Routery przeznaczone dla graczy – czy warto?

Oferta sprzętów i akcesoriów przeznaczonych dla graczy stale rośnie. Producenci elektroniki stworzyli nawet specjalne routery, które w zamyśle przeznaczone są dla graczy. Czy takie urządzenia mają w ogóle sens i czy warto w nie zainwestować? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym różni się router dla gracza od zwykłego urządzenia.

792235_0_f

Zwykły router vs router dla gracza

Pierwszą i najważniejszą kwestią, która różni gamingowe routery od zwyczajnych routerów, jest design. W routerach dla graczy postawiono przede wszystkim na aspekt wizualny. Taki router łatwo poznać, można powiedzieć nawet, że wygląda na „wypasiony sprzęt”. Routery gamingowe mają znacznie lepszą estetykę wykonania oraz stworzone są z lepszych jakościowo materiałów. Poznać je nie jest więc wcale trudno, ale co z możliwościami?

Tutaj również możemy oczekiwać zaskoczenia. Gracze mają do dyspozycji jeszcze dodatkowe możliwości, które związane są z firmware’em. Jedną z takich możliwości jest przykładowo StreamBoost od D-Link. Dzięki niemu podczas transmisji konkretne pakiety danych otrzymują priorytet. Technologia ta potrafi rozpoznać ruch, który związany jest z grą online. Zwyczajne routery nie odróżniają, skąd pochodzi ruch. Zalety takiej technologii odczujemy przede wszystkim w momencie, kiedy będziemy wykonywać na laptopie dwa różne zadania, przykładowo pobierać duże pliki i jednocześnie grać. StreamBoost wychwyci ruch pochodzący z gry i ustanowi mu pierwszeństwo względem ruchu generowanego podczas pobierania. Co prawda rozwiązanie to, to nic innego, jak zastosowanie QoS, jednakże technologia od D-Link jest bardzo prosta w obsłudze i tym podbija serca użytkowników.

W routerach gamingowych uświadczymy także całkiem nowego standardu przesyłania danych. Będzie nim standard 802.11ac. Co prawda, żeby wykorzystać tę technologię nie trzeba kupować od razu stricte gamingowego routera, jednakże koszt „zwykłego”, który wyposażony jest w taki standard transmisji danych, jest porównywalny. Dla uniknięcia problemów z grami online producenci routerów również przewidzieli rozwiązanie, jest nim specjalny tryb gracza, który można uruchomić w dowolnej chwili.

Droższy router tradycyjny czy router dla gracza?

Nie ma się co oszukiwać, większość gamingowych routerów oferuje te same możliwości, co tradycyjne routery z górnej półki. W dzisiejszych czasach mianem „gamingowy” często określamy taki sprzęt, którego design widoczne różni się od pozostałych urządzeń. Jednakże nie ma takich technologii, które znalazłyby się wyłącznie w routerach dla graczy i w żadnych innych. Jest wiele modeli profesjonalnych, biznesowych routerów, które wyposażone są w zaawansowane możliwości, ale jednocześnie nie kosztują aż tak dużo, jak sprzęt typowo gamingowy.

Dobry, zaawansowany router może posiadać taki sam pakiet technologii, aczkolwiek jego cena będzie nieco niższa niż cena routera gamingowego. Trzeba wziąć to pod uwagę podczas zakupu.

Kiedy postawić na router dla gracza?

Przede wszystkim wtedy, kiedy chcemy połączyć w jednym urządzeniu zaawansowane możliwości i nietypowy wygląd. Wtedy, kiedy potrzebujemy czegoś, co podkreśli wygląd naszego pomieszczenia i będzie współgrało z nowoczesnym designem posiadanej przez nas elektroniki. W końcu wtedy, kiedy potrzebujemy routera, który łączy w sobie nowatorskie rozwiązania i prostotę obsługi.

Jaki router dla gracza?

Routery gamingowe to koszt od 200 zł do nawet 800 zł. Dobry router dla gracza powinien mieć przede wszystkim wsparcie szybkiej sieci Wifi ac oraz możliwość obsługiwania pasma 5 GHz. Router powinien wspierać tryb Dual Band i pozwalać zmienić konfigurację NAT. Taki router musi mieć też maksymalnie dużą przepustowość, żeby można było strumieniować obraz nie tylko w rozdzielczości FULL HD, ale również 4K. Oczywiście doskonały musi być także zasięg takiego routera. Często routery dla graczy wyposażone są w 3, a nawet 4 anteny, co znacznie poprawia jakość transmisji. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na możliwości zaawansowanej konfiguracji routera i łatwość jego obsługi. Routery gamingowe powinny umożliwiać natychmiastową zmianę konkretnych parametrów, bo w grze liczy się każda sekunda.

Źródło: Notka PR,

Napisz komentarz