Jak wydłużyć czas pracy na jednej baterii?

Baterie w sprzętach mobilnych z czasem tracą swoje właściwości i nie są w stanie na tyle na ile się przyzwyczaiło trzymać energii. W rezultacie różnorodne sprzęty spędzają coraz więcej czasu na byciu podłączonymi do kabli ładujących, a użytkownik niejednokrotnie musi czekać na skorzystanie z nich aż pasek baterii osiągnie satysfakcjonujący poziom.

Każdy cykl ładowania skraca życie baterii – ma ona w swoim życiu ich ograniczoną liczbę. Po przekroczeniu pewnej granicy bateria eksploatuje się szybciej, co jest w stanie zauważalnie odbić się na funkcjonalności sprzętu oraz komforcie z jego korzystania. Istnieją jednak proste sposoby, które pozwalają wydłużyć życie baterii i bardziej odwlec w przyszłość konieczność kupowania nowego akumulatora.

Czego warto przestrzegać?

– zmiana jasności ekranu – bardzo jasny ekran w komputerze lub telefonie pochłania bardzo dużo energii. Zmniejszenie jasności pozwala na wydłużenie życia baterii i zachowanie większej ilości energii na jednym cyklu ładowania. Nie należy przesadzać jednak ze ściemnianiem ekranu, ponieważ w długofalowym rozrachunku może się to niekorzystnie odbić na wzroku.

– aplikacje i programy – zarówno komputer jak i telefon posiadają wiele programów/aplikacji, które działają albo na okrągło albo włączają się za każdym razem przy starcie systemu. Z większości z nich rzadko się korzysta. Wyłączenie lub odinstalowanie ich pozwala odciążyć system, a tym samym zmniejszyć jego zapotrzebowanie energetyczne, co przełoży się dodatnio na kondycję baterii.

– temperatura – każdy sprzęt elektroniczny jest podatny na zmiany w temperaturze. Jeśli po całych dniach przyjdzie mu funkcjonować w wysokiej temperaturze to szybko odbije się to na wewnętrznych komponentach w tym na baterii. Można to łatwo zauważyć poprzez spowolnienie działania systemu lub częste błędy (jak np. blue screen)

– tryb oszczędzania energii – warto używać go nie tylko w nocy w swoim telefonie. Komputery i telefony mają w swoim oprogramowaniu opcję oszczędnego typu pracy. Ogranicza on niektóre programy i funkcje przy zachowaniu podstawowych funkcjonalności. Do pracy w trybie oszczędnym można się szybko przyzwyczaić bez strat na komforcie oraz efektywności wykonywanych na sprzęcie działań.

Te kilka prostych sposobów pozwoli ustrzec baterię w komputerze/laptopie jak i telefonie przed szybszym rozładowaniem i koniecznością częstszego trzymania sprzętu na kablu ładującym.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz