Centrum danych – co warto wiedzieć?

Centrum danych po pojęcie znane większości osób. Niewielu jednak potrafi wyjaśnić, czym jest takie centrum, czym różni się od serwerowni i jakie usługi świadczy. Odpowiedź na wymienione i wiele innych pytań znajdziecie poniżej. Zachęcamy do lektury!

Czym jest centrum danych?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest centrum danych? Mówiąc najprościej, jest to odseparowane pomieszczenie lub cały budynek, w którym znajduje się infrastruktura informatyczna, przede wszystkim serwery fizyczne, urządzenia przechowywania danych, infrastruktura sieciowa. W centrum danych zachodzą takie procesy jak ochrona, przetwarzanie, przesyłanie oraz kasowanie danych.

Najważniejszym elementem centrów danych jest sterowania, inne elementy to:

 • pomieszczenia dla administratorów
 • pomieszczenia sieciowe
 • pomieszczenia, w których znajdują się UPS-y i agregaty prądotwórcze.

Czym jest sterownia?

Sterownia to prawdziwe serce centrum danych, to odpowiednio przystosowane pomieszczenie, w którym znajdują się serwery fizyczne. Serwery umieszczone są w szafach rackowych. W sterowni powinny być również zamontowane:

 • podłoga techniczna
 • system gaszenia gazem
 • klimatyzatory i wentylatory
 • kontrola dostępu
 • i inne systemy oraz instalacje zapewniające optymalne działanie serwerów

Sterownia a centrum danych

Wiele osób zamiennie używa pojęć sterowania i centrum danych. Warto więc zaznaczyć, że wymienione pojęcia nie są synonimami. Na czym polega różnica?

Sterownia jest częścią centrum danych, to fizyczne miejsce, w którym znajdują się serwery. Centrum danych to większa jednostka, w skład której wchodzi serwerownia, ale także pomieszczenia techniczne, pomieszczenia telekomunikacyjne, centrum operacyjne, przestrzeń magazynowa, pomieszczenia przejściowe i inne.

Data center ‒ usługi

Jakie usługi świadczą centra danych? Najpopularniejszą usługą jest udostępnienie zasobów sprzętowych, czyli

 • Hosting ‒ to najtańsza opcja, zasoby serwera, na przykład transfer, dzielone są z innymi użytkownikami.
 • Serwery VPS, czyli Virtual Private Server ‒ to bardziej zaawansowana i droższa opcja. Tak samo, jak w przypadku hostingu, zasoby serwera dzielone są z innymi użytkownikami. Wynajmujący ma jednak wybór dotyczący oprogramowania.
 • Serwery dedykowane, inaczej serwery fizyczne ‒ to najbardziej zaawansowana i najdroższa opcja dla prężnie działających przedsiębiorstw, potrzebujących niezależnego środowiska. W przypadku serwerów fizycznych następuje separacja zasobów od innych użytkowników, przeprowadzana jest personalizacja serwera.

Jak widać, możliwe są różne rozwiązania, dzięki czemu każdy zainteresowany może wybrać opcję dostosowaną do własnych potrzeb, preferencji i budżetu.

Druga, mniej popularna usługa świadczona przez centra danych polega na tak zwanym hostingu serwerów, czyli na udostępnieniu zainteresowanemu infrastruktury centrum. Klient samodzielnie obsługuje swój sprzęt, znajdujący się w centrum danych.

Podsumowanie

Centrum danych NSIX, inaczej data center, to specjalistyczne pomieszczenia z infrastrukturą informatyczną, czyli z serwerami, urządzeniami przetwarzania danych i innymi oraz z instalacjami i systemami zapewniającymi bezpieczeństwo i optymalne działanie infrastruktury. W centrum danych najważniejszym pomieszczeniem jest serwerownia, to właśnie w niej znajdują się serwery. Centra danych oferują dzierżawę hostingu, serwerów wirtualnych oraz fizycznych, jak również usługę udostępnienia infrastruktury – w takim przypadku klient samodzielnie obsługuje własny sprzęt.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz