Optymalizacja procesów biznesowych z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań informatycznych

Świat zmienia się bardzo dynamicznie. Wraz z nim otaczająca nas technologia. A może jest odwrotnie? To technologia rozwija się, a dzięki temu świat idzie do przodu? Coraz więcej innowacyjnych rozwiązań informatycznych wdrażane jest przez coraz liczniejsze start-upy. Zatem w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą wykorzystać te innowacyjne rozwiązania by usprawniać i optymalizować swoje procesy biznesowe?

Po pierwsze – zbuduj świadomość!

Otaczający nas świat i technologie pędzą w takim tempie, że ciężko za tym nadążyć. Wszędzie pojawiają się nowe aplikacje, urządzenia oraz rozwiązania internetowe. Nawet najbardziej zainteresowani tematem nowych technologii np. informatycy czy ludzie młodzi często nie są w stanie znać wszystkich możliwości. Dlatego na początek na pewno warto samodzielnie zacząć szukać informacji o różnych innowacyjnych narzędziach. Tylko rozwijając świadomość i rozumienie istniejących nowinek będziecie w stanie wybrać i wdrożyć w waszych firmach właściwe rozwiązania. W tym artykule postaramy się przybliżyć kilka najważniejszych z nich

Systemy klasy ERP – czy tutaj możemy liczyć na innowacje?

Najbardziej klasyczne z systemów do zarządzania przedsiębiorstwem nikogo już nie dziwią. Raczej są standardem wdrażanym od wielu lat przez większość polskich firm. Czy tutaj możemy liczyć na jakieś innowacje? Okazuje się, że tak. Najlepszym zastosowaniem standardowego oprogramowania ERP jest jego wykorzystanie w chmurze. Czyli umożliwienie pracownikom logowania do systemu z dowolnego miejsca na ziemi. Wydaje się banalnie proste jednak tylko kilku producentów do tej pory wdrożyło taką wersję chmurową dla swoich systemów. Wewnątrz systemu, nawet tego stacjonarnego, również można odnajdywać usprawnienia optymalizacyjne. Dobrym przykładem może być możliwość bezpośredniego zaciągania wyciągów bankowych do systemu czy integracja z kurierami. W przypadku księgowości taką innowacja było wdrażanie schematów księgowania dokumentów. Dzięki temu osoby mające wiele różnych operacji do wykonania były w stanie zrobić je paroma kliknięciami

Aplikacje mobilne i webowe zintegrowane z systemami ERP

Kolejnym sposobem na usprawnienie naszych procesów biznesowych oraz podnoszenie rentowności mogą być liczne aplikacje mobilne i webowe zintegrowane z naszym bazowym systemem klasy ERP np.

 1. Aplikacje mobilne dla handlowców współpracujące z magazynem;
 2. Aplikacje mobilne dla magazynierów;
 3. Rozwiązania backupu danych;
 4. Aplikacje do planowania grafików, zgłaszania urlopów, nieobecności i delegacji;
 5. Systemy OCR – do rozpoznawania i zaciągania dokumentów bezpośrednio do systemu;
 6. Oprogramowanie DMS – do zarządzania obiegiem dokumentów;
 7. Systemy MES do zarządzania produkcją;
 8. Rozwiązania e-commerce B2C i B2B;
 9. Rozwiązania HR do lepszego prowadzenia procesu rekrutacji, szkoleń oraz ewidencji kwalifikacji pracowników;
 10. Systemy do automatyzacji windykacji należności poprzez e-mail i SMSy
 11. Rozwiązania klasy Business Intelligence

Jak widzicie tych rozwiązań jest dość dużo, a to i tak nie wszystkie dostępne na polskim i światowych rynkach. Więcej o tego typu rozwiązaniach znajdziecie na stronie https://comarch-optima-demo.pl/. Spośród wyżej wymienionych jednym z najbardziej popularnych rozwiązań były systemy Business Intelligence. Dlaczego? To one realnie odpowiadały na to jak wygląda sytuacja w przedsiębiorstwie oraz przekrojowo pokazywały dane z różnych obszarów biznesu. W ten sposób osoby zarządzające mogły podejmować słuszne i bardziej efektywne decyzje wpływające na rentowność firmy. W ostatnich latach narzędzia typu BI pojawiły się również w wersjach przeglądarkowych. Niektóre z nich są bezpośrednio zintegrowane z najpopularniejszymi programami sprzedażowo-magazynowymi oraz ERP.

Jakie jeszcze rozwiązania informatyczne mogą pozytywnie wpłynąć na optymalizację procesów w firmie?

Dziś chyba najbardziej dostępne i najpopularniejsze są online programy do tworzenia i pracy na dokumentach oraz arkusze kalkulacyjne. Dzięki możliwości pracy z dowolnego miejsca na ziemi oraz wersjonowania dokumentów mamy możliwość działać szybciej i wygodniej. Coraz ciekawiej wyglądają także rozwiązania w branży e-commerce wpływające na automatyzację marketingową oraz lepszą obsługę klientów np. livechaty czy chatboty oraz asystenci głosowi. Ciekawym sposobem na odciążenie naszych działów obsługi klienta mogą być również wideo instrukcje jak wykonać lub załatwić poszczególne sprawy. W przypadku rozwiązań e-commerce bardzo istotna jest skuteczna integracja z oprogramowaniem magazynowym lub po prostu systemem ERP. Niestety takowa bywa bardzo kosztowna. Koszt możemy obniżyć znajdując rozwiązanie z gotową integracją. Niestety takie narzędzia są dość rzadkie. Warto zadbać o dobrej jakości integrację nie tylko na linii e-commerce – ERP ale także pomiędzy różnymi aplikacjami i rozwiązaniami posiadanymi w firmie. Często to właśnie brak prawidłowej integracji zwiększa znacząco ilość pracy naszych pracowników i obniża ich wyniki, a tym samym wyniki całej firmy.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz