Signal Private Messenger – przegląd programu do szyfrowania SMS

unnamedW tym artykule chciałbym przybliżyć czytelnikom pewną aplikację, dzięki której przechwycenie naszych SMSów będzie niemożliwe. Jest nią Signal Private Messenger. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak zwykły messenger SMSów, ale jego możliwości tkwią pod maską. Aplikacja umożliwia szyfrowanie wiadomości, które przez nią wysyłamy. Jednakże jest to obarczone pewnymi restrykcjami – odbiorca również musi mieć zainstalowaną powyższą aplikację, oraz aby odebrać wiadomość, musimy być połączeni z internetem. Jednakże nie musimy się obawiać, że wyślemy komuś zaszyfrowaną wiadomość, a ta osoba nie będzie miała możliwości jej otworzenia. Signal sam wykrywa, czy nasz rozmówca ma zainstalowaną aplikację i wówczas dopiero zmienia tryb korespondencji na szyfrowany.

Aplikację możemy pobrać stąd:

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.thoughtcrime.securesms&hl=pl

iOS: https://itunes.apple.com/us/app/signal-private-messenger/id874139669

 

Pierwsze kroki

Aby zacząć korzystanie z aplikacji musimy przejść proces rejestracji. Podajemy wówczas swój numer telefonu po to, by inni nasi znajomi widzieli nas w swoich aplikacjach Signal.

zdj (17)

Główne okno programu jest tym, do czego mogliśmy się już przyzwyczaić. Znajdziemy w nim ostatnich rozmówców oraz przycisk tworzenia nowej wiadomości.

zdj (8)

Ekran rozmowy jest również standardowy. Wiadomości wyświetlane są w dymkach, obok widnieje data wysłania smsa.

zdj (19)

Dodatkowo możemy dołączać załączniki, by stworzyć wiadomość MMS.

zdj (20)

 

Gdy Signal wykryje, że nasz rozmówca ma też zainstalowaną aplikację, wówczas przełączy się na tryb „bezpieczny”, co będzie oznajmione niebieską ikonką wysyłania.

21

Tryb bezpieczny szyfruje nasze SMSy. Nawet jeśli zostaną przechwycone, ciężko będzie je odczytać przez postronną osobę. Niestety, kryje się tutaj jedna wada – aby SMS mógł zostać wysłany musimy być połączeni z internetem. Tak samo nasz rozmówca by odebrać wiadomość też musi być połączony z internetem. Gdy odbiorca nie będzie połączony z siecią, wówczas wiadomości dostanie dopiero po połączeniu. Jest to trochę irytujące, gdyż nie dostanie on nawet żadnego powiadomienia (np. wysłanego drogą smsową) o nowych wiadomościach. Gdy mamy pewność, że rozmówca nie będzie w stanie odebrać wiadomości szyfrowanej, wówczas możemy zmienić tryb wysyłania na normalny

zdj (1)

Wiadomości zaszyfrowane, które dotarły do rozmówcy są odpowiednio oznaczone. Dwa ticki oznaczają, że wiadomość została wysłana i odebrana. Jeden tick – że tylko wysłana. Kłódeczki odróżniają wiadomości zaszyfrowane od tych niezaszyfrowanych

zdj (3)

Oczywiście możemy zobaczyć szczegóły danej wiadomości.

zdj (5)

 

Komunikator posiada możliwość szybkiej odpowiedzi. Wówczas wyświetla nam się małe okienko, w którym możemy odpisać na SMSa. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy otwierać całej aplikacji by komuś odpowiedzieć.

zdj (6)

Gdyby się okazało, że wiadomość nie została wysłana, zawsze możemy ją wysłać ponownie.

zdj (7)

 

Aplikacja oferuje szereg ustawień. Możemy zmieniać wiele rzeczy, począwszy od schematu kolorystycznego, przez ustawienia powiadomień i sposobie odbierania SMSów. Dodatkowo możemy zablokować aplikację hasłem. Co ciekawe, jest nawet opcja, która blokuje możliwość wykonywania screenów w aplikacji.

dlugie 1 dlugie 2

Gdyby okazało się, że aplikacja nie przypadła nam do gustu, to zawsze możemy się z niej wyrejestrować.

zdj (16)

4 komentarze

 1. Łukasz pisze:

  Dziękuję za poradę – aplikacja naprawdę bardzo przydatna i prosta w obsłudze 🙂

 2. bon pisze:

  zainsalowalem kilkakrotnie signal niestety ciagle nie ma opcji „ustawienia ” prosze o pomoc.

 3. Tableau33 pisze:

  Ciekawy program dużo o nim słyszałem chodź osobiście nie używałem go.

 4. Janko pisze:

  Nie wiem dla czego w Signal nie przychodzą mi sms jak nie mam neta. Wie ktoś jak to ustawić?

  https://drzwi-automatyczne.com.pl/uchylne.php – drzwi automatyczne

Napisz komentarz