Jak zatroszczyć się o komputer, by działał sprawnie?

Dzisiejszy świat nie może istnieć bez komputerów, są one tak powszechne, wykorzystywane praktycznie w każdej branży, iż ciężko byłoby je czymś zastąpić – ewentualnie czymś jeszcze nowszym, bardziej rewolucyjnym. Chociaż technologia zmienia się bardzo szybko, aż ciężko za nią nadążyć, to komputerów nie zmienia się jak przysłowiowe rękawiczki, a kupuje się je z myślą o kilkuletniej eksploatacji. Żeby było to możliwe, musimy pamiętać o szeregu czynności, które pozwolą zachować sprzęt w doskonałej formie.

Śmieci się wyrzuca

I to samo dokładnie dotyczy komputera, który, aby działał dobrze, nie powinien być obciążony nadmierną ilością niepotrzebnych danych. Najlepiej to w ogóle nie zaśmiecać komputera programami, których i tak nie będziemy używać albo będziemy, ale bardzo rzadko, lecz w rzeczywistości to nie takie proste. O tym się nie myśli, a później coraz więcej tych “śmieci” zalega na dysku, a sprzęt zaczyna chodzić wolniej i wolniej.

Instalujmy uważnie

Usuwanie zbędnych programów to jedno, równie ważne jest to, aby zwracać uwagę na to, co się instaluje. Czasami nawet nie wiemy, że dodaliśmy do komputera jakiś program. Jak to możliwe? Po prostu często jeden jest połączony z drugim, szczególnie gdy podczas instalacji wybieramy opcję “ekspresową”. W takiej sytuacji oprócz tego, co chcemy, aby się znalazło na komputerze, przy okazji dorzucamy coś jeszcze, choć zupełnie nieświadomie. Żeby tego uniknąć, zawsze wybierajmy opcję “instalacji zaawansowanej”, by krok po kroku kontrolować, co nam się proponuje.

Odświeżenie, czyli aktualizacja

Komputer ma coś z człowieka, bo podobnie jak on musi co jakiś czas się odświeżyć, by lepiej funkcjonować. Jak miło się czujemy po kąpieli, nabieramy sił i lekkości. Podobnie czuje się nasz sprzęt, gdy jest regularnie aktualizowany. To również sprawia, że lepiej działa i jest dokładnie zabezpieczony. Nie musimy właściwie podejmować żadnych kroków, aby zaczął się ten proces, bo przeważnie dzieje się to automatycznie. Aby tak się jednak stało, musimy od czasu do czasu wyłączyć swojego laptopa, a nie tylko go usypiać, bo w tej sytuacji, aktualizacje nie będą mieć szans, aby zostać zainstalowane.

Komputerowa higiena

Kolejna z rad, która odpowiada na pytanie, jak przyspieszyć komputer jest związana z czyszczeniem, ale takim dosłownym, gdzie kurz opanował różne zakamarki i trzeba się go koniecznie pozbyć. Niestety, komputery już tak mają, że przyciągają ten rodzaj brudu, a na tyle to poważne, że już po kilku miesiącach wnętrze może wyglądać tragiczne i być przykryte grubą warstwą kurzu. To destrukcyjne dla wentylatorów, które przez to gorzej pracują. Żeby temu zapobiec, powinniśmy co jakiś czas wyczyścić je sprężonym powietrzem, a nasz komputer odzyska wigor – będzie chodził ciszej i mniej się grzał.

To jedne z ważniejszych rad, do których powinien stosować się każdy posiadacz komputera. Jeśli chcemy mieć sprzęt nie na dwa czy trzy lata, a na dłużej, warto o tym pamiętać. W przeciwnym razie możemy się przykro zaskoczyć, jak kilka miesięcy po zakupie nasz sprzęt bardzo szybko zacznie szwankować.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz