Nauka języka programowania – od czego zacząć?

Jeżeli zapytalibyśmy was, czy moglibyście uczyć się programowania, to gwarantujemy, że większość odpowiedzi byłaby przecząca. „Ja miałbym/miałabym zostać programistą? To niemożliwe!” – tak właśnie zapewne brzmiałyby wasze wypowiedzi. Jak się okazuje, nauczenie się programowania w danym języku wcale nie jest umiejętnością dla ludzi posiadających wyjątkowy dar do zrozumienia tego zagadnienia. Jak sprawić, że i wasza nauka przebiegnie możliwie najprzyjemniej?

Co jest dla nas?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, jaki język nas najbardziej interesuje. To nie zwykle ważne, gdyż jak później zauważymy, programiści zwykle specjalizują się w danym języku programowania i to właśnie stopień jego poznania niejako świadczy o jego wartości! Początki zdobywania wiedzy mogą być bardzo proste – zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Absolutnie podstawy w postaci poradników można znaleźć za darmo w sieci, podobnie jak często wykorzystywane repozytoria. Jak się jednak domyślacie, w końcu możecie trafić na moment, w którym zdobyta wiedza przestanie wam wystarczać. Co wtedy?

Szkolenia i kursy

Świetnym pomysłem może być udanie się na szkolenie lub kurs organizowane przez podmioty zajmujące się przekazywaniem takiej wiedzy. Niektórzy mogą mieć małe wątpliwości co do zasadności wydawania konkretnych sum pieniędzy na możliwość doszkolenia się lub uporządkowania posiadanych już wiadomości na dany temat. Możemy was zapewnić, że jest to dalekie od prawdy! Mimo tego, że polski rynek szkoleń jest stosunkowo mody, już teraz da się zauważyć to, jak podchodzi się do zawartości tych kursów. Świetną metodę nauki przyjęto w Software Development Academy, a kilka słów o niej powiedział sam założyciel i CEO szkoły, Michał Mysiak: „zajęcia są symulacją tego, jak będzie wyglądała codzienna praca w firmie – stąd też działamy w zespołach projektowych, z wykorzystaniem popularnych w branży IT metodyk prowadzenia projektów…” (źródło: https://www.szkolenia.com/news/1012/jak-wygladaja-kursy-programowania-opinie-o-software-development-academy). Możecie zapomnieć o niepraktycznych i nieprzydatnych szkoleniach!

Mentor i my

Poza szkoleniami warto zastanowić się nad tym, aby znaleźć sobie kogoś na kształt mentora, który będzie pomagał nam w ciągłym rozwoju. Czemu wiec nie korzystać z takiej wiedzy? Pytajcie o wszystko, co wydaje się interesujące – to, jak wygląda jego praca na co dzień, jak prezentuje się rynek, czy też to, na co zwraca się uwagę w danej firmie. Lepiej chyba wiedzieć czego się spodziewać czyż nie? To także dobra szansa, aby dowiedzieć się, czego może nam jeszcze brakować w zakresie umiejętności, aby pracodawcy spojrzeli na naszą aplikację nieco przychylniejszym okiem!

Podsumowanie

Jak widać, rozpoczęcie nauki programowania wcale nie jest tak trudne, gdyż wiedza z tego zakresu jest tak naprawdę powszechnie dostępna. Ważne jest tylko to, aby stale ją powiększać, aby stawać się coraz lepszym i bardziej wykwalifikowanym specjalistą! A ty, jak zdobywasz swoją wiedzę?

Źródło: Notka PR

1 Komentarz

  1. numerika3 pisze:

    Odpowiadając na zadane pytanie, ja swoją wiedzę zdobywam poprzez kurs techniczny na operatora cnc. Jest to najciekawsze programowanie pod słońcem ;))

Napisz komentarz