Launchy – i praca z Windowsem staje się lepsza

Launchy jest niewielkim programem, który ułatwi nam codzienne korzystanie z komputera. Program dostępny jest na Linuxa, OS X-a oraz Windowsa. W tym poradniku zajmę się wersją na ostatni system. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jak łatwo przyśpieszyć pracę z komputerem. Będziesz mógł wykonywać wiele rzeczy naraz, bez zbędnych przystanków.

9

Co to jest Launchy?

Wyobraźmy sobie, że przeglądamy stronę internetową z ubraniami. Nie wiemy który ciuch jest bardziej opłacalny, bo dochodzą do tego promocje, koszty wysyłki i czasami inne opłaty, o których strony nas informują, ale niechętnie podliczają całkowity wydatek. Potrzeba nam szybko dodać dwie liczby. Aby to zrobić, mamy kilka możliwości – kalkulator windowsowy, kalkulator na biurku, kartka i liczenie pisemne. Żadna z metod nie jest najszybsza. No cóż, tracimy na tym kilka sekund cennego czasu.

Chcemy uruchomić jakiś program. Możemy szukać jego ikonki na pulpicie. Jednakże ja, tak i wiele osób, mam pulpit zaśmiecony strasznie, i wyszukiwanie rzadziej używanego programu stanowi pewien problem. Niewielkim usprawnieniem jest wyszukiwarka Windowsa zawarta w menu Start. Działa jednak ona jak słabo, wynik pojawia się z lekkim opóźnieniem, wraz z tysiącami niepotrzebnych rekordów.

Jest jednak sposób, by temu zaradzić. Przedstawiam państwu program Launchy.

 

Instalacja

  1. Program możemy pobrać ze strony producenta: http://www.launchy.net/download.php#windows
  2. Po pobraniu znajdujemy plik i uruchamiamy go. W wyświetlonym oknie UAC klikamy na Tak.
  3. W instalatorze naciskamy na Next, zgadzamy się z warunkami (I accept …) i klikamy na Next
  4. W kolejnym kroku możemy wybrać wersję Normal lub Portable. Pierwsza z nich integruje się z naszym system (tzn. aplikacja jest dodawana do autostartu). W wersji portable aplikację można zainstalować na np. pendrive, by korzystać z niej na każdym komputerze, do którego zostanie on podłączony. My wybierzemy „Normal”.

1

  1. W kolejnym oknach klikamy trzy razy na Next.
  2. W kolejnym oknie wybieramy, czy aplikacja ma być zainstalowana dla wszystkich użytkowników, czy tylko dla nas. Możemy zaznaczyć też, by pojawił się skrót na pulpicie

2

  1. Klikamy na Next oraz na Install. Program powinien się zainstalować pomyślnie.

 

Pierwsze kroki

3

  1. Aby uruchomić program naciskamy na raz na Lewy Alt + Spacja. Pojawi nam się wtedy okno jak powyżej.
  2. W puste pole możemy wpisywać nazwy programów, adresy www albo działania matematyczne. Radzę jednak zapoznać się z opcjami programu, które są dosyć rozbudowane i pozwalają dostosować program do własnych potrzeb. Aby to zrobić, klikamy na przycisk opcji (ten w czerwonej ramce na screenie).
  3. Wyświetli nam się okno opcji z zakładkami. Polecam przejrzeć je po kolei.

 

General – ustawienia ogólne

4

W kategorii User Interface możemy ustawić takie opcje jak:

  • Always display Launcy window – po zaznaczeniu pokazuje cały czas okno programu
  • Hide Launchy when it loses focus – ukrywa okno po odznaczeniu go
  • Always on top – trzyma okno zawsze na wierzchu
  • Show tray icon – pokaż ikonkę w zasobniku systemowym (obok zegara)
  • W kolejnym punkcie są ustawienia centrujące okno
  • Only allow dragging whilst Shift is pressed – pozwala przesuwać okno tylko po wciśnięciu Shifta
  • Hotkey – wybieramy skrót do otworzenia okna. Domyślnie to Alt + Spacja.

Visual Effects

  • Opaqueness – nieprzeźroczystość. Ustawiamy, na ile procent okno jest widoczne
  • Fade in time – szybkość animacji pojawiania się okna
  • Fade out time – szybkość chowania się okna

Suggestion List – konfigurujemy tutaj wygląd listy z podpowiedziami. Radzę pobawić się wskaźnikami, jeśli domyślne opcje nam nie odpowiadają

System Options

  • Auto update catalog every … – czas, co ile katalog program ma się aktualizować
  • Show hidden files in browse mode – pokazuje ukryte pliki podczas przeszukiwania
  • Show network in browse mode – pokazuje wyniki z internetu

 

Skins – skórki

5

Możemy tutaj zmienić wygląd programu. Polecam zainteresować się skórką Mercury, bo wygląda ona bardzo interesująco.

 

Catalog

6

Wybieramy tutaj katalogi, które są skanowane przez program, a później przeszukiwane. Domyślnie są to menu start oraz zakładki Internet Explorera. W kategorii File Types można wybrać typy plików, jakie mają być uwzględniane podczas przeszukiwania. Typ lnk oznacza skróty programów.

 

Plugins

7

W tejże zakładce mamy możliwość modyfikacji i dodawania tzw. Plug-inów.

 

About Lunchy

Są tutaj informacje o programie, jego wersji, autorach.

 

Podstawy korzystania.

10

Aby skorzystać z programu wciskamy kombinację klawiszy ALT + SPACJA. Otworzy się powyższe okno. W nim możemy wpisywać zapytania.

  • Gdy wpiszemy działanie matematyczne, program wyświetli jego wynik
  • Gdy chcemy uruchomić program, wpisujemy pierwsze litery jego nazwy. Wyświetli się lista podpowiedzi. Strzałkami góra/dół możemy wybrać odpowiedni program z listy, po czym wcisnąć Enter by się uruchomił. Program uczy się, i kolejność wyświetlania zależy od tego, jak często uruchamiamy dany program.
  • Gdy wpiszemy adres, np. www.pcfaq.pl otworzy nam się przeglądarka wraz z załadowaną stroną.
  • Dzięki domyślnie zainstalowanym plug-inom możemy rozszerzyć możliwości programu do swoich potrzeb. O tym w następnym punkcie

 

Pluginy jako środek do najlepszej personalizacji

Aby wejść w ustawienia pluginów uruchamiamy program kombinacją Alt + Enter. Następnie klikamy prawym myszy i wybieramy Options. W nowo otwartym oknie przechodzimy na zakładkę Plugins.

Z opcji dodatków interesować nas będą tylko dwa, ponieważ w nich mamy najwięcej możliwości konfiguracji.

  • pierwszy z nich to Runner. Umożliwia dodanie niestandardowych opcji programu.

11

W name wpisujemy nazwę, jaką będziemy posługiwać się przy wywoływaniu programu. W Program wybieramy ścieżkę do pliku, który ma się uruchomić. Dodatkowo w Arguments można podać argumenty, które będą podawane podczas uruchamiania programu.

 

  • drugi dodatek to Weby

12

Działa on podobnie co poprzedni, z tą różnicą, że tutaj podajemy adresy stron, jakie mają się otworzyć po wpisaniu słowa z kolumny Name. Aby dodać nowy adres standardowo wciskamy na +, w polu Name wpisujemy pc. W polu URL wpisujemy http://pcfaq.pl/. Od teraz po wpisaniu słowa pc otworzy się nam przeglądarka wraz z otworzoną stroną PCfaq.

 

 

3 komentarze

  1. bolek pisze:

    Może komuś się to przyda. Chociaż ja używam ubuntu i takie combo przycisk SUPER->wpisanie kal->enter->uruchomienie kalkulatora zajmuje sekundę, a windowsowcy się męczą 😀

    • Zielony_Buszmen pisze:

      Dziękuję bolek za komentarz. Program Launchy jest dostępny też na linuxa. Możesz przetestować i sprawdzić, które rozwiązanie okaże się lepsze.

      • bolek pisze:

        Zainstalowałem, przetestowałem. Jednak nie sądzę że miałby mi się ten program przydać skoro coś podobnego mam wbudowane w system i wcale nie jest gorsze(nie tak jak windowsowe), ale jak napisałem może się komuś przyda.

Napisz komentarz