Jak zmienić napisy do filmów ? Jak dostosować napisy do filmu ? Dopasowanie napisu do filmu – zmiana formatu napisów.

Napisy wyświetlają się zbyt szybko, lub zbyt wolno – przeczytaj jak dopasować napisy do filmu i zmienić ich format !

Jeżeli pobrałeś z internetu film z napisami może okazać się, że napisy wyświetlane są za szybko, lub za wolno – nie są dopasowane do twojej wersji wideo. W tym poradniku przeczytasz jak zmienić napisy do filmów, dopasowując napisy do twojej wersji filmu. Dodatkowo przedstawimy sposób na zmianę formatu napisów, tak aby były odczytywane na stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

flickr, trekkyandy

W tym poradniku przedstawię rozwiązanie dwóch problemów związanych z oglądaniem filmów. Pierwszy polega na niedopasowanych napisach do filmu – czasami napisy odbiegają od akcji, która aktualnie dzieje się w filmie. Problem występuje zazwyczaj w sytuacji, gdy film i napisy pobieramy oddzielnie. Druga problematyczna sytuacja to brak możliwości wyświetlenia napisów w stacjonarnym odtwarzaczu DVD – zakładam, że część osób ogląda jednak filmy na dużym ekranie telewizora 🙂 W zależności od posiadanego odtwarzacza DVD, może okazać się że nie obsługuje on niektórych formatów napisów np. klatkowych – natomiast obsługuje napisy w formacie czasowym. W tym poradniku dowiesz się jak zmienić format napisów, oraz jak dopasować je pod twoją wersję filmu.

Na początek potrzebny nam będzie darmowy program o nazwie SubEdit Player, który możemy pobrać ze strony: SubEditPlayer download, lub http://subedit.prv.pl/

Program możemy pobrać zarówno w wersji instalacyjnej, oraz spakowanej (bez potrzeby instalacji). Po uruchomieniu programu SubEdit Player, zobaczymy okno jak poniżej:

Następnie musimy załadować film, oraz napisy które chcemy do niego dopasować – robimy to klikając odpowiednio menu  plik >> otwórz plik z napisami oraz plik >> otwórz plik wideo , podając odpowiednio lokalizację dla napisów oraz filmu.

Powinny zostać załadowane napisy, oraz film:

Pierwszą rzeczą, którą wykonamy to konwersja formatu napisów (w tym przypadku z klatkowego) na czasowy. W tym celu klikamy kombinację klawiszy Ctrl + T. Jako format docelowy wybieramy czasowy (pierwszy od góry), a także obszar zmian napisów według zaznaczenia (bez zmian):

Po kliknięciu przycisku ok, format napisów zostanie zmieniony na czasowy – w ten sposób nie będzie problemu z odtwarzaniem napisów w stacjonarnym odtwarzaczu DVD:

Kolejną rzeczą, którą będziemy wykonywali to dopasowanie napisów do filmu – tak aby odtwarzane były w normalnym tempie (nie za szybko, nie za wolno). Na początek musimy włączyć kawałek filmu, który załadowaliśmy do momentu, gdy usłyszymy pierwsze słowa. Gdy jakiś aktor (lub ktokolwiek) wypowie pierwszą kwestię, która jest w napisach – zatrzymujemy film.

W moim przykładzie włączam odtwarzanie filmu i czekam, aż usłyszę fragment tekstu „Tu 7 David 5, sprawdzam zgłoszenie…. „wtedy zatrzymuję film i zaznaczam ten fragment tekstu w napisach znajdujących się pod filmem:

Ważne jest, aby odpowiednio szybko zatrzymać film – najlepiej w momencie, gdy usłyszysz pierwszy wyraz tekstu np. „Tu ….”. Gdy odpowiednio zatrzymamy film i zaznaczymy fragment tekstu klikamy z menu Film >> opóźnienie napisów >> zmierz początkowe opóźnienie napisów (ctrl +f1):

Teraz wykonuję wszystko analogicznie dla ostatniej wypowiedzianej kwestii w filmie. Przechodzę zatem do ostatnich scen filmu i szukam tego samego dialogu w filmie i napisach. Gdy w filmie pojawi się pierwsze słowo z napisów – zatrzymuję go i zaznaczam tekst. Następnie wybieram z menu Film >> opóźnienie napisów >> zmierz końcowe opóźnienie napisów (ctrl +f2):

Pojawi się nowe okno „geometryczne przesunięcie napisów”, w którym zaznaczamy pomiar końcowy i początkowy „zmieniaj od tej linii” jak na obrazku poniżej:

Teraz należy przejrzeć napisy przed ich zapisaniem – jeżeli widzimy kolor zielony, oznacza to że w tym miejscu napisy zostały dopasowane i wszystko jest w porządku tzn. nie kolidują z sąsiednimi napisami:

Gdy zauważymy napis w kolorze czerwonym, oznacza to że koliduje on z napisem powyżej, lub poniżej tzn. wyświetlony jest w tym samym momencie co jego sąsiad. W tej sytuacji musimy dokonać ręcznej modyfikacji:

Najlepszym wyjściem z sytuacji powyżej będzie zmiana czasu czerwonego napisu z 01:18:39 na 01:18:40 – w ten sposób nie  będzie kolidował z napisami powyżej i poniżej. Oczywiście, równie dobrze moglibyśmy zmienić czas wyświetlenia kwestii „Co?” z czasu 01:18:39 na na przykład 01:18:38 i wszystko byłoby dobrze.
Poprawiamy pozostałe czerwone napisy i zapisujemy dopasowane napisy do twojej wersji filmu. Nie powinno być problemów z płynnym odtwarzaniem napisów i uruchomieniu napisów do filmu na stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

 

Tagi:, ,

4 komentarze

  1. Tomasz Wydra pisze:

    Na pewno porada przydatna Ale:
    Przecież na stronie napisy24 można znaleźć napisy dopasowane do konkretnego wydania filmu, można skorzystać również z napiprojekt.
    Brakuje również w Twoim opisie aby sprawdzić jaki „klatkowo” mamy film.

    PS. Nie używaj aż tylu takich samych słów kluczowych w tytule. Nie wystarczy ” Nie działają napisy do filmu DivX” Jak prawidłowo dopasować napisy do filmu”

    To co robisz to prosta droga do filtra w google.

    PS2 pisz dalej może byc tylko lepiej

  2. przemo pisze:

    Witam,

    dziękuję za kilka słów komentarza. Jeżeli chodzi o format napisu to okazuje się, że nie zawsze jest on tak łatwy do znalezienia. To jest tylko jedna z możliwości – tak jak napisałeś jest ich stosunkowo dużo i każdy może wybrać to co dla niego jest najlepsze. Ten sposób jest o tyle dobry, że dostosowujemy napisy do własnych potrzeb i możemy być niemal pewni, że odtworzy je każdy stacjonarny odtwarzacz DVD.

    Odnośnie formatu napisów – klatkowy/czasowy to wystarczy spojrzeć na obrazek „konwersja formatu napisów”, aby dostrzec różnicę 🙂

    Dziękuję również za spostrzeżenie odnośnie słów kluczowych, w kolejnych poradnikach postaram się je ograniczyć – chociaż to jeden z czynników wpływających na pozycjonowanie.

    Odnośnie ostatniego spostrzeżenia „pisz dalej może być tylko lepiej” – to chyba tak źle nie ma ?

  3. Tomasz Wydra pisze:

    Upychanie słów kluczowych może prowadzić do filtra, więc rób to z głową np. pogrubiając fragmenty tekstu tekst

  4. przemo pisze:

    Rozumiem i zdaję sobie z tego sprawę – prowadzę kilka stron o dość wysokiej pozycji w rankingu Google 🙂

Napisz komentarz