Green Screen w filmach, czyli jak obecnie tworzy się produkcje wideo. Wykorzystanie zielonego tła w filmach.

W najnowszych produkcjach filmowych coraz częściej korzysta się z techniki Blue Box, która polega na zmianie jednolitego tła na dowolny obraz. Technika Blue Box, znana również pod nazwą GreenScreen jest często spotykana w telewizji np. podczas prezentacji prognozy pogody, lub w filmach, gdzie aktorzy wtapiani są do wygenerowanego komputerowo świata. Zobacz w produkcji jakich filmów zastosowano technikę GreenScreen – czyli filmowe hity, które wykorzystują „zielone tło”.

green screen w filmach

Green Screen – jak to jest zrobione ?

GreenScreen pozwala zastąpić tło, w którym odgrywana jest scena przez dowolnie inne np. wygenerowane komputerowo. Całość zrealizowana jest w ten sposób, że scenę, którą odgrywają aktorzy pokrywa jednolite tło – zazwyczaj jest ono koloru zielonego, lub niebieskiego (te kolory najmniej przypominają kolor skóry). Za pomocą odpowiednich programów i techniki „kluczowania” zielone tło zastępowane jest przez maskę kanału alfa (przeźroczystość). Inaczej mówiąc jednolite tło jest wycinane z nagrania, a zamiast niego wstawia się nagranie, lub obraz, który chcemy wykorzystać.

Warto również dodać, że aktorzy podczas nagrania nie powinni posiadać rekwizytów w kolorze tła, ponieważ w dalszej obróbce wideo zostaną one zastąpione przez alternatywny obraz.

Green Screen w filmach – czyli gdzie wykorzystano technikę zastępowania tła.

Poniżej prezentujemy materiał wideo dostępny w serwisie Youtube, który pokazuje praktyczne wykorzystanie „zielonego tła” podczas nagrywania filmu:

Dla tych, którzy chcieliby samodzielnie przygotować stanowisko do nagrywania filmów z wykorzystaniem zielonego tła zachęcamy do śledzenia kolejnych poradników publikowanych na łamach portalu komputerowego PCFAQ. Wkrótce postaramy się umieścić artykuł, który będzie pokazywał krok po kroku jak nagrać własny materiał wideo wykorzystujący greenscreen.

Napisz komentarz