Najbardziej przyszłościowe umiejętności IT

Branża IT zmienia się dynamicznie, a umiejętności, które jeszcze kilka lat temu były uważane za najbardziej pożądane, dzisiaj są zajmowane przez inne kompetencje, na które popyt dynamicznie wzrasta. Jakie umiejętności w IT można uznać za najbardziej przyszłościowe?

Side view portrait of smiling adult man using laptop while enjoying work in office, copy space

Analiza dużych zbiorów danych

Przede wszystkim Big Data. Analiza dużych zbiorów danych to w dzisiejszych czasach umiejętność, która gwarantuje nam przewagę na rynku pracy. Zgodnie z prognozami, udział całego Data Science ze szczególnym uwzględnieniem Big Data na przestrzeni najbliższych kilku lat podwoi swój popyt na pracowników, którzy mają doświadczenie w pracy z Pythonem, R oraz systemami zarządzania nierelacyjnymi bazami danych.

Jeśli jesteśmy na początku swojej przygody w branży IT i wciąż jeszcze szukamy odpowiedniego obszaru do nauki, Data Science będzie strzałem w dziesiątkę. Więcej o stanowiskach związanych z analizą i obróbką danych przeczytamy na https://mindworkers.pl/data-engineer-umiejetnosci-zarobki-wymagania/.

Programowanie aplikacji mobilnych

Programowanie to najpopularniejsza dziedzina w IT, która cieszy się również ogromnym zainteresowaniem młodych adeptów nowoczesnych technologii. Nic w tym dziwnego. Systemy, narzędzia i aplikacje były tworzone, są tworzone i będą tworzone również w przyszłości, ze szczególnym uwzględnieniem aplikacji mobilnych.

Dlatego też, marząc o karierze programisty aplikacji mobilnych, warto skupić się na szlifowaniu nauki języków Python, Java, C#, a także Swift, który przyda się w programowaniu aplikacji na system iOS. Nie zaszkodzi również pochwalić się doświadczeniem i kompetencjami w web-development. Do tego jednak potrzebna nam także znajomość HTML, CSS oraz JavaScript.

Sztuczna Inteligencja i Uczenie Maszynowe

Sztuczna inteligencja i obszar uczenia maszynowego wychodzi poza niszę dobrze znaną z branży IT, i powoli zyskuje uznanie w zupełnie odmiennych sektorach gospodarki, ale także w naszym życiu prywatnym. O korzyściach wynikających z wykorzystywania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego nie trzeba wspominać. Rosnące zapotrzebowanie na takie rozwiązanie jest dostatecznym potwierdzeniem popularności tych technologii. Jakie umiejętności są wymagane, by móc rozwijać ścieżkę zawodową opartą na rozwijaniu technologii SI i ML? Przede wszystkim wcześniej wspomniany Python i R, Java oraz szeroki obszar wiedzy związany z dziedziną Data Mining.

Automatyzacja procesów biznesowych

Automatyzacja procesów biznesowych to dziedzina pochodna do sztucznej inteligencji, która oferuje coś w rodzaju technologii SI w wersji light. Na ten moment coraz więcej branż, ze szczególnym uwzględnieniem branży produkcyjnej, ale też FinTech wykorzystuje oprogramowanie, które umożliwia skrócenie czasu wykonania wielu procesów biznesowych, które w przeszłości były wykonywane przez pracowników.

Automatyzacja i robotyzacja procesów biznesowych, nazywana fachowo Robotic Process Automation wdrażana między innymi przez https://mindworkers.pl/ to dziedzina, która jako jedna z pierwszych spotkała się z ogromnym zainteresowaniem firm chcących zredukować koszty i zoptymalizować efektywność realizowania swojej aktywności gospodarczej. Trend wykorzystania RPA widać gołym okiem – miliony stanowisk pracy na całym świecie są zajmowane przez roboty i oprogramowanie, co umożliwia jeszcze szybszy rozwój firmy. Specjaliści zajmujący się automatyzacją i projektowaniem robotów są z tego względu niezwykle poszukiwani. Jakie umiejętności są wymagane? Przede wszystkim znajomość VBA, ale również Pythona i Javy.

Cloud Computing

Zarządzanie chmurą, tworzenie oprogramowania typu SaaS, a także obsługa obszaru cloud computing to niezwykle istotna część branży IT z ogromnymi perspektywami na przyszłość. Usługi chmurowe to w 2021 absolutnie najczęściej wykupywana usługa IT, która oczywiście musi być odpowiednio obsługiwana przez specjalistów władających odpowiednimi kompetencjami.

O jakich umiejętnościach mowa? Przede wszystkim DevOps, IPv6, znajomość zagadnień związanych z wirtualizacją, a także obszar projektowania aplikacji i usług w chmurach.

3 komentarze

  1. Artur pisze:

    Bardzo ciekawa lista, która dała mi dużo do myślenia. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad założeniem własnego biznesu, aby móc dalej się rozwijać w kierunku IT. Słyszałem, że przy rozwoju własnej firmy przydają się usługi faktoringu odwrotnego.

  2. Marek954 pisze:

    Umiejętności IT to ważny aspekt w tych czasach. Warto uczyć się programowania. Ja osobiście lubię czytać blog o programowaniu lub o tworzeniu stron internetowych.

  3. MarcinS pisze:

    Branża IT faktycznie jest branżą dochodową. Warto jest się uczyć tych umiejętności, jeśli zależy nam na dobrym zatrudnieniu. Świetny wpis – zainteresowałem się tym „data science”. 🙂

Napisz komentarz