Google Now komendy głosowe cz. 1

Google Now jest usługą dla urządzeń mobilnych z systemem Android, która pozwala na szybkie prezentowanie interesujących nas specjalnie spersonalizowanych informacji np: o pogodzie, sporcie i giełdzie, jednak przede wszystkim Google Now jest częścią mobilnej wyszukiwarki Google. Google Now od początku przeznaczony był zmyślą na rynek Amerykański, a w pozostałych krajach funkcjonowała jej okrojona wersja. Z czasem jednak w pozostałych częściach globu odblokowywano coraz więcej funkcji. I tak właśnie na początku czerwca Google wprowadziło w polskiej wersji większą gamę poleceń głosowych rozbudowujących funkcjonalność usługi Now. Oto prezentacja wszystkich obecnie dostępnych polskich komend głosowych dla usługi Google Now.

GN0.1

Wprowadzenie

Na wstępnie należy zaznaczyć, że pomimo wprowadzenia komend głosowych po polsku ich ilość jest nadal dosyć uboga w porównaniu z wersją angielską. Nie mamy też możliwości wywołania okna Google Now z dowolnej aplikacji, więc aby uruchomić komendy należy ręcznie uruchomić okno poprzez przeciągniecie palcem po ekranie z przycisku Home w górę – w przypadku przycisków wyświetlanych na ekranie lub też poprzez dłuższe przyciśniecie danego fizycznego przycisku zmiennych w zależności od modelu urządzenia.
Prezentowane dostępne komendy głosowe są wypisane kolorem niebieskim, a ewentualne odpowiedzi lektora Google kolorem zielonym.

Połączenia, SMS i e-mail

 • Aby wykonać połączenie z wybranym kontaktem zapisanym w książce adresowej należy wypowiedzieć:
  OK Google. Wybierz/zadzwoń (nazwa kontaktu lub numer telefonu).
  Uwagi: Czasami występuje problem z odnalezieniem nazwy kontaktu, wybieranie poprzez podanie numeru następuje bez większych problemów.
 • Aby napisać SMS do wybranej osoby należy wypowiedzieć:
  OK Google. Napisz do/wyślij do(nazwa kontaktu) (treść wiadomości).
  Uwagi: Treść wiadomości musi być, krótka gdyż inaczej zostaną zaprezentowane wyniki z wyszukiwarki Google. Nie są wykrywane znaki interpunkcyjne i nie można napisać SMS do osoby poprzez podanie jej numeru telefonu. Wiadomość zostanie wysłana dopiero wtedy kiedy naciśniemy odpowiedni przycisk na ekranie.

GN1

 • Aby napisać email do wybranego kontaktu należy wypowiedzieć:
  OK Google. Napisz email do/wyślij email  do (nazwa kontaktu email).
  Uwagi: Tym sposobem możemy jedynie uruchomić okno szybkiej wiadomości email, nie możemy podać treści wiadomości po nazwie kontaktu. Wiadomość zostanie wysłana dopiero wtedy kiedy naciśniemy odpowiedni przycisk na ekranie. Zauważalna duża intuicyjność podczas wyszukiwania kontaktów np: wyszukiwanie kontaktu zapisanego w formie oficjalnej, a potocznej Wojciech jako Wojtek.

GN2

 Otwieranie aplikacji i ustawień

 • Aby otworzyć aplikację należny wypowiedzieć:
  OK Google. Otwórz (nazwa aplikacji).
  Uwagi: Występują problemy z otwieraniem aplikacji posiadających angielskie nazwy, gdyż język ustawiony jest na wykrywanie polskiej mowy, natomiast występuje również odwrotny problem. Otwierając np: aplikację Kamera, wymowa tego słowa zostaje wykryta jako Camera.
 • Aby otworzyć dane ustawienia należy wypowiedzieć:
  OK Google. włącz WiFi/GPS/Bluetooth/NFC.
  Uwagi: Dana funkcja nie włączy się automatycznie natomiast otworzy się okno z zaawansowanymi ustawieniami tych funkcji. Niestety działa jedynie z wyżej wymienionymi czterema opcjami.

GN3

 

Jak widać niektóre komendy wymagają jeszcze sporego dopracowania. W drugiej części zostaną przedstawione komendy do zadań multimedialnych i interakcji z wyszukiwarką.

Tagi:, ,

4 komentarze

 1. Jan pisze:

  Na G+ jest społeczność Google Now Polska – tam ludzie dzielą sie możliwościami Google Now po polsku.

 2. FirstChana pisze:

  I have noticed you don’t monetize your blog, don’t waste
  your traffic, you can earn additional bucks every month because you’ve got high quality content.
  If you want to know how to make extra $$$, search for: Mrdalekjd methods for $$$

Napisz komentarz