Co to jest drukarka 3D – zobacz trójwymiarową drukarkę w akcji ! Wydrukuj trójwymiarowe przedmioty w domu – drukarki 3D.

Jak działa drukarka 3D  ? Drukowanie w 3D to rzeczywistość.

Na rynek jakiś czas temu trafiły drukarki, które potrafią drukować trójwymiarowe przedmioty – czyli takie jakie nas otaczają. Dowiedz się ile kosztuje i jak działa drukarka 3D. Przedstawiamy również wizję tego co można wydrukować na trójwymiarowej drukarce – zobacz drukarkę 3D w akcji !

flickr, Creative Tools

Co to jest drukarka 3D – czyżby rewolucja ?

Podejrzewam, że większość z nas posiada w domu drukarkę i wie jak wygląda materiał po wydrukowaniu. Do sklepów jakiś czas temu trafiły drukarki przestrzenne, które diametralnie różnią się od tych, które posiadamy u siebie w domu. Czy potraficie sobie wyobrazić sytuację, w której popsuł nam się element jakiegoś urządzenia i zamiast udać się do sklepu – drukujemy go na drukarce 3D ? Teraz to możliwe !

Drukarki przestrzenne (3D) umożliwiają wydrukowanie trójwymiarowych przedmiotów, zaprojektowanych wcześniej w programach graficznych (plik musi być zapisany w formacie STL). W ten sposób możemy samodzielnie skonstruować dowolny przedmiot, lub skorzystać z biblioteki elementów 3D np. www.thingiverse.com

autor:Jackson T.R., Liu H., Patrikalakis N.M., Sachs E.M., Cima M.J.; “Modeling and designing functionally graded material components for fabrication with local composition control.”, W: Materials and Design, 1999, Nr 20, str. 63 – 75.

Przygotowany w ten sposób plik przesyłany jest do drukarki, która warstwa po warstwie buduje wyrób – określając grubość każdej warstwy, szybkość nakładania, położenie itp..

Ile kosztuje drukarka 3D i co można na niej wydrukować ?

Trochę czasu minęło odkąd pierwsza drukarka przestrzenna pojawiła się na rynku – nadal są to modele stosunkowo drogie, część z nich kosztuje tyle co dobrej klasy samochód  – nie oznacz to jednak, że nie możemy mieć jej u siebie w domu. Istnieją już drukarki 3D stosunkowo tanie za około 4 tysiące, czy nawet 1 tysiąc – oferty można zobaczyć w internecie, ale również w polskim serwisie aukcyjnym Allegro. Warto tutaj przyjrzeć się polskiej drukarce 3D „Rapcraft”, dostępnej na stronie http://www.rapcraft.com/index.php?lang=pl – znajdziemy tam zarówno informacje o samej drukarce, ale również ceny (za 5,5 tysiąca złotych możemy kupić model do samodzielnego złożenia).

Wracając do kwestii tego, co możemy wydrukować na drukarce przestrzennej – to jesteśmy tutaj ograniczeni wyłącznie wielkością samej drukarki. Podejrzewam, że w przyszłości producenci sprzętu na swoich stronach będą udostępniali gotowe pliki w formacie STL, które po wydrukowaniu posłużą nam do wymiany zużytych elementów – takie rozwiązanie pozwoli obniżyć koszta transportu i nie tylko.

[film]MDEdGhE2dUk[/film]

Jeżeli chodzi o materiał, który jest potrzebny do wydrukowania elementów – to najpowszechniej używany jest plastik, który jest stosunkowo tani. Istnieją już modele stworzone z wykorzystaniem innych materiałów np. czekolady, a nawet piasku 🙂

flickr, innovate360 – plastik do drukarki 3D

Z drugiej strony drukarka 3D to całkiem niezły biznes – wystarczyłoby zakupić jedno urządzenie, aby je później powielać 😉

Jak działa drukarka 3D w praktyce ?

Poniżej prezentuję ciekawy filmik wideo pokazujący proces tworzenia gwizdka z użyciem drukarki 3D – zobaczcie sami jak powstaje warstwa po warstwie :

[film]z0-rJVzMqxs[/film]

Można sobie zadać pytanie, czy tego typu rozwiązanie jest bezpieczne – skoro można na nim wydrukować praktycznie wszystko ? Widziałem już pomysł wydrukowania pistoletu – wystarczyłoby utworzyć model w programie graficznym i każdy w domowym zaciszu, mógłby stworzyć np. Colta. A jakie jest wasze zdanie na temat drukarek przestrzennych ?

Tagi:, , ,

1 Komentarz

  1. Piotr napisał(a):

    Dziękuję. Bardzo ciekawy artykuł. Dużo się dowiedziałem.

Napisz komentarz