Serwery VPS – kiedy będą Ci niezbędne?

Portal czy sklep internetowy, podobnie jak wiele innych usług, wymagają odpowiedniego serwera. To na nim zostaną umieszczone pliki należące do strony WWW i to ten serwer będzie odpowiadać za poprawne wyświetlanie danego serwisu. Jedną z usług hostingowych, jakie klient ma do dyspozycji, jest serwer VPS. Co dokładnie ukrywa się pod tą nazwą i kiedy faktycznie skorzystanie z takiej usługi będzie niezbędne?

Wirtualny serwer pod wyższe wymagania

Prawdopodobnie każdy blog czy strona domowa danej firmy będą doskonale działać na tzw. serwerze współdzielonym, czyli najtańszym rozwiązaniu serwerowym, które jednocześnie ma wiele minusów. Jeśli jednak mowa o sklepie internetowym albo serwisie, który odwiedzany jest przez minimum kilkadziesiąt tysięcy unikatowych użytkowników miesięcznie, to konieczne może się okazać skorzystanie z serwera VPS. Virtual Private Server to tak naprawdę maszyna wirtualna. W ramach procesu o nazwie „wirtualizacja” serwer dedykowany zostaje podzielony na wiele mniejszych serwerów wirtualnych. Czyli w dalszym ciągu, podobnie jak na serwerze współdzielonym, z tego samego serwera korzysta większa liczba użytkowników. Jednak jest ich wielokrotnie mniej niż w przypadku wspomnianych serwerów współdzielonych. Mając do dyspozycji VPS-a, użytkownik otrzymuje prawa administratora i ogólnie ma zdecydowanie większe uprawnienia niż na serwerze współdzielonym.

Kiedy serwer VPS jest niezbędny?

Nie jest dobrym pomysłem zdecydowanie się na serwer VPS bez przeanalizowania potrzeb. Pamiętajmy, że przeciętny VPS może kosztować nawet dziesięciokrotnie więcej niż serwer współdzielony o średnich parametrach. Kto powinien zainwestować w serwer VPS? Usługa będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego, komu nie wystarczają zasoby oferowane przez serwer współdzielony. VPS może być niezbędny:

  • dla sklepu internetowego,
  • dla serwisu, który cieszy się dużą oglądalnością, na poziomie minimum kilkudziesięciu tysięcy użytkowników miesięcznie,
  • dla użytkownika, który prowadzi wiele serwisów i wszystkie chce mieć na jednym serwerze wirtualnym,
  • dla deweloperów, którzy tworzą własne oprogramowanie,
  • pod serwery gier,
  • pod naukę administracji serwerem,
  • pod własny serwer poczty,

Oczywiście to jedynie wybrane zastosowania. Jest ich w rzeczywistości zdecydowanie więcej.

Czy to już moment na serwer VPS?

Ocena tego, czy to już moment na wybór serwera VPS, wcale nie wymaga pomocy fachowca. Jeśli właściciel zauważy, że strona zaczyna działać wolno, a użytkownicy zgłaszają problemy, to warto przeanalizować, czy po prostu zasoby serwera nie są już zbyt małe. Charakterystycznym objawem informującym o przekroczeniu zasobów jest błąd 503, który widzimy przy próbie wejścia na dany serwis internetowy, przy czym oczywiście taka sytuacja może wynikać również z wirusa, którym zainfekowane są pliki strony WWW, czy z innych problemów. Jeśli dany serwer czy sklep rozwijają się, mają coraz więcej produktów, użytkowników i odsłon, to właściciel powinien przeanalizować możliwość migracji na serwer VPS. Z czasem będzie to konieczne w celu zapewnienia odpowiedniego działania stron.

W panelu zarządzania swojej usługi hostingowej użytkownik może obserwować obciążenie serwera, jakie aktualnie generuje jego konto. W przypadku panelu DirectAdmin wśród opcji zaawansowanych mamy pozycję: „Wykorzystanie zasobów”. Po kliknięciu może się ukazać następująca informacja:

Przechodząc do szczegółów, możemy zobaczyć, z czego dokładnie wynikały problemy i jakie zasoby zostały wykorzystane powyżej limitów. Poniżej widzimy, że problemem okazała się liczba procesów. W takiej sytuacji należy albo zająć się optymalizacją skryptów, albo wziąć pod uwagę migrację na serwer VPS. W przypadku braku reakcji firma hostingowa może zablokować konto użytkownika.

Wybieramy VPS-a – jakiego?

Serwery VPS oferowane są przez firmy hostingowe w różnych pakietach. Duże znaczenie mają procesor, pamięć RAM, powierzchnia dyskowa, transfer, jaki mamy do dyspozycji, ale również możliwe do zastosowania systemy operacyjne. Nie zawsze będziemy mogli zainstalować dowolny system. Ważne są również kopie bezpieczeństwa. Usługę tego typu warto przetestować przed ostateczną decyzją o zakupie. Cenne są oczywiście rekomendacje ze strony partnerów biznesowych.

Źródło: Notka PR

2 komentarze

  1. Adam Kupis pisze:

    VPS dobra sprawa, pozwala na bardziej zaawansowaną konfigurację i lepszą optymalizację która liczy się z pewnością na stronach o dużym ruchu.

  2. W przypadku bardziej rozbudowanych sklepów internetowych lub sklepów z większą ilością produktów serwer dedykowany to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Fizyczny serwer jest kilkunastu krotnie wydajniejszy od standardowego hostingu i kilkukrotnie wydajniejszy od najmocniejszych usług VPS, co gwarantuje nie tylko szybki czas ładowania sklepu, ale też dużą swobodę przy imporcie/eksporcie produktów, czy integracji z hurtowniami.

Napisz komentarz