Administracja siecią w firmie

W większości przedsiębiorstw prawidłowa administracja siecią jest podstawą ich efektywnego i bezpiecznego działania.

Dzisiaj niemalże wszystkie przedsiębiorstwa wykorzystują komputery i internet. Wtedy, gdy ich działalność bazuje na sieciach informatycznych, kluczowa jest odpowiednia administracja siecią tego rodzaju. Na czym dokładnie polega administracja siecią i jak zadbać, aby była ona profesjonalna?

Zarządzanie infrastruktura informatyczną w przedsiębiorstwie to zadanie dla ekspertów w tej dziedzinie. Właśnie dlatego przedsiębiorcy coraz częściej zatrudniają informatyków, których zadaniem dbanie o administrację sprzętem, systemami oraz siecią komputerową, ale część z nich decyduje się również na korzystanie z usług outsourcingowych.

Skupmy się tutaj na jednym obszarze, którym jest administracja siecią. Dzisiaj, gdy firmy bazują nie tylko na internecie, ale również na sieciach wewnętrznych do przesyłu danych, administrator sieci informatycznej odpowiedzialny jest za szereg różnych czynności.

Wśród obowiązków administratora sieci informatycznej znajdują się między innymi:

 • konfigurowanie sieci oraz urządzeń zaliczanych do sieci
 • instalowanie oprogramowania oraz jego aktualizacji
 • zapewnienie bezawaryjnej pracy sprzętu w sieci
 • kontrola działania sieci poprzez reagowanie na wszelkie nieprawidłowości
 • tworzenie polityki ochrony haseł i przestrzeganie tej polityki
 • prowadzenie szkoleń pracowników dotyczących używania sieci w firmie
 • w zależności od potrzeb, zmiana w konfiguracji urządzeń i systemów sieciowych
 • zapewnienie bezpieczeństwa danych
 • dbanie o bezpieczeństwo sieci pod względem mechanizmów ochronnych oraz wykrywania szpiegów

Zatem administracja siecią to bardzo szeroka dziedzina, ale cel jest jeden, a mianowicie prawidłowe funkcjonowanie sieci informatycznej w przedsiębiorstwie, aby zabezpieczyć je przed ewentualnymi awariami i zakłóceniami. To bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowo zarządzana sieć jest nie tylko bardziej narażona na uszkodzenie, a tym samym brak dostępu do kluczowych informacji, ale również na działanie cyberprzestępców.

Korzyści wynikające z profesjonalnej administracji siecią w firmie:

 • sprawne działanie sieci informatycznej i wchodzących w jej skład elementów
 • niezakłócony dostęp do sieci przez 24 godziny na dobę
 • doradztwo w zakresie doboru odpowiednich rozwiązań IT
 • utrzymanie spójności IT w firmie
 • wsparcie dla stałego rozwoju infrastruktury IT w przedsiębiorstwie
 • zmniejszeni ryzyko związane z wykradzeniem lub utratą kluczowych danych

Zatem prawidłowa administracja siecią w firmie niesie ze sobą szereg korzyści. Dzięki nim możliwe jest znaczące podwyższenie bezpieczeństwa całego przedsiębiorstwa, które w przeciwnym przypadku może stać się przedmiotem ataków lub też nawet w wyniku drobnych usterek sieci czy urządzeń może zaliczyć duże straty, co także może wpłynąć na jej wizerunek w oczach klientów i kontrahentów.

Komu zlecić administrację siecią w firmie?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, administracja siecią w przedsiębiorstwie może być prowadzona przez zatrudnionego przez nią administratora. Niestety, nie każda firma może pozwolić sobie na stworzenie nowego miejsca pracy dla informatyka. W takiej sytuacji najczęściej wybór pada na outsourcing usług informatycznych.

Firmy zajmujące się administracją sieciami komputerowymi zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę, która dobierana jest indywidualnie w zależności od wymagań sieci oraz klienta.

Jedną z firm, która oferuje administrację siecią dla klientów biznesowych, jest IT Center. Firma ta oferuje swoim klientom kompleksowe wsparcie w ramach IT, które pozwala na utrzymanie w ruchu oraz stały rozwój infrastruktury informatycznej firmy. Wsparcie dla firm oferowane jest przez 24 godziny na dobę, dlatego nawet w razie poważnych problemów przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc ekspertów.

Źródło: Notka PR

3 komentarze

 1. Kacper R pisze:

  Inwestując w rozwiązania sieciowe w firmie nie można zapomnieć o systemach bezpieczeństwa, które nie tylko uchronią interesy firmy, ale również wszelkie wrażliwe dane osobowe klientów.

 2. kornelia13 pisze:

  Ja osobiście skorzystałam z usług firm IT Gdańsk i jestem miło zaskoczona prawidłowym funkcjonowaniem sieci informatycznej w mojej firmie. Skorzystałam również z narzędzi, które poprawiły wyniki całego przedsiębiorstwa a sama współpraca z daną firmą była satysfakcjonująca.

 3. Ewelinadroz pisze:

  Aby ograniczyć koszt papierowej formy dokumentów dla mojej firmy skorzystałam z rozwiązania jakim jest trwały nośnik danych,który gwarantuje niezmienność zapisów i dostęp do nich także po zakończeniu współpracy klienta z daną instytucją.

Napisz komentarz