Dziecko w wirtualnym świecie – jak wybrać bezpieczną i ciekawą grę dla malucha?

Dostosowanie gry do wieku dziecka oraz wartościowa tematyka – to najważniejsze cechy, jakimi powinni kierować się rodzice, poszukując gier komputerowych dla swoich pociech. Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku nie tylko dobrą rozrywkę, ale również bezpieczeństwo w wirtualnym świecie, sprawdź na co zwrócić uwagę, zanim kupisz grę komputerową.

Dzieci uwielbiają komputery, tablety i smartfony. Nowoczesne urządzenia pociągają maluchy już od najmłodszych lat. Wielu z nas patrzy krytycznym okiem na ten pociąg do elektroniki, jednak zainteresowanie nowoczesnymi technologiami może mieć, wbrew obiegowej opinii, dobry wpływ na dzieci. Komputery i gry mogą nie tylko dostarczać rozrywki, ale też uczyć i rozwijać zainteresowania. Niezwykle ważna jest tu jednak rola rodzica, ponieważ to opiekunowie właśnie muszą wykazać się umiejętnością odpowiedniego doboru gier komputerowych. Oto kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł wybrać grę, która zapewni zabawę twojemu dziecku oraz będzie dla niego bezpieczna.

Ratingi i oznaczenia wiekowe

Poszukując gry dla swojego dziecka przede wszystkim należy opierać się na oznaczeniach, za pomocą których zorientujesz się, dla dzieci w jakim wieku gra jest przeznaczona. Producenci stosują swoje własne symbole, istnieje jednak również uniwersalny system tego typu. Jest to PEGI, czyli Pan-European Game Information. Poszczególne klasy wiekowe są przyznawane na podstawie testów oddziaływania gier na dzieci. System PEGI wyróżnia 5 przedziałów wiekowych dla gier komputerowych: 3, 7, 12, 16 i 18 lat. Ponadto na opakowaniach gier powinny znaleźć się symbole informujące rodziców o występowaniu wulgarnego języka, scen przemocy czy możliwości gry on-line.

Znajomość tych oznaczeń pozwoli ci jednoznacznie zidentyfikować grę, która będzie odpowiednia dla twojego dziecka.

Nauka i zabawa

Wokół gier komputerowych narosło wiele mitów i osoby nie znające rynku gier, kojarzą je przede wszystkim z brutalnymi rozgrywkami. Gry mogą mieć jednak rolę edukacyjną i pomagać dzieciom rozwijać swoje zainteresowania. Na rynku dostępne są gry historyczne, przyrodnicze, językowe itd., a ich forma i poziom trudności dostosowane są do wieku dzieci.

Jednak gry służą także rozrywce. Harry Potter, Asterix i Obelix, Kubuś Puchatek i przyjaciele – to bohaterowie bajek, w których przygodach uczestniczyć mogą również dzieci. Co ciekawe, gra komputerowa może być też okazją do wspólnej zabawy dziecka z rodzicem, pod warunkiem, że jest ona atrakcyjna dla obu stron. Wspólna rozgrywka zbliży rodzica i dziecko i będzie dobrym przyczynkiem do rozwoju wspólnych zainteresowań. Przykładowo gra FIFA 17 jest przeznaczona dla dzieci powyżej 3 roku życia. Jeśli będziesz chciał pokazać swojemu dziecku świat piłki nożnej i wspólnie z nim przeżyć emocje wielkiego meczu, FIFę 17 znajdziesz na http://www.euro.com.pl/gry-pc/electronic-arts-fifa-17-pc.bhtml

Nie taki diabeł straszny

Gry komputerowe i świat w nich przedstawiony mają niewątpliwy wpływ na dziecko – wystarczy wspomnieć o kilku godzinach spędzonych w pozycji siedzącej przed komputerem. Dlatego jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w trakcie grania, zadbaj również o odpowiednie stanowisko – krzesło dostosowane do wzrostu dziecka pozwoli uniknąć problemów z kręgosłupem.

Warto również wyznaczyć dziecku limity czasowe, jakie będzie poświęcać na gry komputerowe. Tego czasu należy ściśle przestrzegać, ponieważ zbyt wiele godzin przed ekranem, może mieć niekorzystny wpływ na wzrok malucha. W tym wszystkim jednak, gry mają także pozytywny wpływ – pozwalają rozwijać umiejętności strategicznego myślenia, rozwiązywania problemów, a także uczą współpracy i rywalizacji. To od rodziców zależy, czy gra komputerowa będzie dla dziecka pozytywnym bodźcem oraz jakie korzyści maluch wyniesie z takiej rozrywki.

Źródło: Notka PR,

2 komentarze

  1. Gorq pisze:

    Dla najmłodszych polecam sieciową grę MMORPG wizard 101. Gra wyposażona została w specjalne filtry na czat uniemożliwiające wyciek danych osobistych i wprowadzanie niedozwolonych słów. Ponadto nad dyskusją czuwa ekipa doświadczonych moderatorów, która w razie potrzeby podejmuje niezbędne działania mające na celu eliminowanie z dyskusji uczestników zabawy nieprzestrzegających zasad gry. Gra oferuje także szerokie możliwości kontroli rodzicielskiej poprzez dezaktywacje poszczególnych elementów rozgrywki.

  2. bullet force pisze:

    dzieci uwielbiają komputery, tablety i smartfony. Nowoczesne urządzenia pociągają maluchy już od najmłodszych lat

Napisz komentarz