Certyfikat SSL – czym jest i dlaczego jest potrzebny

Certyfikat SSL to inaczej mówiąc narzędzie zapewniające ochronę danych zapisanych na serwerze. Jak się okazuje, w większości przypadków do kradzieży danych dochodzi właśnie na stronach, które takiego zabezpieczenia nie posiadają. Wykupując SSL’a dla swojej domeny, możesz czuć się pewnie i bezpiecznie. Protokół https przy adresie strony oraz zielona kłódka jest również jasnym sygnałem dla użytkowników, świadczącym o tym, że dana strona jest bezpieczna, warto więc na nią wejść, zapoznać się z ofertą usług lub dokonać zakupu w sklepie internetowym. Dlaczego SSL jest potrzebny i jakie dokładnie korzyści przynosi jego instalacja.

Czym właściwie jest SSL?

SSL (Source Sockets Layers) to profesjonalna technologia szyfrowania danych w ruchu sieciowym. Połączona jest na linii – serwer -> przeglądarka internetowa, dzięki temu chronione są wszelkie informacje, które zostają przetworzone między nimi. Dzięki temu, użytkownik rejestrujący lub logujący się na danym portalu, kontaktujący się z daną firmą za pomocą formularza kontaktowego, dokonujący zakupu itp ma pewność, że jego dane są starannie zabezpieczone. Dane trafiają do określonej lokalizacji ale najpierw muszą przejść długą drogę podczas której zostają odpowiednio zaszyfrowane. Certyfikat SSL posiada różne klasy, które zawierają informacje na temat:

 • osoby rejestrującej,
 • informacje o urzędzie,,
 • informacje o domenie,
 • okres wygaśnięcia certyfikatu.

Zabezpieczenie danych odbywa się w następujący sposób – informacja wysyłana z przeglądarki łączy się z SSL, zabezpieczając ją w odpowiedni sposób. Cały przebiegający proces, możliwy jest za pomocą kluczy szyfrujących.

Gdzie można uzyskać certyfikat?

Certyfikat SSL, najlepiej wykupić tam gdzie wykupiony jest hosting. Często zdarza się tak, że w ramach wykupionej usługi hostingowej możliwa jest darmowa instalacja certyfikatu. Zgłaszając się do usługodawcy, na którym masz wykupione miejsce na serwerze, możesz poprosić o instalację certyfikatu dla Twojej domeny. Nie jest to jednak jedyna możliwość, certyfikat wykupić możesz u każdego innego sprzedawcy, będzie to jednak opcja płatna i możliwe że droższa. Najważniejszym jest, by wykupić narzędzie u zaufanego sprzedawcy.

W jaki sposób wygenerować darmowy certyfikat ssl można przeczytać tutaj

Rodzaje certyfikatów:

 • Domain Validation – podstawowy poziom linkowania, wszystko odbywa się poprzez weryfikację prawa do użytkowania domeny.

 • Organization Validation – oprócz weryfikacji prawa do domeny sprawdza również dane osoby, która SSL wykupiła.

 • Extanded Validation – najbardziej zabezpieczone szyfrowanie danych. Dzięki niemu możliwe jest pełne sprawdzenie firmy, która chce zaimplementować SSL.

Klasa certyfikatu powinna zostać dostosowana do rodzaju prowadzonego biznesu i specyfiki działalności firmy prowadzonej online. Od roku 2018 okazuje się jednak, że coraz więcej właścicieli stron internetowych decyduje się na pełną ochronę i zabezpieczenie danych w najlepszy możliwy sposób. Strony posiadające takie zabezpieczenie zdobywają większe zainteresowanie społeczeństwa i są traktowane jako bardziej wiarygodne. Nie ma w tym nic dziwnego, chcemy przecież czuć się w internecie w pełni bezpiecznie i nie musieć martwić się, że coś pójdzie nie tak.

Dlaczego warto wykupić certyfikat?

 • Odpowiednie zabezpieczenie danych

Liczba danych, gromadzonych przez strony WWW jest bardzo duża. Dzięki certyfikatowi SSL dane gromadzone na Twojej domenie są w pełni bezpieczne. Szczególnie istotne jest to w przypadku sklepów internetowych, stron gdzie możliwy jest kontakt za pomocą formularza kontaktowego lub domen oferujących możliwość rejestracji i logowania.

 • Poczucie bezpieczeństwa w sieci

Dzięki wdrożeniu certyfikatu, zarówno inni użytkownicy jak również właściciele domen otrzymują pewność bezpieczeństwa w sieci. Domena posiadająca SSL to sygnał, że jest ona godna zaufania i swobodnie można z niej korzystać, bez obaw o jakikolwiek wyciek danych.

 • Wiarygodność

Zabezpieczone domeny wykazują większa zainteresowanie użytkowników. Zielona kłódka przy adresie i protokół https gwarantuje, że wchodząc na daną stronę możemy swobodnie korzystać z jej zasobów bez obaw, że dane logowania, numer konta bankowego czy adres zamieszkania padnie ofiarą wycieku danych z serwera.

 • Pozycjonowanie stron internetowych – SEO

Obecnie każda agencja zajmująca się pozycjonowaniem stron w wyszukiwarce Google, dba aby domeny miały zainstalowany certyfikat SSL. Jest to jedna z podstaw SEO.

Kto powinien wykupić certyfikat SSL?

Obecnie uważa się, że każdy właściciel strony internetowej powinien zadbać posiadanie certyfikatu zabezpieczającego dane. Jest to szczególnie ważna kwestia we wspomnianych już wcześniej sklepach online, portalach z możliwością rejestracji lub wysyłania zapytań z koniecznością wpisywania w dane pola imienia, nazwiska, numeru telefonu i adresu e-mail.

Certyfikat SSL to niezwykle przydatne narzędzie. Dzięki niemu możesz nie tylko odpowiednio zabezpieczyć dane ale również przyczynić się do wzrostu zaufania internautów. Musisz również wiedzieć, że jest to jeden z czynników wpływających na pozycję strony w wyszukiwarce Google. Domeny które posiadają certyfikat, są bardziej wiarygodne.

Źródło: Notka PR

1 Komentarz

 1. Wojtek pisze:

  Zgadzam się z autorem obecnie certyfikat ssl to podstawa i powinien być wdrożony na każdej stronie. Sporo hostingodawców oferuje darmowy certyfikat więc nie musi się to wiązać z dodatkowym kosztem.

Napisz komentarz