Jak wybrać uniwersalny laptop do domu?

Każdy komputer czy laptop cechuje się tak naprawdę innymi parametrami i trudno jest wybrać urządzenie uniwersalne i jednocześnie idealne, które sprawdzi się dla całej rodziny. Niemniej jednak spróbujemy się o coś takiego pokusić. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, jak wybrać laptopa do użytku domowego.

Pierwsze, na co położymy nacisk, to podzespoły. Nie ulega wątpliwości, że to wszak do nich, a nie tylko od ceny czy producenta zależy to, jak będzie się sprawowało nasze urządzenie.

Parametry idealnego komputera do domu

  • Procesor – w przypadku komputera domowego, na którym nie będzie działało żadne skomplikowane oprogramowanie do projektowania czy do obróbki filmów lub muzyki, można z powodzeniem zastosować słabszy procesor. Obecnie nawet takie najprostsze jednostki radzą sobie doskonale z większością zadań, tak więc procesor Intel Core i5 słabszego typu będzie wystarczający, a tak naprawdę to idealny będzie nawet procesor Intel Core i3.
  • Dysk twardy – dysk twardy jest bardzo ważnym elementem każdego komputera, czy to stacjonarnego, czy przenośnego. Nie dziwi więc fakt, że w takim przypadku trzeba stawiać na dość duży dysk twardy. Najlepiej sprawdzają się dyski SSD, ale te są nadal dość drogie, dlatego z powodzeniem można zastosować dysk twardy HDD, ale najlepiej z technologią Intel Optane. W takim przypadku wszystkie zadania będą wykonywane sprawnie, ale jednocześnie kupimy w miarę tani laptop, który będzie całkowicie spełniał nasze oczekiwania. Można się też oczywiście zdecydować na rozwiązanie mieszane, czyli wybór notebooka z małym dyskiem SSD na system i dyskiem SSD przeznaczonym na pliki.
  • Pamięć RAM – od tego, ile w danym urządzeniu będzie pamięci RAM, zależy tak naprawdę to, jak będzie ono działało. Z uwagi na fakt, że w tym konkretnym przypadku komputera do domu, nie musimy pracować na wielu otwartych oknach, jasne staje się, że nie będzie trzeba także inwestować w dużą ilość pamięci RAM. Wystarczy, kiedy wybierzemy komputer z 4 GB pamięci operacyjnej. Oczywiście może być jej też więcej, ale wtedy trzeba pamiętać, że to będzie generowało wyższy koszt urządzenia.
  • Karta graficzna – w komputerze multimedialnym do domu nie musi być dedykowanej karty graficznej. Chyba że chcemy oglądać filmy w bardzo dobrej jakości albo laptop taki ma nam służyć także do gier. Jeżeli natomiast będzie to taki zwykły notebook do przeglądania internetu i obsługi poczty, to jasne jest, że wystarczy mu zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics.
  • Ekran – w przypadku laptopa do domu ekran ma znaczenie, ale nie jest on kluczowy. Oznacza to, że wcale nie jest nam potrzebny jakiś mega doskonały sprzęt, który będzie się cechował obecnością najnowszej matrycy. Wystarczy nam przekątna 15’6, ale konieczne jest, by nasz laptop miał matową powłokę matrycy ekranu, bo taka przeciwdziała odbłyskom światła. Taki ekran nie będzie nas więc raził i będzie nam się na nim naprawdę dobrze pracowało.
  • Akumulator – bateria nie musi być mega pojemna, bo skoro na laptopie chcemy działać w domu, to w takim przypadku także mamy stały dostęp do gniazdka z prądem i możemy wtedy go w każdej chwili podładować. Aczkolwiek jasne jest, że właściwie można kupić laptopa z mocniejszą baterią i wtedy mamy pewność, że taka wytrzyma nam bez problemu przez cały dzień.
  • Złącza – im więcej złącz, tym tak naprawdę lepiej dla naszego komputera, dlatego z pewnością warto celować w takiego laptopa, który będzie posiadał sporo tych złącz. Na pewno potrzebne będą przynajmniej 3 porty USB i do tego jest HDMI. Oczywiście przydatny może być VGA i złącze Ethernet.

Ceny komputerów multimedialnych

Takiego najprostszego laptopa multimedialnego do domu można kupić już w cenie 2000 zł. Będzie on posiadał wszystko, co w takim przypadku będzie nam potrzebne. Jednakże nie zagwarantuje nam jakieś spektakularnej wydajności i z tego trzeba sobie zdawać sprawę. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że takie najtańsze jednostki dostępne są już w cenie ok. 1000-1200 zł, ale po nich nie można się zbyt wiele spodziewać, gdyż są to urządzenia bardzo proste.

Źródło: Notka PR,

1 Komentarz

  1. Procesor, Dysk twardy, Pamięć RAM, Karta graficzna

Napisz komentarz