Czym jest Business Intelligence i jak może pomóc Twojej firmie?

Nowoczesne technologie kompleksowo wspierają firmy. Jedną z nich jest Business Intelligence. Czym dokładnie jest BI i jakie ma zastosowanie?

Podejmowanie kluczowych decyzji w biznesie bez posiadania odpowiedniej wiedzy może przynieść więcej szkód niż pożytku. Właśnie dlatego coraz więcej firm wykorzystuje obecnie nowoczesne rozwiązania informatyczne wspierające przekształcanie posiadanych danych w wiedzę do podejmowania decyzji – na tej zasadzie działa Business Intelligence oraz odpowiednie oprogramowanie bazujące na tej technologii, na przykład Power BI. Czym dokładnie jest Business Intelligence i jakie daje korzyści?

Business Intelligence – co to jest?

Pod pojęciem Business Intelligence, czyli w skrócie BI znajduje się zespół praktyk, działań oraz technik, które pozwalają na przekształcanie posiadanych przez firmę danych w użyteczną wiedzę biznesową.

Termin ten stosowany jest również w celu określenia odpowiednich aplikacji, na przykład takich jak PowerBI, które umożliwiają przekształcanie tych danych w wiedzę.

Business Intelligence skupia w sobie różnego rodzaju dziedziny, w tym:

 • statystyka
 • ekonometria
 • badania operacyjne
 • sztuczna inteligencja
 • bazy danych
 • raportowanie biznesowe
 • analityka
 • data mining
 • benchmarking

Istotą Business Intelligence jest wykorzystanie posiadanych danych, często w bardzo dużej ilości, a następnie przekształcenie ich w praktyczną wiedzę. Dane te bez BI nie posiadają żadnej wartości, natomiast dzięki tej technologii oraz wspierającym ją oprogramowaniu jak Power BI można uzyskać praktyczną wiedzę wspierającą firmę w rozwoju jej przewagi konkurencyjnej.

Źródła danych w Business Intelligence

Aby prowadzenie analizy danych i tworzenie praktycznej wiedzy przez Business Intelligence było możliwe, wykorzystuje się tak zwane hurtownie danych. Są to scentralizowane bazy danych, które służą do przechowywania informacji uporządkowanych tematycznie.

W hurtowniach danych firmy przechowują kompleksowe dane związane ze swoją działalnością, w tym z transakcjami, relacjami, rozliczeniami i prowadzonymi procesami. Im więcej danych zawiera hurtownia, tym Business Intelligence i bazujące na nich programy takie jak PowerBI pozwalają na uzyskanie bardziej precyzyjnych wyników.

Dlaczego korzysta się z Business Intelligence?

Technologia taka jak Business Intelligence pozwala przede wszystkim firmom na podejmowanie świadomych decyzji w oparciu o twarde dane pochodzące z hurtowni danych.

Dane w hurtowniach są często zbyt skomplikowane do analizy przez pracownika, dlatego dopiero odpowiednie oprogramowanie jak Power BI jest w stanie dokonać ich skutecznej analizy i zaprezentować je w postaci przejrzystych i czytelnych dla pracowników raportów.

Wobec tego Business Intelligence wspomaga kompleksowo działalność przedsiębiorstw w wielu branżach, zmniejszając ryzyko związane z prowadzoną działalnością, a także zwiększając ich przewagę konkurencyjną oraz zyski.

Jak firma może zacząć stosować rozwiązania Business Intelligence?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Business Intelligence to także określenie grupy programów pozwalających na prowadzenie kompleksowych analiz danych z hurtowni danych.

Oprogramowanie BI oferowane jest w różnych odmianach, na przykład:

 • EIS – Executive Information Systems, czyli systemy powiadamiania kierownictwa
 • DSS – Decision Support Systems, czyli systemy wspomagania decyzji
 • MIS – Management Information Systems, czyli systemy wspomagania zarządzania
 • GIS – Geographic Information Systems, czyli systemy informacji geograficznej
 • OLAP – Online Analytical Processing, czyli systemy analizy wielowymiarowej i wielowymiarowe struktury danych

Oprogramowanie wykorzystującym Business Intelligence to między innymi PowerBI, które zostało opracowane specjalnie z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach poszukujących skutecznego wsparcia w prowadzeniu swojej działalności gospodarczej. To kompletny zestaw narzędzi w chmurze, który pozwala na łączenie, wizualizację i udostępnianie danych w formie gotowych raportów.

Więcej informacji związanych z oprogramowaniem Power BI można znaleźć na stronie internetowej powerbi.pl.

 

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz