Parametry, które decydują o jakości laptopa. Poznajmy je!

Dzisiejsze czasy nierozerwalnie związane są z technologią, z urządzeniami, które pomagają w pracy, wszelkich obowiązkach zawodowych, ale też zapewniają rozrywkę. Czołowym sprzętem jest tu bez wątpienia laptop, który jest dziś tak powszechny, jak dawniej telewizor, a jeszcze wcześniej radio. To znak naszych czasów, coś niezastąpionego w wielu dziedzinach życia. Rynek jest więc przesycony tymi urządzeniami i to z jednej strony dobrze, bo mamy wybór, z drugiej jednak możemy czuć się trochę zagubieni, gdy przychodzi do zakupu laptopa. No bo właśnie, na co zwracać uwagę, co jest ważne w takiej sytuacji?

 

Przede wszystkim wydajność

Zależy w zasadzie od trzech podzespołów: dysku, RAM-u i procesora. Szczególnie ten ostatni element jest kluczowy, więc lepiej na nim nie oszczędzać i zdecydować się na jakiś model Intela. Do wyboru mamy i3, i5, a także i7. Jeśli zaś potrzebujemy laptopa do bardzo podstawowych zadań, to możemy kupić słabszy (na przykład Celeron).

Równie ważna jest pamięć RAM, minimalnie powinna wynosić 4 GB, ale lepiej kupić większą pojemność, chociaż 8 GB. To zwłaszcza istotne, jak chcemy na komputerze korzystać z programów graficznych. Pamiętajmy jednak, że nawet jak kupimy laptopa z mniejszą pamięcią, to zawsze ją możemy dokupić. Jeśli zaś chodzi o dysk, to do wyboru mamy tańsze modele (HDD) oraz droższe (SSD). Te drugie, choć więcej kosztują, są warte polecenia, bo gwarantują szybkość działania, jak i odporność na wstrząsy.

Solidna obudowa to podstawa

Z laptopów korzystamy w różnych miejscach, także w podróży, a wtedy podatne są na uszkodzenia. Na obudowie mogą pojawić się pęknięcia, podobnie w złym stanie mogą być zawiasy. Żeby zmniejszyć ryzyko takich problemów, zwracajmy uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest obudowa. Polecane, niezawodne materiały to włókna węglowe i aluminium. Możemy być pewni, że taki laptop będzie o wiele bardziej wytrzymały, niż model wykonany z plastiku. Praktycznie każda firma, czy jest to Lenovo, HP czy Acer ma w swojej ofercie takie sprzęty, więc nie będzie kłopotu z dostępnością.

Jaka matryca?

Niektóre osoby lekceważą ten parametr, a tymczasem jest jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszy. Od tego bowiem jaki będzie ekran, zależy nasz komfort pracy. Do wyboru są dwie matryce: matowa i błyszcząca, a zdecydowanie lepsza jest ta pierwsza, zwłaszcza o dużym kącie widzenia. Nie tylko zwiększa wygodę, ułatwiając codzienną pracę, ale też jest wyborem prozdrowotnym, bo nasz wzrok nie jest nadmiernie obciążony.

Wytrzymała bateria – to znaczy jaka?

Laptopa przeważnie kupuje się do pracy zdalnej, a nawet jak nieczęsto pracujemy poza domem, to chcemy mieć pewność, że w razie takiej sytuacji bateria szybko nie straci swojej mocy. Dlatego też korzystniej kupić model z wytrzymałym ogniwem, najlepiej takim, który pozwala na pracę przez 10-12 godzin. Oczywiście, że przy bardzo intensywnej pracy taki wynik nie jest możliwy, ale nawet jak jest niższy (trochę poniżej 10 godzin), to i tak dobry rezultat.

Dodatkowa uwaga

Na koniec warto też pamiętać, by sprawdzić ilość portów USB, a także jakie jest ich rozmieszczenie. Niewiele osób o tym pamięta, a później się okazuje, że jest ich zbyt mało lub nie odpowiadają potrzebom. Lepiej więc wcześniej o tym pomyśleć, by nie przeżyć niepotrzebnego rozczarowania.

To praktycznie wszystkie najważniejsze kwestie, o których powinien pomyśleć każdy, kto planuje zakup laptopa. Na spokojnie je przeanalizujmy, by nabyć odpowiednio dobry sprzęt.

Źródło: Notka PR

1 Komentarz

  1. MarcinO pisze:

    Dziękuję Ci za te wszystkie porady! Sam za niedługo mam zamiar kupić sobie nowy laptop. Na razie biorę pod uwagę zakup latopa poleasingowego, ponieważ ich ceny są bardzo atrakcyjne w porównaniu do oferowanej jakości. Potrzebuję laptopa do grafiki, więc na pewno zwrócę uwagę na ilość RAMu.

Napisz komentarz