Programowalne sterowniki PLC – doskonały wybór do wielu systemów automatyki

Sterowniki swobodnie programowalne, czyli sterowniki PLC posiadają szerokie zastosowanie w realizacji wielu systemów automatyki.

Programowalne sterowniki logiczne, inaczej sterowniki PLC zastępują standardowe sterowniki dedykowane, które stosowane są przy sterowaniu maszynami i urządzeniami. Dzięki możliwości swobodnego programowania ich funkcji pozwalają na indywidualne dopasowanie do konkretnego zastosowania.

Sterowniki PLC – jeszcze prostsze sterowanie

Początkowo, w systemach automatyki sterowanie i kontrolę prowadzono za pomocą sterowników dedykowanych. To regulatory o prostej i niezawodnej konstrukcji, niemniej jednak nie mogą być poddawane modernizacji. To ogranicza ich zastosowanie i powoduje, że w innych instalacjach niż te, do których są przeznaczone, stają się bezużyteczne.

W związku z coraz większym zapotrzebowaniem na automatykę, która będzie prosta w realizacji i dopasowana do potrzeb użytkownika, stworzono sterowniki PLC, czyli sterowniki programowalne. Pozwalają one na wprowadzenie zmian w algorytmach sterowania, a tym samym posiadają znacznie szersze zastosowanie niż sterowniki dedykowane.

Jednak sterowniki PLC także mają swoje minusy – głównym z nich jest konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy programistycznej, aby odpowiednio zaprogramować ich pracę. Wobec tego każdy sterownik PLC może być obsługiwany tylko przez wykwalifikowanych specjalistów z właściwym przygotowaniem w tej dziedzinie.

W związku z tym na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na takie sterowniki PLC, które będą nie tylko pozwalały na dostosowanie do konkretnego środowiska czy wymogów użytkownika, ale również będą łatwe w programowaniu. Właśnie dlatego w sprzedaży możemy znaleźć obecnie sterowniki funkcyjne.

Funkcyjne sterowniki PLC – programowanie to nie problem

Nowoczesne sterowniki funkcyjne to sterowniki PLC, które łączą w sobie zalety sterowników dedykowanych oraz sterowników programowalnych PLC.

Swoją budową sterowniki funkcyjne są podobne do dedykowanych sterowników znanych ze swojej prostoty obsługi, z kolei pod kątem programowym wykorzystują rozwiązania znane ze sterowników PLC. W efekcie można łatwo programować je nawet bez posiadania zaawansowanej wiedzy programistycznej, ponieważ wykorzystują one specjalne programy, które w przejrzysty sposób prezentują dostępne funkcje i pozwalają na zmianę ich parametrów pracy.

Wykorzystywane w sterownikach funkcyjnych technologie webowe – internetowe pozwalają również na uproszczenie kwestii komunikacji, w tym także tej bezprzewodowej. Dzięki temu zarządzanie maszynami i urządzeniami wykorzystującymi sterowniki PLC tego rodzaju staje się jeszcze łatwiejsze – także bez rzeczywistej obecności pracownika w zakładzie, w którym sterowniki są używane.

Saia PCD – funkcyjne sterowniki PLC dla wymagających

Jednymi z najbardziej popularnych sterowników funkcyjnych są sterowniki Saia PCD od szwajcarskiej firmy Saia Burgess Controls. To zaawansowane sterowniki przemysłowe, które gwarantują niezawodne działanie i pozwalają na dostęp do pełnej gamy funkcji z wykorzystaniem pakietu oprogramowania PG5 Controls Suite.

Sterowniki PLC Saia PCD wykorzystują popularne protokoły komunikacyjne, a także pozwalają na zdalny dostęp dzięki otwartości komunikacyjnej Automation Server, technologie webowe, łącza RS, modemy, łącza Ethernet i inne). W efekcie możliwy jest zdalny podgląd pracy sterowników, ich efektywna diagnostyka, a także serwis na odległość w razie pojawienia się jakichkolwiek usterek.

W Polsce sterowniki Saia PCD od Saia Burgess Controls oferuje firma Sabur, która posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży automatyki. Swoim klientom dostarcza pełną gamę komponentów oraz oprogramowanie wspierające procesy SCADA, a także służy fachowym wsparciem w realizacji systemów automatyki.

Więcej informacji dotyczących funkcyjnych sterowników PLC Saia PCD od firmy Saia Burgess Controls można znaleźć na stronie firmy Sabur pod adresem: https://www.sabur.com.pl/kategoria-produktu/sterowniki-swobodnie-programowalne-dla-automatyki.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz