Wszystko co musisz wiedzieć o Bitcoinie i innych kryptowalutach.

Bitcoin oraz inne kryptowaluty w ostatnich latach dużo namieszały na rynkach walutowych. Niemniej jednak wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę są te kryptowaluty, skąd się biorą oraz co można z nimi w rzeczywistości zrobić. Przeanalizujmy więc najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć o Bitcoinie oraz innych kryptowalutach.

Historia Kryptowalut

Wszystkie kryptowaluty działają na podobnej zasadzie, a więc żeby poznać historię kryptowalut, weźmiemy pod lupę najbardziej znaną i popularna kryptowalutę, czyli Bitcoina. Mogłoby się wydawać, że coś, co ma tak ogromna wartość jednostkową (1 Bitcoin = ok. 40 tysięcy złotych we wrześniu 2019) posiada długą i skomplikowaną historię, nic bardziej mylnego.

Bitcon w swoim zamyśle powstał około 10 lat temu. Oficjalnie uznaje się, że osobą odpowiedzialną za stworzenie bitcoina jest Satoshi Nakamoto. Przynajmniej takim pseudonimem posługiwała się osoba, która w 2008 roku ogłosiła zasady działania sieci kryptowaluty. Datę 3 Stycznia 2009 przyjmuję się jako narodziny pierwszych Bitcoinów, kiedy to Nakamoto „wykopał” ich pierwsze 50.

Najważniejsze wydarzenie dotyczące kryptowaluy przyszło natomiast w 2010 roku, kiedy to Bitcoin się „zmaterializował”. Programista Laszlo Hanyecz kupił wtedy dwie pizzę za cenę 10.000 Bitcoinów (na dzisiejszą wartość Bitcoina około 400 mln zł). Od tego czasu po dziś dostrzegamy prawdziwej eksplozji tej sieci finansowej, na chwile obecna na całym świecie wyróżnia się około 4 tysiące kryptowalut.

Skąd się biorą oraz czym są kryptowaluty

Aby kryptowaluta mogła zostać stworzona, muszą być spełnione trzy najważniejsze warunki:

  • Sieć kryptowaluty nie posiada nad sobą żadnego zwierzchnictwa (rząd, bank) i jest regulowana na zasadach działających wewnątrz danej sieci.
  • Sieć systemu decyduje o tym, kiedy kryptowaluta oraz źródło jej powstania, oraz przyznaje prawo własności podmiotom za to odpowiedzialnym.
  • Własność posiadanej kryptowaluty może być jedynie potwierdzona poprzez kryptografię (unikatowy wirtualny kod).

Tak więc kryptowaluty to nic innego, jak umowna wirtualna waluta, która jest dostępna w ramach określonej sieci (np. Bitcoin). Kiedy dołączamy do wybranej przez nas sieci kryptowaluty, zostaje nam przypisany wirtualny portfel, w którym będą widoczne jednostki kryptowaluty. Kiedy saldo naszego wirtualnego portfela zostanie zasilone, będziemy mogli przeprowadzać wirtualne transakcje z innym użytkownikami w sieci.

Do niedawna była to jedyna możliwość transakcji, obecnie pojawiają się jednak fizyczne portfele (banknoty oraz dyski), na których jest zapisana informacja z posiadanym przez nas saldem naszej kryptowaluty. Warto jednak dodać, że na chwilę obecną fizyczne portfele kryptowalut, spełniają bardziej funkcję gadżetów, niż podstawowego środka prowadzenia transakcji, do tego wystarczy w zupełności smartfon z dostępem do naszego wirtualnego portfela.

Wszystkie wyżej wymienione fizyczne sposoby dostępu do naszych wirtualnych pieniędzy można traktować jak swoistą kartę płatniczą, którą zapłacimy w każdym miejscu, gdzie akceptowana jest nasza kryptowaluta.

Najprostszym sposobem pozyskiwania kryptowalut są inwestycje, czyli nic innego jak np. zakup Bitcoina na w kantorze czy na giełdzie kryptowalut. Możliwe jest w dalszym ciągu „wydobywanie” ich na własną rękę, ale nie jest to już opłacalne dla zwykłych użytkowników sieci. Niektóre korporacje specjalizują się wyłącznie w „wydobywaniu” kryptowalut, do tego celu wykorzystują ogromne powierzchnie sprzętu komputerowego o gigantycznej mocy obliczeniowej.

Co można zyskać, inwestując w kryptowaluty?

Kryptowaluty zyskując na popularności i przyczyniają się do tego, iż coraz więcej firm oferuje sprzedaż swoich dóbr w zamian za kryptowalutę. Najbardziej powszechnie akceptowalna kryptowalutą jest Bitcoin. Kiedy już zasilimy nasz wirtualny portfel, inwestując w daną kryptowalutę, będziemy mogli kupić za nią takie rzeczy jak:

  • Oferta sklepu online Microsoftu między innymi aplikacje, filmy oraz seriale dostępne na platformie.
  • Z ciekawszych opcji niektóre firmy oferują bilety lotnicze,t coś tak nieprawdopodobnego, jak podróż w kosmos oferowaną przez firmę Virgin Galactic.
  • Wiele portali gastronomicznych przyjmuję płatność w kryptowalutach.
  • Nasze kryptowaluty można zamienić na prawdziwe złoto, taka wymiana oferowana jest przez kilka spółek na całym świecie.
  • Można nawet uzyskać poradę prawną w zamian za naszą całkowicie wirtualną walutę.

Ta ekspansja na rynki usług wydaję się nie mieć końca i prawdopodobnie w niedługim czasie kryptowaluty staną się akceptowalnym środkiem płatniczym w wielu miejscach na całym globie nawet w tak podstawowych miejscach, jak nasz ulubiony supermarket.

Nie jest żadnym zaskoczeniem Bitcoin oraz inne kryptowaluty są oryginalne, modne i co najważniejsze dostępne dla każdego. Bardzo ważne jest jednak aby pamiętać o tym, że inwestycje w kryptowaluty, jak każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. (Kryptowaluty nie podlegają kontroli przez żaden z systemów ani banków, ani rządów!).

Inwestycja w kryptowalutę może okazać się ogromnym sukcesem, takim jak Bitcoin w ostatnich latach, kiedy to wystrzelił na orbitę swojej wartości. Istnieje także ryzyko, że dana kryptowaluta straci wielokrotnie na swojej wartości lub całkowicie zniknie z rynku bez większego powodu. Warto o tym pamiętać.

Źródło: Notka PR

1 Komentarz

  1. EwelinaS pisze:

    Od jakiegoś czasu interesuje mnie temat inwestowania pieniędzy. Do tej pory słyszałam same dobre słowa w inwestowaniu w obcą walutę – w szczególności w waluty skandynawskie, ponieważ są one podobno jednymi z mocniejszych walut, które nie są aż tak podatne na różne wahania. Jednakże temat kryptowalut jest dla mnie również ciekawy! Tylko jeszcze muszę się dużo nauczyć w tym temacie. 🙂

Napisz komentarz