbolt.
Jaka pojemność?
Wartościowe dyski zewnętrzne cechują się również odpowiednią pojemnością, choć oczywiście wszystko tu zależy od indywidualnych preferencji. Zależnie od tego, do jakich zadań go potrzebujemy, mamy do wyboru niezbyt pojemne modele (320 GB, a nawet mniejsze), jak i te, które zapewniają ogromną ilość miejsca (3 TB). Kiedy większa pojemność jest szczególnie przydatna? Zwłaszcza gdy zamierzamy magazynować pliki multimedialne (czyli zdjęcia i filmy wysokiej jakości). Dyski zewnętrzne o dużych pojemnościach znajdziesz na przykład tutaj: https://www.euro.com.pl/archiwizacja-danych1.bhtml
Poza wspomnianymi parametrami warto również pamiętać, jak ważna jest:
- Prędkość, bo od niej zależy, jak szybki będzie odczyt danych. A im większa prędkość, tym oczywiście szybszy odczyt danych. Bardzo często spotykane prędkości wynoszą 5400 RPM oraz 7200 RPM (obrotów na minutę), ale jak zainwestujemy w dysk SSD, możemy być pewni o wiele lepszych osiągów.
- Jakość wykonania obudowy, bo im bardziej solidna, tym mamy pewność, że nie ulegną uszkodzeniu wrażliwe części dysku twardego. Na pewno kiepskiej jakości plastik nie gwarantuje ochrony, więc przed zakupem warto ocenić, jak dany model pod tym kątem się prezentuje.
- Zasilanie. Mamy tu dwa rozwiązania – dla modeli 2,5-calowych energooszczędne, co sprawia, że port USB wystarcza do zasilenia nośnika, przez co taki dysk jest bardzo mobilny. Dla 3,5-calowych zaś często potrzeba dodatkowego zewnętrznego zasilania, bo mają one zwiększone zapotrzebowanie na energię.
- Dodatkowe wyposażenie. Nie jest to co prawda najważniejsze, ale podnosi wartość każdego modelu. Zwłaszcza jak dysk ma czujnik spadania (zapobiega uszkodzeniu w razie wykrycia upadku urządzenia), szyfrowanie danych (szczególnie istotne w przypadku przechowywania poufnych danych) czy backup danych (możliwość tworzenia kopii zapasowych).
Wybierając dysk zewnętrzny, koniecznie musimy zwrócić uwagę na wymienione powyżej parametry. Dzięki odpowiedniej analizie mamy pewność, że wybierzemy jak najlepszy model.
Źródło: Notka PR
Cześć!
Żeby za bardzo Wam nie spamować – od razu przejdźmy do rzeczy Zapraszamy do naszego nowo otwartego sklepu komputerowego z OGROMNĄ ilością części komputerowych i podzespołów serwerowych. Obecnie jesteśmy firmą z jednymi z najniższych cen na rynku. U nas możecie sami skonfigurować serwer z dostępnych u nas podzespołów serwerowych lub skorzystać z gotowych zestawów. Z okazji OTWARCIA przygotowaliśmy promocję 10% na CAŁY asortyment sklepu, co w niektórych przypadkach daje ładną sumkę . Do tego ZAWSZE oferujemy darmową wysyłkę. Kod rabatowy należy wpisać w koszyku – FACEBOOK.
Zapraszamy!
https://bestmicro.pl/
Zgadzam się z tym, że rozmiar dysku faktycznie jest kluczowym aspektem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z przenośnością danych. Zainteresował mnie również temat interfejsu dysku zewnętrznego. Obecnie USB 3.0 zdaje się być standardem, ale warto również zwrócić uwagę na nowocześniejsze opcje, takie jak USB typu C czy Thunderbolt, zwłaszcza dla szybkich dysków SSD. Bardzo ciekawy artykuł!