Jak przetestować skuteczność antywirusa ? Testowy wirus EICAR Test Virus.

Zobacz jak zrobić testowego wirusa i sprawdzić skuteczność programu antywirusowego.

Jeżeli chcesz sprawdzić jak zachowa się twoje oprogramowanie antywirusowe w przypadku wykrycia wirusa – stwórz własny testowy wirus EICAR Test Virus. Zobacz jak zachowa się twoje oprogramowanie, gdy odkryje zagrożenie i czy poinformuje Cię o znalezieniu niebezpiecznego pliku. Darmowy i bezpieczny test sprawdzający skuteczność oprogramowania antywirusowego.

EICAR Test Virus, bo o nim tutaj mowa powstał z myślą o użytkownikach i twórcach oprogramowania, którzy chcą w bezpieczny sposób testować oprogramowanie antywirusowe. Ciężko byłoby spodziewać się sytuacji, w której użytkownik chcąc sprawdzić reakcję antywirusa na zagrożenie, specjalnie z internetu pobierze złośliwy kod. W ten sposób powstał bezpieczny 68 bitowy plik .com, który symuluje zagrożenie – oczywiście plik jest całkowicie bezpieczny i nie wyrządzi żadnych szkód w naszym systemie.

Aby stworzyć testowego wirusa, należy do notatnika wkleić ciąg znaków:

X5O!P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*

Następnie wybieramy menu plik -> zapisz jako i z listy „zapisz jako typ” wybieramy wszystkie pliki. Jako nazwę koniecznie musimy podać rozszerzenie .com, a więc na przykład testowy_wirus.com

Tak utworzony plik będziemy mogli przeskanować oprogramowaniem antywirusowym, które mamy zainstalowane u siebie w komputerze. Sprawdzimy zachowanie naszego oprogramowania na niebezpieczeństwo:

Jak widać na powyższym obrazu oprogramowanie Avast poradziło sobie z symulacją wirusa i wykryło złośliwy kod (chociaż w rzeczywistości jest bezpieczny).

1 Komentarz

  1. Adrian pisze:

    Test test EICAR przydaje się jak kulawemu rower. Plik Eicar sprawdza tylko poprawność detekcji. A jak działają AV od środka można przeczytać tutaj http://avlab.pl/page/zasady_dzialania_oprogramowania_antywirusowego/

Napisz komentarz