Jak sprawdza się system rozliczania podatków przygotowany przez Ministerstwo Finansów?

Możliwość złożenia zeznania za pośrednictwem portalu e-PIT przygotowanego przez Ministerstwo Finansów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Polacy z jednej strony podchodzą do takich nowości dość sceptycznie, z drugiej strony jednak możliwość złożenia PIT-u on line i otrzymania nadpłaconego podatku szybciej, niż ma to miejsce w przypadku złożenia deklaracji podatkowej w formie tradycyjnej sprawia, że jako społeczeństwo zaczynamy się mocno interesować nowym portalem.

Wiele osób, które wahają się czy złożyć PIT w formie elektronicznej zadaje sobie pytanie jak sprawdza się system rozliczania podatków przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Musimy przyznać, że w pierwszym dniu składania e-zeznań, czyli 15 lutego 2019 roku, użytkownicy napotykali pewne problemy związane z dokładnym uzupełnieniem niektórych danych, takie jak na przykład błąd w przypadku wpisywania danych organizacji, na rzecz której przekazaliśmy darowiznę. Jednak usterki te zostały usunięte błyskawicznie. Obecnie nie odnotowuje się żadnych błędów, co potwierdzają opinie podatników.

Warto wiedzieć, że zalogowanie się do portalu e-PIT jest bardzo proste, bowiem wymaga jedynie podjęcia przez podatnika dwóch kroków, a mianowicie:

  • wpisania swojego numeru PESEL,
  • wskazaniu niektórych danych znajdujących się w zeznaniu za 2017 rok oraz w zeznaniu za 2018 rok. Mamy również możliwość zalogowania się przy użyciu podpisu kwalifikowanego i w tym przypadku nie będzie konieczności wskazywania jakichkolwiek kwot ze wspomnianych rozliczeń rocznych.

Jeżeli jeszcze nie otrzymaliśmy od pracodawcy zeznania rocznego, a ten ma czas na wysłanie go do swoich pracowników do końca lutego bieżącego roku, i jeżeli nie posiadamy podpisu kwalifikowanego, zalogowanie do portalu będzie niemożliwe. Dostęp uzyskamy dopiero po wprowadzeniu danych znajdujących się w deklaracji podatkowej za 2018 rok.

Wiele osób przed dniem 15 lutego 2019 roku zastanawiało się czy wymogi dotyczące logowania użytkownika nie stworzą pola do nadużyć w postaci włamań na cudze konto. Warto wiedzieć, że jest to naprawdę mało prawdopodobne, bowiem dane z deklaracji PIT z ostatnich dwóch lat zazwyczaj posiadamy my sami. A co zrobić jeżeli nie możemy znaleźć deklaracji podatkowej za rok 2017? W takim przypadku pozostaje nam jedynie złożenie PIT-u w formie papierowej.

System rozliczania podatków przygotowany przez Ministerstwo Finansów jest bardzo prosty w obsłudze, niektórzy twierdzą, że zaskakująco prosty. Nie musimy bowiem wyliczać tutaj żadnych kwot, gdyż sam system zrobi to za nas. Naszą rolą jest sprawdzenie czy do systemu wpłynęły e-deklaracje od wszystkich naszych pracodawców oraz wskazanie wszelkich ulg, odliczeń, organizacji, na rzecz której chcielibyśmy przekazać nasz 1% podatku oraz sprawdzenie, czy numer rachunku bankowego posiadany przez urząd skarbowy jest aktualny. Jeżeli nie, oczywiście wszelkie dane możemy zmienić. Wobec braku konieczności ręcznego wyliczania jakichkolwiek kwot, istnieje niewielka szansa na pomyłkę, o którą nie trudno w przypadku wypełniania deklaracji w formie papierowej. Podkreślmy również, że brak pomyłek z złożonym zeznaniu rocznym oznacza brak konieczności złożenia korekty, a więc w praktyce czas urzędu skarbowego na zwrot nadpłaconego przez nas podatku wynosi zaledwie 45 dni kalendarzowych.

System e-PIT to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto czeka na zwrot nadpłaconego podatku. Skrócenie czasu oczekiwania na środki finansowe o połowę jasno pokazuje, że portal cieszy się ogromną popularnością. Podkreślmy w tym miejscu, że w przypadku złożenia deklaracji w formie papierowej, na zwrot środków pieniężnych poczekamy aż do 3 miesięcy. Czyli składając PIT ostatniego dnia przeznaczonego na składanie rozliczeń rocznych, a więc 30 kwietnia 2019 roku, zwrot podatku otrzymamy do końca lipca, podczas gdy wypełniając zeznanie w programie e-PIT i wysyłając je, czas ten skraca się do 45 dni, a więc do dnia 14 czerwca 2019 roku.

System e-PIT sprawdza się naprawdę dobrze. Złożenie zeznania jest bardzo proste, a dowodem na to, że PIT już rozliczyliśmy, będzie urzędowe potwierdzenie odbioru, które możemy wydrukować i przetrzymywać wraz z wypełnioną deklaracją PIT.

Nie tylko Twój e-PIT

Twój e-PIT to nie jedyny system umożliwiający rozliczenie podatku drogą internetową. Równie przyjazny sposób rozliczania tegorocznego zeznania PIT umożliwia platforma PITax.pl, która daje możliwość wypełnienia PITu za rok 2018/2019 przeprowadzając podatnika, krok po kroku, przez proces uzupełniania dokumentu podatkowego.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz