Szybkość internetu – co to oznacza?

Każdy dostawca usługi internetowej w swojej ofercie określa prędkość internetu. Pamiętajmy jednak, że zarówno w materiałach promocyjnych, jak i w umowach zawieranych z klientami, dostawcy wskazują maksymalną, możliwą do osiągnięcia prędkość przesyłania i wysyłania danych. Najczęściej bywa tak, że można skorzystać z tak szybkiego łącza internetowego wyłącznie w późnych godzinach nocnych – np. o 4 nad ranem. Co właściwie powinniśmy rozumieć pod pojęciem prędkości internetu?

141414796382927700

Prędkość w ruchu internetowym

O prędkości zwykle mówimy w odniesieniu do jazdy samochodem, lotów samolotem czy odrzutowcem, albo w stosunku do sportowców – biegaczy. Mówi się, że pokonujemy daną trasę ze średnią prędkością np. 100 km/h. Niemniej, w nieco innej jednostce podawana jest prędkość internetu.

Prędkość łącza internetowego, czy szybkość internetu, wyznacza ilość przesyłanych lub odbieranych danych w jednostce czasu. Najczęściej określa się tą wartość w bitach, kilobitach lub megabitach na sekundę.

Jednostki prędkości internetowej

Bardzo podobne do siebie są dwa określenia wykorzystywane powszechnie w informatyce – bit i bajt. Bit jest to elementarna jednostka informacji, przejmująca wartość 0 lub 1. Zapis bitowy jest zapisem zero-jedynkowym. Jednostkę tą określa się jako małą literę „b”. Z kolei bajt, to również jednostka informacji, o dowolnej wartości. Jeden bajt zawiera 8 bitów i również zapisywany jest w systemie zer-jedynkowym. Może więc przyjąć kształt 1 1 1 0 0 0 1 1. Bajty oznaczane są dużą literą „B”. Jeden kilobit to 1000 bitów i określany jest jako Kb. Komputery posługują się systemem dwójkowym, dlatego 1 Kb to właściwie 1024 bitów. Z kolei, 1 Mb (jeden megabit) to 1024 kilobitów, zaś 1 Gb (jeden gigabit) 1024 megabitów, a 1 Tb (jeden tera bit) – 1024 gigabitów.

Prędkość internetu określana może być jako:

  • 512 Kb/s – 512 kilobitów na sekundę,
  • 1Mb/s – 1024 kilobitów na sekundę,
  • 2 Mb/s – 2048 kilobitów na sekundę.

Co ciekawe, prędkość łącz internetowych podawane są właśnie w takich jednostkach, a prędkość ściągania danych w danej chwili podawana jest w bajtach na sekundę. Dlatego mając łącze o prędkości 1024 Kb/s, czyli 1Mb/s, w przeglądarce przy ściąganiu danych (downolad) wyświetli się maksymalnie prędkość 125 kilobajtów na sekundę (KB/s).

Maksymalna i średnia prędkość internetu

Prędkość maksymalna to szybkość łącza internetu – przesyłania lub odbierania danych, którą można osiągnąć przy wykorzystaniu danej sieci. Natomiast prędkość średnia jest wyliczana jako przeciętna szybkość internetu, jakim dysponujemy w domu czy w firmie. Żaden dostawca usługi internetowej nie jest w stanie zagwarantować nam, że dane będą wysyłane lub odbierane z założoną prędkością, ponieważ może ona zostać zakłócona przez czynniki niezależne od niego, m.in. awarię serwerów, przeciążenie stron internetowych i wzmożony ruch internautów.

Najczęściej można spotkać się z sytuacją, w której usługodawca internetu podaje dwie wartości w zakresie szybkości internetu. Pierwsza, zwykle wyższa dotyczy prędkości ściągania danych, zaś druga – prędkości ich wysyłania.

Przydatne narzędzia do sprawdzenia prędkości: http://tech.money.pl/speedtest/

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz