Jak zostać programistą?

Najszybciej rozwijająca się branżą na świecie od wielu lat jest właśnie ta IT. Trudno się zatem dziwić, że coraz więcej osób jest nią zainteresowanych, stąd widoczny jest wzrost programistów na rynku. Jest to naturalnie związane z perspektywą wysokich zarobków i nieustannego zainteresowania firm takimi pracownikami.

Programista jest człowiekiem trudniącym się projektowaniem programów komputerowych, w tym celu używając preferowanego języka, jak C++ czy Java. Istnieją dwie grupy osób w tym zawodzie. Pierwszą z nich są programiści aplikacji, którzy w głównej mierze wspierają proces zarządzania firmą. Druga zaś to programiści systemowi, rozwijający aplikacje i systemy nadzorujące pracę komputerów.

Warunki

W przeciwieństwie do wielu innych wyspecjalizowanych zawodów nie trzeba kończyć dedykowanej uczelni, aby stać się programistą. Wystarczy przytoczyć słowa Michała Mysiaka, CEO szkoły Software Development Academy dotyczące sukcesu w tej branży: „determinacja, zorientowanie na cel, dyscyplina i co najważniejsze – konsekwencja” (źródło: https://mamstartup.pl/jak-wybrac-szkole-programowania-opinie-ceo-software-development-academy). Oczywiście w żadnym razie nie oznacza to, że wykształcenie w tej kwestii nie jest przydatne. Natomiast mimo wszystko najważniejsze są umiejętności. Wyjątkiem są sektory, które z racji charakteru (finansowy, prawny itd.) wymagają naukowej znajomości danej dziedziny. Optymalnym rozwiązaniem jest uczestniczenie w kursach szkolących przyszłych programistów.

Cechy preferowane

Jak zostało wspomniane wcześniej, osoba programisty musi przede wszystkim mieć odpowiednie zdolności. Natomiast nie można mówić o sytuacji, w której każdy człowiek może trudnić się tym zawodem. Zaleca się posiadanie zdolności logicznego myślenia, matematycznych czy systematycznego działania. Inną sprawą jest samodzielność z uwagi na fakt, że każde działanie programistyczne jest wykonywane indywidualnie. Przy tym warto uczulić introwertyków w jednej kwestii. Z racji tego, że w firmowe projekty jest najczęściej zaangażowana duża grupa ludzi, komunikowanie się z nimi będzie niezbędne dla satysfakcjonującego efektu końcowego.

Plusy i minusy zawodu

Zdecydowanie największą zaletą związaną z pracą jako programista są wysokie zarobki. Ponadto zawsze można wykonywać swoje zlecenia i obowiązki jako freelancer, co w przypadku wielu osób będzie decydujące. Wada tego zawodu związana jest z koniecznością nieustannej nauki, z racji dynamicznego rozwoju tej branży.

Podsumowanie

Dla wielu osób zawód programisty jest właśnie tym wymarzonym. Wraz z rozwojem branży IT w Polsce, jest to cel coraz łatwiejszy do osiągnięcia.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz