Na co zwrócić uwagę wybierając adres strony internetowej

Decydując się na prowadzenie działalności online, pierwszym krokiem, niezbędnym do zaistnienia w sieci jest utworzenie strony internetowej. Witryna firmowa stanowi podstawę do funkcjonowania biznesu. Umożliwia informowanie klientów o swojej ofercie, jest też idealnym rozwiązaniem na promocję działalności. Dzięki danym zamieszczanym na stronie, takim jak adres i kontakt, kontrahenci mogą z łatwością dotrzeć do celu. Kluczem do tego, aby strona odpowiednio funkcjonowała jest adres www. Zwykle większość interesujących nazw jest już zajęta, dlatego wymyślenie chwytającej nazwy stanowi nie lada wyzwaniem. Poniżej opiszemy kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru nazwy dla swojej strony internetowej.

Cyfry i znaki specjalne w nazwie domeny

Podczas tworzenia nazwy adresu witryny zezwala się na zastosowanie cyfr, a także znaków specjalnych. W większości przypadków stosuje się myślnik, za pomocą którego można oddzielić wyrazy. Choć z jednej strony pozwala to na uzyskanie czytelniejszej nazwy, to czasem przysparza wiele problemów, głównie gdy musimy komuś przedyktować nazwę strony. Skutkiem jest niepoprawne wpisanie hasła i utrudnienie wyszukiwania witryny w przeglądarce. Aby uniknąć komplikacji, lepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie jednego członu nazwy z dużej litery lub też pogrubienie. Jak wspomniano, w nazwie strony internetowej dopuszcza się użycia cyfr. Należy jednak pamiętać, że wyjątkiem jest cyfra 0, mylona z literą O, a więc jeśli nie jest to konieczne, lepiej z niej zrezygnować. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru właściwej nazwy domeny radzą specjaliści z Cal.pl.

Domeny z polskimi znakami specjalnymi (IDN)

Od niedawna zaczęto stosować w nazwie domeny polskie znaki specjalne, czyli tzw. literki z ogonkami. Jednak czy aby takie rozwiązanie jest dobrym pomysłem? Pomimo tego, że wygląda to efektownie, większość osób przyzwyczajona jest, że w adresie www nie należy używać znaków narodowych. W związku z korzystaniem z takiej opcji, mogą pojawić się niepotrzebne omyłki prowadzące do błędnego wpisywania nazwy w wyszukiwarkę. Chcąc zapewnić dostępność strony, należy wykupić ową domenę i zaznaczyć przekierowanie na stronę, której w nazwie nie użyto polskich znaków.

Rozszerzenie domen

Kolejną kwestią, którą należy uwzględnić podczas wyboru nazwy domeny jest jej rozszerzenie. Na ogół wybiera się domenę krajową, odpowiednią do państwa w którym prowadzona jest działalność. Do najpopularniejszych rozszerzeń należą także:

  • – COM,
  • – EDU,
  • – ORG,

Jeśli firma otwarta jest na funkcjonowania na obszarach poza granicami Polski, wtedy warto kupić domenę z rozszerzeniem odpowiednim dla danego kraju, np.:

  • – UK,
  • – FR,
  • – DE,

Czy rozszerzenie zagraniczne poprawia rozpoznawalność domeny?

Wiele firm decyduje się na użycie w nazwie rozszerzenia odpowiedniego dla innego kraju. Ma to na celu poprawę rozpoznawalności strony, ponieważ w ten sposób kreuje się bardzo ciekawe, oryginalne adresy, które łatwo odróżnić wśród ogromnej liczby konkurencyjnych serwisów. Także rozszerzenia typu: .fun, .games, .blog, w danej dziedzinie ułatwią dostrzec stronę.

Źródło: Notka PR

1 Komentarz

  1. Niestety moim zdaniem dużym problemem jest to, gdy firma upatrzy sobie domenę dla swojej strony. Myśli o jej pozycjonowaniu, kupuje domenę i po dodaniu do Search Console okazuje się, że domena ma filtr ręczny lub jakiś inny (np. czysty spam) – wtedy jest problem ponieważ nawet usunięcie takiego filtra nie zawsze pomaga w późniejszym pozycjonowaniu tej domeny – da się ale jest trudniej.

Napisz komentarz