Jak zrobić lektora do filmu, który czyta napisy ? Syntezator mowy czytający napisy do filmów.

Jak oglądać filmy z lektorem – czyli programy czytające napisy do filmów.

Podczas oglądania filmu z napisami swoją uwagę kierujemy na czytanie tekstu, zamiast na akcję filmu. Wiele seriali i filmów dostępnych w internecie (zwłaszcza nowszych) posiada plik tekstowy z napisami – osoby, które nie lubią czytać mogą skorzystać z syntezatorów mowy, które odczytają napisy do filmów. Dowiecie się w jaki sposób dodać do filmu lektora, który przeczyta napisy.

Sposobów na czytanie tekstu w filmach jest wiele – postaram się przedstawić kilka programów, które potrafią czytać napisy w filmach. Na początku pobierzemy syntezator mowy Ivona 2 ze strony: pobierz Iwona2, lub http://www.instalki.pl/programy/pobierz/Windows/syntezatory_mowy/IVONA.html. Podczas instalacji syntezatora mowy, możemy odznaczyć wersje językowe z których nie będziemy korzystali (dodatkowo możemy określić głos polski: męski, kobiecy itp..). Syntezator mowy Ivona, dostępny jest do pobrania wyłącznie w wersji trial (działa przez 30 dni) – pozwoli to na przetestowanie programu i odczytywanie napisów do filmów. Z darmowych syntezatorów mowy, polecam UniSpiker 2.6 dostępny do pobrania ze strony: http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/syntezatory_mowy/UniSpiker.html

Program będzie musiał dodatkowo pobrać ponad 90MB danych z internetu – musimy uzbroić się w cierpliwość i chwilę poczekać. Po pobraniu plików z internetu rozpocznie się instalowanie oprogramowania do czytania napisów w filmach.

W kolejnym kroku potrzebny nam będzie jeszcze program do odtwarzania filmów, który współpracuje z syntezatorem mowy – najlepszy do tego będzie KMPlayer, AllPlayer, lub BestPlayer.

Ja pokażę konfigurację programu KMPlayer, który będzie odczytywał napisy w filmach. Po uruchomieniu odtwarzacza multimedialnego KMPlayer, należy wejść w menu Opcje -> Preferencje, lub nacisnąć klawisz F2:

Po otworzeniu okna „preferencje”, przechodzimy do menu „przetwarzanie napisów” i wybieramy pozycję „wiele strumieni napisów | TTS”. W oknie po prawej stronie wybieramy zakładkę „zmiana tekstu na mowę”:

Zaznaczamy opcję „czytaj napisy złożone z tekstu”, a jako silnik TTS wybieramy „Iwona 2 Jacek – polski głos męski” (w zależności od zainstalowanej wersji głosu programu Iwona). W polu „test”, możemy kliknąć przycisk Testuj – po wpisaniu dowolnego ciągu znaków powinien zostać przeczytany.

Od tej chwili każdy film z napisami będzie zawierał głos lektora w programie KMPlayer, aby go dezaktywować wystarczy odznaczyć opcję „czytaj napisy złożone z tekstu” w oknie ustawień (analogicznie jak wyżej).

Syntezator mowy Iwona bardzo dobrze radzi sobie z czytaniem tekstu (polecam tutaj głos męski „Jacek”) – tekst odczytywany jest w momencie, gdy aktor wypowiada daną kwestię w filmie (to tak dla jasności, gdyby ktoś myślał, że tekst jest odczytywany ciągiem).

Tagi:, , , ,

12 komentarzy

 1. Markero pisze:

  Zastanawiasz się, powiadasz… No to cię kolego oświecę.
  Bardzo dobrze, że jest nikłe zainteresowanie tym „poradnikiem”, bo wprowadzasz tu ludzi w błąd i narażasz na nerwy. Po pierwsze, nie jest to żaden „darmowy syntezator mowy”, bo program Ivona jest programem płatnym. Po drugie nie odczyta on napisów wbudowanych, o czym piszesz (żaden program tego nie odczyta) – napisy myszą być w oddzielnym pliku tekstowym. Po trzecie nie w tym miejscu co piszesz dezaktywuje się lektora – tym sposobem wyłączysz i lektora i napisy w ogóle.
  Temat czytania tekstu w filmach przez sztucznego lektora jest znany od wielu lat, nic nowego tu nie napisałeś po za kilkoma bzdurami. I nie dziwuj się brakiem zainteresowania skoro wrzucasz do sieci taki crap.

 2. przemo pisze:

  Witam,

  dziękuję za konstruktywny komentarz, artykuł został rozbudowany o dodatkowe treści – a błędy zostały poprawione. Jeżeli chodzi o napisy to, chyba jasne jest że chodzi o oddzielny plik tekstowy. Odnośnie funkcji wyłączenia czytania tekstu – to jest dokładnie tak jak napisałem (testowałem).

  Podejrzewam jednak, że poradnik przyda się wielu osobom – jest dobrze opisany, krok po kroku przedstawia co trzeba zrobić.

  PS: Odnośnie tekstu, który zachęca do napisania komentarza, jest on standardowy dla wszystkich wpisów i nie oznacza to małego zainteresowania ;]

 3. Ghost pisze:

  Bardzo dobry artykuł, ja rzeczywiście nie lubię oglądać filmów z napisami. Zgadzam się z markero, że Ivona jest płatna, ale można jej używać przez jakiś czas za darmo. Nie zgodzę się natomiast, ze stwierdzeniem że artykuł jest do niczego – ja z niego wiele wyniosłem i będę stałym bywalcem tej strony. Ktoś poświęca swój czas i za darmo publikuje treści nie po to, aby inna osoba bluzgała na prawo i lewo wytykając wyłącznie błędy.

 4. Andrzej pisze:

  Faktycznie podczas wyboru zestawu komponentów, najlepiej wybrać Jacka – ma najlepszy głos, nie jest jakiś piskliwy, czy nieprzyjemny i nadaje się jako lektor do filmów 🙂

 5. Ireki pisze:

  WITAM, poproszę o poradę jak czytać napisy komputerowo kiedy one są „wtłoczone” w film czyli jeden plik (avi), który zawiera i film i napisy.pzdr

  • przemo pisze:

   Jeżeli napisy są „wklejone” do filmu to prawdopodobnie żaden syntezator mowy ich nie odczyta – konieczne jest posiadanie pliku tekstowego.

 6. Sasha pisze:

  Szukając artykułu na ten temat liczyłam, że ktoś zrobi poradnik jak zrobić lektora do filmu przy pomocy ivony ale nie w sposób by jedynie czytał napisy ale był wbudowany do filmu, tutaj tego nie znalazłam.

 7. Henryk pisze:

  Bardzo dziękuję za informacje zawarte w instrukcji, zrobiłem jak w opisie no i oczywiście mogę się teraz skupić tylko na oglądaniu filmów. Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję za zrozumiałą i czytelną instrukcję.

 8. WIOLA pisze:

  ten program nic nie daje . Lektor nie czyta filmów 🙁 LIPA

 9. hehe pisze:

  czyta tylko napisy ale nie lektoruje, napisy nie są wklejone to jakiś żart ?

 10. renata pisze:

  Wszystko zrobiłam jak w instrukcji a napisów z filmu nie czyta. Jak testuje to jest ok jak włączę film ECHO

Napisz komentarz