Darmowe programy do tworzenia animacji 3D. Jak stworzyć animowany film za darmo: povray, blender, daz studio, bryce, hexagon !!

Jak stworzyć animację trójwymiarową 3D. Darmowe programy do modelowania postaci i tworzenia animacji.

Jeżeli chciałbyś zacząć swoją przygodę z grafiką komputerową i tworzyć trójwymiarowe animacje, zobacz naszą listę darmowych programów do zaawansowanego modelowania obiektów 3D. Dowiedz się w jaki sposób stworzyć swoją pierwszą animację komputerową, oraz jakie programy będą Ci do tego potrzebne. Prezentujemy najlepsze darmowe programy do tworzenia animacji 3D – przeczytaj jaki darmowy program do animacji komputerowych wybrać dla siebie.

Źródło: Blender’s Big Buck Bunny – YouTube

Jeżeli do tej pory wyłącznie zachwycałeś się animacją komputerową w grach, czy filmach – masz okazję stworzyć własny film animowany i to za darmo. Przy pomocy odpowiednich programów i poradników zamieszczonych w internecie, będziesz mógł wykonać własną trójwymiarową animację. Jeżeli nie widziałeś jeszcze krótkiego filmu animowanego wykonanego przez Tomasza Bagińskiego pt.”Katedra” – prezentujemy go poniżej. Autor otrzymał za ten film animowany Oscara na największym festiwalu animacji i efektów specjalnych SIGGRAPH:

http://www.youtube.com/watch?v=4MldRXC3Jus

Povray – animowany świat za pomocą kodu komputerowego

Pierwszym ciekawym programem umożliwiającym stworzenie własnego trójwymiarowego świata jest Povray. Ten program jest nieco odmienny od reszty programów pozwalających modelować obiekty w trójwymiarze, ponieważ naszym zadaniem jest pisanie kodu, który jest następnie interpretowany. Dla osób, które miały styczność z programowaniem obsługa programu nie powinna nastręczać trudności – wystarczy poznać odpowiednie komendy, a stworzenie pierwszej animacji nie będzie ciężkie. Program bezpłatnie możemy pobrać ze strony: http://www.povray.org/download/#binaries

Efektem wykonania powyższego kodu, będzie wygenerowanie trójwymiarowej kuli:

Wystarczy określić współrzędne obiektu, kamery, oraz oświetlenia i wygenerować scenę. Podstawy obsługi programu Povray znajdziemy na stronie: http://povray.pl/tutorial.php?s=1,4,23

Przy pomocy programu Povray, stworzymy raczej proste filmy animowane – praca w tym programie jest dosyć toporna, o wiele lepszym wyborem będą darmowe programy do modelowania obiektów trójwymiarowych opisane poniżej.

Blender – darmowy program do tworzenia animacji komputerowych

Programem o większych możliwościach, pozwalający tworzyć zaawansowane filmy animowane jest Blender. Program możemy pobrać za darmo ze strony: http://www.blender.org/download/get-blender/

Zaletą programu Blender jest licencja GPL, która pozwala używać programu w dowolny sposób, a także bardzo duże możliwości porównywalne z płatnym odpowiednikiem 3D Studio Max. W przypadku programu Blender mamy do dyspozycji szereg podstawowych obiektów (różnorodnych brył), które modelujemy wycinając, wyginając, dodając, usuwając fragmenty i tworząc całkiem nowe typy. W przeciwieństwie do Povraya, od razu widzimy efekt naszych prac – nie piszemy tutaj żadnego kodu, posługujemy się narzędziami i od razu pracujemy z naszym obiektem.

Źródło: wiki.blender.org

Tworzenie własnej animacji z wykorzystaniem programu Blender jest naprawdę przyjemne – zwłaszcza gdy widzimy efekt naszej pracy. Możliwości programu są naprawdę ogromne, aby poznać wszystkie funkcje należy poświęcić sporo czasu na jego naukę – jednak naprawdę warto.

Przydatne tutoriale w języki polskim dla programu Blender znajdziecie na stronie: http://www.blender.pl/index.php?option=com_content&task=section&id=2&Itemid=9, a w szczególności polecam poradnik dotyczący modelowania pionka szachowego w programie Blender.

A pod spodem film, który powstał za pomocą programu Blender – darmowy 15 minutowy film pokazujący możliwości programu:

http://youtu.be/HomAZcKm3Jo

DAZ Studio – komercyjne programy do tworzenia animacji trójwymiarowych za darmo

Kolejne ciekawe programy są naprawdę warte polecenia, zwłaszcza że są to programy komercyjne – producent zdecydował się jakiś czas temu udostępnić je całkowicie za darmo. Dzięki temu uzyskujemy profesjonalne narzędzia do tworzenia i modelowania trójwymiarowych postaci i animacji komputerowych za darmo.

Daz Studio 4.5

Za pomocą programu Daz Studio 4.5 stworzymy własne modele 3D, oraz animację komputerową. Według zapowiedzi producenta program sprawdzi się w sytuacji, gdy potrzebujemy urzeczywistnić bohatera powieści fantasy, lub stworzyć własny trójwymiarowy świat z postaciami z naszej wyobraźni.

W programie zaimplementowano szereg gotowych modeli postaci, pojazdów, zwierząt czy przedmiotów przydatnych podczas tworzenia materiału wideo, lub trójwymiarowej sceny. Program polecany jest wszystkim osobom, które chcą stworzyć własną animowaną postać.

Bryce 7

Bryce 7 to program umożliwiający stworzenie realistycznych krajobrazów, wygenerowanych komputerowo. Przy pomocy tego zaawansowanego narzędzia w szybkim czasie możemy stworzyć oszałamiający krajobraz z przyrodą, ludźmi, rekwizytami i i odpowiednim ukształtowaniem terenu.  Za pomocą programu stworzymy zarówno zdjęcie krajobrazu, ale także animowany świat.

Hexagon 2.5

Hexagon 2.5 to program pozwalający stworzyć trójwymiarowe obiekty architektoniczne. Przy pomocy odpowiednich narzędzi możemy modelować, wycinać, wyginać kształty uzyskując nowe obiekty – konstruujemy modele podobnie jak rzeźbiarz pracuje nad swoim dziełem.

Profesjonalne narzędzia opisane powyżej z pewnością zadowolą każdą osobę, która chciałaby zająć się tworzeniem animowanych obiektów, krajobrazów, czy filmów. Przy ich pomocy stworzymy naprawdę ciekawe rzeczy – zapraszam do podzielenia się swoją twórczością w komentarzach pod tym artykułem.

Programy pobierzemy ze strony: http://www.daz3d.com/products – klikając przycisk download free, pod nazwą jednego z trzech programów: DAZ Studio 4.5, Hexagon, oraz Bryce 7.

Tagi:, ,

5 komentarzy

 1. berecik pisze:

  Dobre programy na pewno je wyskorzystam dzięki wielkie za info o nich 😉

 2. H4RdK0ReK pisze:

  Właśnie tworzę stronkę internetową i konto na youtube, niedługo ( jak będę o ok. 5 odc. do przodu ) zacznę wrzucać je z odstępem 2tyg. ^^ jeszcze są 2 fajne [ ale trudne w ogarnięciu ] programy : Sony XDcam i Apple final cut . pozdro ;p

 3. Marcin pisze:

  Właśnie ściągam Bryce 7 🙂
  Życzcie mi powodzenia 😛

 4. przemo pisze:

  Programy naprawdę są ciekawe – a w dodatku darmowe. Jeżeli ktoś myśli o tworzeniu animacji w trójwymiarze to znalazł to czego szuka 🙂

 5. teowo pisze:

  ja jednak mam zaufanie do https://modii3d.com/oferta/animacje-3d. Moim zdaniem nie mozna bazować na samym programie, dobre animacje 3d potrzebują jeszcze profesjonalizmu. realizowałam animację w tym studio i powiem, że efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Napisz komentarz