Podstawy nauki języka programowania

Istnieje pogląd twierdzący, że programista na początku pracy w firmie otrzymuje większe wynagrodzenie od kierownika z kilkuletnim stażem. Niezależnie od ilości prawdy w tym zdaniu trudno się nie zgodzić z uznaniem programowania jako rentownego sposobu na życie. Przeszkodą może być jednak brak dostatecznych umiejętności. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby to się zmieniło.

Wybór języka

Absolutną podstawą jest wybór preferowanego przez nas języka programowania. Jest to istotne z prozaicznego powodu. W branży IT próżno szukać osób wszechwiedzących stąd stawia się na specjalistów w poszczególnych językach. Wstępne poszerzanie wiedzy nie powinno być problemem, mając na uwadze powszechność Internetu i znajdujących się tam zasobów. Oczywiście do czasu – w pewnym momencie stopień wtajemniczanie stanie się niewystarczający.

Nauka na wyższym poziomie

Wówczas optymalnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na profesjonalną naukę pod okiem specjalistów. Naturalnie zawsze może pojawić się wątpliwość, czy pieniądze wydane na pogłębianie wiedzy faktycznie się zwróci. Może jednak poprzestać na darmowych poradnikach? Rzeczywistość przekonuje, że takie myślenie jest błędne. Wystarczy zapoznać się z opiniami absolwentów Software Development Academy, na przykład tą: „Osobiście pracuję już w IT jako tester + uczyłem się już dosyć długo samodzielnie oprogramowania. Niestety po kilku tygodniach samodzielnej nauki zawsze zaczynało mi brakować motywacji, szczególnie po utknięciu na jakimś problemie na kilka dni, gdy nie mogłem zrozumieć jakiegoś algorytmu czy wzorca projektowego. Nieco zawiedziony swoją postawą, postanowiłem zapisać się na boot camp – głównie, żeby mieć kogoś nad sobą, kto zachęci mnie do faktycznej, cięższej pracy i popchnie do przodu gdy się zatrzymam. I był to strzał w dziesiątkę!” (źródło: https://www.mobiletrends.pl/kursy-programowania-opinie-absolwentow-software-development-academy/).

Znalezienie autorytetu

Suplementem do szkoleń może być znalezienie sobie odpowiedniego trenera, dającego nam możliwość wybrania odpowiedniej ścieżki kariery. Zwłaszcza że można go zapytać o każdą interesującą nas rzecz. Począwszy od kształtu branży, aspekty, na które warto zwracać uwagę w IT. Świadomość ta nie tylko pomoże nam w rozwoju i nauce, ale też pogłębianiu świadomości tego, czego oczekujemy od pracy programisty.

Zakończenie

Powszechność darmowych i zaawansowanych form nauki programowania sprawia, że tylko od naszego zaangażowania zależy, czy staniemy się prawdziwym specjalistą w swoim fachu. Niezależnie od wybranej formy ciągłe pogłębianie wiedzy zawsze jest korzystne, dlatego grzechem byłoby z tego nie skorzystać!

Źródło: Notka PR

1 Komentarz

  1. maja pisze:

    Artykuł sponsorowany.
    Ale i tak kiepski …

Napisz komentarz