Jak wybrać program do elektronicznej dokumentacji medycznej?

W związku z postępującymi pracami nad informatyzacją służby zdrowia przychodnie i gabinety lekarskie stają przed koniecznością zakupu odpowiedniego oprogramowania medycznego, które sprosta nowym wymaganiom. Program powinien być przede wszystkim dopasowany do charakteru i specjalizacji placówki, a także zapewniać bezpieczne przetwarzanie i archiwizowanie danych. Warto także zwrócić uwagę na to, by oprogramowanie było proste w obsłudze i zawierało funkcjonalności, które rzeczywiście usprawnią pracę przychodni.

Wystawianie e-recept

Elektroniczne recepty mają być uruchomione jeszcze w 2017 roku, zatem na dostosowanie wyposażenia gabinetów do tego rozwiązania zostało już niewiele czasu. E-recepta, według założeń Ministerstwa Zdrowia, ma wzmocnić nadzór nad lekami refundowanymi, zapobiec nadużyciom (np. fałszowaniu recept) oraz zlikwidować problem nieczytelności recept i związane z nim zagrożenia dla pacjentów. Elektroniczna recepta będzie zapisywana przez lekarza w systemie P1 i z tego poziomu będzie dostępna zarówno dla farmaceuty (po zeskanowaniu kodu), jak i pacjenta (za pośrednictwem internetowego konta pacjenta). Oprogramowanie dla przychodni lub gabinetu lekarskiego powinno być zatem zintegrowane z całym systemem, w którym wystawiane są recepty. Dodatkowe funkcje, jakie mogą pojawić się w oprogramowaniu, to np. wbudowana baza leków z zaznaczeniem leków refundowanych i automatycznymi sugestiami dotyczącymi poziomów refundacji, integracja z eWUŚ czy możliwość szybkiego wznawiania recept na podstawie dotychczasowego przebiegu leczenia. Tego typu rozwiązania mają przyspieszyć wystawianie recept i zapobiec ewentualnym pomyłkom.

Raporty i rozliczenia

Cyfryzacja ma na celu także ograniczenie czasu poświęcanego na formalności. W oprogramowaniu medycznym powinny zatem znaleźć się funkcjonalności pozwalające na sprawne generowanie raportów i sprawozdań (np. do MZ), jak również moduły rozliczeniowe. Oprócz rozliczeń z NFZ, producenci oprogramowania oferują także systemy do rozliczeń komercyjnych, ułatwiające wystawianie faktur i rachunków oraz tworzenie cenników i raportów.

Zarządzanie obsługą pacjentów

Informatyzacja nie ogranicza się tylko do przetwarzania dokumentacji medycznej – ma również wspomóc obsługę pacjentów w przychodni czy w gabinecie. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy w oprogramowaniu medycznym znajdują się moduły pozwalające na zarządzanie ruchem pacjentów i kolejkami. Wśród opcji dostępnych np. na http://www.mediporta.pl/ znajdują się elektroniczne kalendarze z edytowalnymi harmonogramami, tablice umożliwiające podgląd stanu wszystkich bieżących i planowanych wizyt czy funkcje pozwalające na automatyczne obliczanie i modyfikowanie kolejek pacjentów oczekujących na badania i wizyty. Zminimalizowanie formalności i usprawnienie zarządzania pacjentami ma ułatwić życie zarówno lekarzom i pracownikom medycznym, jak i pacjentom. Warto zatem dobrze przygotować się do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań i przede wszystkim precyzyjnie dostosować funkcje oprogramowania medycznego do zapotrzebowania przychodni.
Źródło: Notka Pr,

5 komentarzy

  1. Fizjoterapeutka Irena pisze:

    Od jakiegoś czasu rozpoczęłam pracę na programie Medfile i uważam, że jest na prawdę wart uwagi. Kalendarz wizyt, powiadomienia SMS, rejestracja on-line, diagram fizjoterapeutyczny – jest ogrom funkcji ułatwiających pracę, które są na prawdę bardzo łatwe w obsłudze. Ponadto dzięki aplikacji można załatwić wiele rzeczy, które nie są możliwe posiadając papierową dokumentację.

    Oceniam program na mocna piątkę!

  2. Lusii pisze:

    Znalazłam bardzo fajny program – Medfile. Co najlepsze można z niego korzystać za darmo, tyle że ma pewne ograniczenia, ale dla małych gabinetów całkiem okej. Czy ktoś może z niego korzysta? Pani Ireno może Pani powiedzieć coś więcej?

  3. Andrzej.Mar pisze:

    Potwierdzam zdanie moich przedmówczyń, program medfile jest świetny. Korzystam z niego już pół roku. Posiada wszystkie istotne funkcje do prowadzenia gabinetu lekarskieg, od zapisywania historii choroby w elektronicznej kartotece i posiadanie przejrzystego grafiku wizyt, po funkcje biznesowe, takie jak wystawianie faktur i prowadzenie raportów księgowych. To bardzo ważne podczas rozliczeń ze skarbówką. Z całą odpowiedzialnością mogę polecić to oprogramowanie. Sprawdza się!

  4. hania pisze:

    bardzo łatwy w obsłudze -szybo przechodzą zwolnienia

  5. Marianna pisze:

    testowane 5- asystent gabinet lekarski – bardzo słaby, dr widget – lepiej, ale sporo brakuje, simple care – było bardzo dobrze – coś się zaczęlo psuć i trzeba było zmienić, medfile – zmienione z simple care i działa super, Mediporta – dobra, ale drogo (ukryte koszty)

Napisz komentarz