Odzyskiwanie usuniętych plików. Jak odzyskać usunięte rzeczy z komputera ?

Jeżeli zdarzyło Ci się, że usunąłeś pliki z komputera, które były dla Ciebie ważne masz nadal szansę na ich odzyskanie. W wielu przypadkach można w domowym zaciszu odzyskać sporą liczbę skasowanych plików (zdjęć, filmów, muzyki itp…) wystarczy odpowiednie oprogramowanie i przestrzeganie pewnych reguł. W tym poradniku przedstawię sposób, który pomoże Ci odzyskać usunięte pliki z komputera.

odzyskiwanie danychflickr, Wild Guru Larry

Co się dzieje ze skasowanymi plikami ?

Gdy usuniemy jakiś plik z komputera ląduje on w koszu – o ile dysponujemy na dysku odpowiednim miejscem do gromadzenia danych w tym miejscu (dokładnie na dysku C:). W tym czasie plik dostępny jest w koszu i możemy go nadal z łatwością przywrócić. Sytuacja zmienia się, gdy opróżnimy zawartość systemowego kosza, lub automatycznie skasujemy pliki z pominięciem kosza (shift + delete). No właśnie co się dzieje z plikami, które zostały usunięte tzn. kosz został opróżniony ?

W momencie, gdy opróżnimy zawartość kosza, wszystkie znajdujące się w nim pliki nadal zajmują swoje miejsce na twardym dysku, pomimo że nie widzimy ich w systemie, a ilość dostępnego miejsca na dysku się zwiększa. Jak to możliwe ? Okazuje się, że wszystkiemu winne są wskaźniki, czyli zmienne które wskazują miejsce w pamięci komputera, w którym przechowywane są dane. W momencie gdy usuniemy dany plik z komputera – wskaźnik nie wskazuje na żadne miejsce w pamięci komputera (jest pusty), chociaż sam plik fizycznie istnieje nadal na komputerze.

usuniete pliki

Mam nadzieję, że powyższy obrazek zobrazuje Wam sposób usuwania plików w systemie Windows – nie są one fizycznie kasowane, ale usuwana jest zawartość wskaźnika kierująca na ten plik. Można to porównać do spisu treści – jeżeli usuniemy ze spisu treści jakiś rozdział, nie oznacza to że w książce go nie ma. Jeżeli kogoś bardziej interesuje temat zachęcam do poczytania o Master File Table, oraz File Allocation Table.

Pamiętaj o tych zasadach, a odzyskasz skasowane pliki !

Skoro już wiemy co się dzieje ze skasowanymi plikami (które fizycznie są na dysku twardym) to, w którym momencie są one rzeczywiście kasowane – przecież dysk ma swoją pojemność ? I tutaj jest pierwsza zasad o której warto pamiętać, w momencie gdy zorientujemy się że skasowaliśmy jakiś plik nie powinniśmy dokonywać wielkich zmian w systemie – chodzi mi tutaj o instalowanie dodatkowych programów, lub wrzucanie nowych plików na dysk komputera. W ten sposób możemy nadpisać miejsce, w którym fizycznie znajdował się skasowany plik. Poniżej przedstawiam kilka zasad odzyskiwania plików, których warto przestrzegać:

1. Nie wrzucamy dodatkowych plików na dysk twardy (programów, dokumentów itp…).

2. Jeżeli coś musimy zainstalować, wrzucić – warto to zrobić na innej partycji niż ta, w której był przechowywany plik.

3. Staraj się odzyskać pliki najszybciej jak to możliwe (system cały czas zapisuje pliki na dysku twardym).

4. Pliki najlepiej trzymać na innej partycji niż systemowa (C:), łatwiej je odzyskać w przypadku awarii systemu.

5. O ile mamy taką możliwość starajmy się wykorzystać dodatkowy dysk twardy (nie nadpiszemy plików).

Jak odzyskać skasowanie pliki na komputerze ?

Skoro już dowiedziałeś się co robić, aby zwiększyć szanse na odzyskanie plików z komputera czas na rozwiązania praktyczne, a więc instalację programu do odzyskiwania usuniętych plików. Programów dostępnych w internecie do skasowanych plików jest wiele (mniej i bardziej skutecznych) ja zaproponuję tutaj Undelete 360 Portable (nie trzeba instalować, można uruchomić np. z Pendrive’a).

Program jest stosunkowo lekki i potrafi odzyskać wiele formatów plików, w tym między innymi: DOC, XLS, RTF, PDF, PPT, MDB, HTML, CSV, TXT, PAS, CPP, EML; AVI, MP3, WAV, WMA, MPG, MOV, ASF; JPEG, JPG, PNG, BMP, GIF, TIF, TGA, EML i RAW.

Po uruchomieniu programu Undelete 360 Portable, zobaczymy okno jak poniżej:

undelete 360 portabelAby odzyskać usunięte pliki, należy je najpierw zlokalizować – dlatego klikamy przycisk Search, a następnie wybieramy partycje na których chcemy wyszukać wszystkie usunięte pliki (to nie jest jeszcze ich przywracanie):

szukanie skasowanych plików

Gdy zaznaczymy wybrane partycje, na których mogą znajdować się usunięte pliki klikamy przycisk Start. Po chwili zobaczymy listę wszystkich plików, które zostały znalezione przez program i które możemy odzyskać.

skasowane pliki odzyskiwanie

W ramce po lewej stronie (Group by) widzimy, że pliki zostały pogrupowane w kategorie. W ten sposób będziemy mogli zlokalizować wyłącznie wybrany format pliku np. pliki graficzne, lub tekstowe.

Istotne znaczenie ma jednak ramka po prawej stronie, gdzie wyświetlane są skasowane przez nas pliki, które można odzyskać. Warto szczególnie przyjrzeć się zakładce Status. Informuje ona nas o tym, jaka jest szansa aby w pełni odzyskać usunięty plik.

status

Istnieje kilka pozycji w zakładce status – są to:

  • Very Good – pliki nadają się do odzyskania
  • Good – istnieje spora szansa na odzyskanie plików
  • Middle – mogą wystąpić problemy z odzyskaniem plików
  • Bad – mogą być duże kłopoty z odzyskaniem skasowanych plików
  • Overwritten – plik został nadpisany, nie ma możliwości jego odzyskania

Gdy będziemy chcieli odzyskać dany plik musimy go zaznaczyć (możemy zaznaczyć od razu kilka plików) a następnie nacisnąć przycisk Recover:

recovery

W nowym oknie będziemy musieli wybrać lokalizację dla odzyskiwanych plików :

lokalizacja

Na koniec zostaniemy poinformowani o tym, czy próba odzyskania skasowanych plików przebiegła pomyślnie – oraz ile plików udało się odzyskać:

odzyskiwanie skasowanych danych

Oczywiście w internecie znajdziemy sporo narzędzi, które pozwolą nam odzyskać usunięte pliki – postaram się w przyszłych poradnikach opisać inne ciekawe narzędzia i pokazać ciekawe materiały obrazujące z jak zniszczonych dysków można odzyskać dane.

 

Tagi:, , , ,

2 komentarze

  1. hddlaboratory pisze:

    Dzięki za fajny i przydatny artykuł. Na pewno pomoże nie jednemu człowiekowi z utraconymi danymi. Pozdrawiam.

Napisz komentarz