Jak zmienić nazwe wielu plików jednocześnie. Zmiana nazwy kilku plików na raz.

Zmieniamy nazwę i rozszerzenie wielu plików jednocześnie, za pomocą Total Commandera.

Tworząc stronę internetową, lub galerię zdjęć łatwiej posługiwać się jednolitą nazwą zdjęć różniącą się końcówką. Zdjęcia zrobione aparatem cyfrowym również mają dziwne nazwy – nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zmienić. Zobacz jak zmienić nazwę lub rozszerzenie wielu plików jednocześnie.

Total Commander to nie tylko bardzo dobry menedżer FTP, ale także potężne narzędzie zastępujące Eksplorator Windows. Posiada on narzędzie wielokrotnej zamiany, przy pomocy którego możliwa jest zmiana nazwy, lub rozszerzenia wielu plików jednocześnie.

Program Total Commander pobierzemy bezpłatnie ze strony: download Total Commander , lub http://totalcmd.pl/download/app/new/.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, należy odnaleźć lokalizację z plikami, których nazwę lub rozszerzenie chcemy zmienić. Wystarczy przejść do odpowiedniego folderu:

total commander zmiana nazw wielu plikow Jak zmienić nazwe wielu plików jednocześnie. Zmiana nazwy kilku plików na raz.

Następnie naciskamy prawym klawiszem myszki na plikach, których nazwę chcemy zmienić – powinny one zostać zaznaczone kolorem czerwonym:

zmiana nazw pliku total commander Jak zmienić nazwe wielu plików jednocześnie. Zmiana nazwy kilku plików na raz.

W kolejnym kroku z menu Pliki, należy wybrać pozycję „Narzędzie wielokrotnej zamiany…” lub nacisnąć kombinację klawiszy ctrl+M.

Zmiana nazwy wielu plików jednocześnie:

narzedzie wielokrotnej zamiany 420x296 Jak zmienić nazwe wielu plików jednocześnie. Zmiana nazwy kilku plików na raz.

W oknie narzędzia wielokrotnej zamiany, zobaczymy listę plików których nazwę chcemy zmienić (numer 3). W polu „matryca zamiany” (numer 1) możemy zdefiniować z jakich elementów ma składać się nazwa każdego pliku.

Gdybyśmy na przykład podali w matrycy sam licznik [C], to nazwa pliku składałaby się z następujących po sobie cyfr:

zmiana nazwy Jak zmienić nazwe wielu plików jednocześnie. Zmiana nazwy kilku plików na raz.

Zwróćmy uwagę, że w czasie rzeczywistym realizowany jest podgląd nowej nazwy – a więc zmieniając matryce, możemy zobaczyć jak będzie wyglądała nazwa nowych plików.

Chcąc na przykład zmienić nazwę wielu zdjęć, na taką aby sugerowała miejsce ich zrobienia w polu „matryca zamiany: nazwa pliku”, możemy wpisać na przykład: Wakacje [C].

nowa nazwa wielu pliow Jak zmienić nazwe wielu plików jednocześnie. Zmiana nazwy kilku plików na raz.

W ten sposób każdy plik będzie miał przedrostek „Wakacje” i zakończony będzie cyfrą. Jest to chyba jeden z lepszych sposobów nazywania plików.

Zmiana rozszerzenia kilku plików na raz:

Równie dobrze możemy zamiast nazwy zmienić rozszerzenie pliku (numer 2) – aktualnie w polu rozszerzenie wpisana jest zmienna [E], która przechowuje aktualny format pliku. Wystarczy podobnie jak z nazwą wpisać tam własną wartość, aby rozszerzenie pliku uległo zmianie:

zmiana rozszerzenia wielu plikow 420x250 Jak zmienić nazwe wielu plików jednocześnie. Zmiana nazwy kilku plików na raz.

Należy pamiętać, że zmiana rozszerzenia może doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy mogli uruchomić danego pliku – ze względu na inną zawartość, niż wskazuje na to format pliku.

Zmiana rozszerzenia może się jednak przydać w sytuacji, gdy chcemy wysłać plik jako załącznik, lub umieścić na stronie internetowej, która nie obsługuje danego formatu plików np. *exe.

Jak poprawić nazwę wielu plików jednocześnie:

Narzędzie wielokrotnej zamiany, umożliwia również zmodyfikowanie fragmentu nazwy pliku. Załóżmy, że mamy kilka plików których nazwa składa się z wyrazu „Nowy dokument tekstowy” i chcielibyśmy zmienić ją na „Stary dokument tekstowy”. Oczywiście moglibyśmy to wykonać za pomocą pierwszego sposobu, jednak o wiele łatwiej jest skorzystać z narzędzia „Szukaj i zamień”:

szukaj i zamien total commander 420x170 Jak zmienić nazwe wielu plików jednocześnie. Zmiana nazwy kilku plików na raz.

W polu „szukaj” wpisujemy wyraz, który ma zostać zmieniony na ten znajdujący się w polu „zamień na”. Aby zastosować zmiany klikamy przycisk Start!

Napisz komentarz