Przegląd popularnych procesorów do PC i laptopów

Procesor jest podstawowym elementem każdego komputera, czy to stacjonarnego, czy laptopa. To on dostarcza moc obliczeniową. Gdy jego parametry nie współgrają z pozostałymi podzespołami sprzętu, trudno o poprawną i satysfakcjonującą pracę tego urządzenia. Wobec tego musi być dostosowany do potrzeb oraz zadań, jakie się przed nim stawia.

Szukając dobrego procesora, trzeba przede wszystkim w pierwszej kolejności określić swoje oczekiwania względem danego sprzętu i odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich zadań będzie wykorzystywany. Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

AMD oraz Intel – firmy, które ze sobą konkurują

Obecnie na rynku rozwiązań przeznaczonych do zastosowania w komputerach, konkurują dwie firmy – AMD i Intel. Każda z nich cieszy się dużą popularnością, a co za tym idzie, ma swoich wiernych fanów. Warto natomiast podkreślić, że od jakiegoś czasu to Intel pozyskuje coraz większa liczbę zadowolonych klientów, mimo iż procesory AMD są zdecydowanie tańsze.

Najpopularniejsze procesory

Intel od jakiegoś czasu oferuje klientom procesory znane jako Core i3, Core i5, a także Core i7. To właśnie te cieszą się największym zainteresowaniem. Jednak marzeniem wielu komputerowców jest tu najnowsza propozycja, czyli Core i7. Wiadomo, zapewnia więcej możliwości. W końcu ten model jest przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników, którzy szukają procesora do gier i zaawansowanych programów. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że taki procesor sporo kosztuje. Przegląd procesorów Intel znajdziesz na portalu https://www.komputery360.pl/intel/procesory

AMD też ma całkiem sporo do zaoferowania swoim klientom. Nowe procesory z serii G są produkowane w technologii 28 nanometrów. Firma proponuje układy typu APU – zintegrowany układ, na który składa się procesor i karta graficzna. Ze względu na nieduże rozmiary nadaje się głównie do komputerów all-in-one. Zapewnia całkiem duże możliwości w grach.

Na co zwrócić uwagę wybierając procesor?

Wybierając procesor, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • liczbę rdzeni i wątków,
  • magistralę systemową,
  • pamięć podręczną,
  • częstotliwość taktowania,
  • gniazdo procesora,
  • możliwość podkręcenia procesora,
  • chłodzenie.

Jakie procesory montuje się w laptopach?

W laptopach z wyższej półki montuje się zazwyczaj procesory dysponujące odpowiednim zapasem mocy. Polecić tu można, chociażby 4-rdzeniowy procesor o taktowaniu 3.2 GHz. Jednak i tak, w komputerach przeznaczonych do grania czy do korzystania z zaawansowanych programów, najważniejsza jest karta graficzna. W najmocniejszych laptopach montuje się procesory Intel Core i7 i AMD FX. W słabszych zaś zwykle spotyka się Intel Core i3 oraz AMD A10.

A jakie montuje się w komputerach stacjonarnych?

Komputery PC są wyposażane w 4-rdzeniowe i 8-rdzeniowe procesory Core i5 oraz Core i7. Te cieszą się największą popularnością wśród graczy i grafików. Słabsze wersje procesora to zapewne 4-rdzeniowe Core i3, przeznaczone do prostych zastosowań. W przypadku procesorów AMD również jest podział na te lepsze i gorsze. W wielu komputerach można spotkać dokładnie model AMD X8 FX-8300 – to ten lepszy. Słabsze procesory to te typu APU A4.

Podsumowując, procesor jest ważnym podzespołem komputera czy to stacjonarnego, czy laptopa. Zwykło się mówić, iż jest sercem sprzętu komputerowego. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że wiele zależy też od karty graficznej, wobec tego wybierany procesor wcale nie musi być najlepszy, aby na przykład grać czy tworzyć grafikę. Do popularnych producentów należą AMD i Intel. Trudno zaś powiedzieć, który oferuje lepsze procesory. Przedział cenowy jest rozbieżny. Za najlepsze procesory trzeba dać około 1000 zł. Słabsze są dostępne już za 500 zł i mniej.

Źródło: Notka PR,

1 Komentarz

  1. WiktorS pisze:

    Niebawem zamierzam zakupić nowy proces do swojego komputera. Bardzo zależy mi na polepszeniu jego wydajności. Słyszałem, że im wyższa liczba jego rdzeni i wątków, tym ogólnie powinien on gwarantować wyższą wydajność. Poza tym, przed zakupem procesora dobrze jest upewnić się, że wybrany model jest kompatybilny z płytą główną, którą planuje się używać. 🙂

Napisz komentarz