Określanie kryteriów dla aplikacji mobilnych

Sektor aplikacji mobilnych w ubiegłych latach zmienił się praktycznie nie do poznania. Wciąż jednak skonstruowanie wydajnego teamu mobilnego oraz skuteczne nim kierowanie wymaga szerokich kompetencji i wiedzy.

aplikacje-mobilne

Obecnie aplikacje mobilne są wykorzystywane niemal na wszystkich urządzeniach, posiadających system operacyjny. Popularne apki są wykorzystywane w smartfonach, smartwatch’ach, telewizorach a nawet samochodach. Jednak samo stworzenie aplikacji mobilnej nie jest procesem łatwym i szybkim. Jej powstanie powinna poprzedzić dogłębna analiza. W poniższym tekście zostaną omówione podstawowe kroki jakie należy podjąć na etapie planowania aplikacji.

  • Cel

Podstawowym etapem jest określenie celów, jakie ma spełniać planowana aplikacja. Istnieje grupa klientów, którzy bardzo precyzyjnie określają swoje oczekiwania. Inni zaś posiadają zaledwie wizję i nie bardzo wiedzą co tak naprawdę dany program ma robić. Oczywiście oba podejścia są zrozumiałe, do każdego należy dobrać odpowiedni rodzaj współpracy.

  • Typy współpracy

W przypadku gdy klient konkretnie określa swoje wymagania, a także pragnie bezpośrednio kontrolować zespół projektowy zaleca się wykorzystanie modelu współpracy nazywanego Team Extension.

Kolejnym modelem jest Project Outsourcing. Jest on stosowany w przypadku klientów, którzy nie chcą sprawować kontroli nad zespołem bezpośrednio. W tym przypadku klient wykorzystuje doświadczenie usługobiorcy.

  • Rodzaj aplikacji

Po określeniu celów, a także typów współpracy, należy dokładnie zdefiniować jakie platformy mają zostać wykorzystane. Do wyboru są m.in. iOS, Android i Windows Phone. Klient chcący zmaksymalizować zasięg projektowanej aplikacji decyduje się zazwyczaj na wszystkie trzy platformy. W przypadku gdy budżet na to nie pozwala należy wybrać tę kluczową platformę. Warto wspomnieć, że każda platforma jest inna a co za tym idzie wymaga ona innego podejścia przy planowaniu użyteczności.

  • Integracja

Aplikacje mobilne przeważnie nie pracują samodzielnie. Dane udostępniane przez program są zazwyczaj ściągane z Internetu przez mechanizmy określane mianem API z angielskiego application programming interface.

Klient może oczywiście dysponować własnymi bazami oraz systemami i to z właśnie z nich dana aplikacja będzie korzystać.

  • Określenie logiki oraz funkcjonalności

Kolejnym krokiem przygotowawczym jest ustalenie logiki aplikacji a także jej funkcjonalności (UX oraz UI). Element ten jest definiowany w zależności od przyjętego modelu współpracy. Może on leżeć zarówno po stronie klienta jak i usługobiorcy.

Ostatnim krokiem jest dobranie odpowiedniego zespołu fachowców, którzy będą wdrażać projekt i kontrolować przebieg tworzenia.

Źródło: Notka PR,

1 Komentarz

  1. DanielW pisze:

    Dzięki za ten interesujący wpis na temat projektowania aplikacji mobilnych. Według mnie projektowanie interfejsu użytkownika i doświadczenia użytkownika stanowią kluczowe elementy sukcesu każdej aplikacji mobilnej, dlatego ważne jest, aby poświęcić odpowiednio dużo uwagi tym aspektom!

Napisz komentarz