Wydruki 3d w medycynie – gdzie zastosowano wydruki 3d?

Druk w technologii 3D wykorzystywany jest w wielu dziedzinach. Prawdę mówiąc – może być wykorzystywany w każdej sferze. Jednak, zastosowanie druku 3D, niekiedy ma naprawdę bardzo duże znaczenie. Każdy z nas bowiem obejdzie się bez druku 3D w modzie, czy w architekturze lub jubilerstwie, jednak, jeżeli druk 3D może pomagać ludziom chorym lub niepełnosprawnym, to zauważamy jego niebagatelne znaczenie. Druk w technologii przestrzennej bardzo szybko pojawił się w medycynie, bo już  1999 roku.

142460288956489300

Początki tej technologii w medycynie wiążą się z przede wszystkim z Instytutem Medycyny Regeneracyjnej, który działał w Wake Forest  w USA. To tam, po raz pierwszy „zaprzęgnięto” druk przestrzenny do badań i eksperymentów medycznych. Podczas oracji pacjentowi został wszczepiony powiększony pęcherz moczowy, który został wykonany z syntetycznego  szkieletu, który następnie został pokryty komórkami pacjenta – to był ogromny przełom w historii medycyny! Następnie wszystko potoczyło się już bardzo szybko. Rok 2002 przyniósł wydruk miniaturowej nerki, która została przetestowana na zwierzętach laboratoryjnych – filtrowała krew i była zdolna do produkowania uryny. Był to niewątpliwie kolejny sukces w medycynie.

Początek wieku XXI przyniósł ogromny postęp w medycynie, także dzięki wydrukom w technologii przestrzennej. Druk 3D został wykorzystany w dentystyce. Za jego pomocą można tworzyć implanty zębów, koronki zębów – a wszystkie jedyne w swoim rodzaju, zupełnie spersonalizowane. Jednak,  wykorzystanie tej technologii jest znacznie bardziej spektakularne. Jednym z przykładów może być rekonstrukcja twarzy. Przykład ten jest bliski szczególnie nam – Polakom, gdyż operacja z wykorzystanie modeli części twarzy  wydrukowanych  w 3D, odbywał  się w Gliwicach, podczas rekonstrukcji twarzy pacjenta, który uległ poważnemu wypadkowi. Dzięki wydrukom, lekarze bez kłopotu mogli zaplanować i przeprowadzić tę bardzo skomplikowaną operację.

Druk 3D jest niezastąpiony także w tworzeniu protez. Protetyka, w chwili obecnej zawdzięcza już  bardzo wiele tej innowacyjnej technologii. Wydruki protez nóg czy rąk, albo też samych dłoni, sprawdza się idealnie. Co więcej, prace i badania w tym zakresie wciąż trwają, tak, aby udoskonalić protezy tak bardzo, jak to tylko możliwe. Dzięki wydrukom przestrzennym powstają również ażurowe gipsy, które są wytrzymałe, a jednocześnie niezwykle lekkie i higieniczne. Firma Oxford Performance Materials  z Connecticut wykonała jednak coś bardziej nieprawdopodobnego -podjęła się wydrukowania implantów czaszki, które zostały przeszczepione pacjentowi, aż na 75% całości czaszki.

Nie jest żadną tajemnicą, że trwają ciągłe ulepszenia już możliwego druku komórek macierzystych (zwłaszcza na uniwersytecie Heriot -Watt w Edynburgu),  druku naczyń krwionośnych i tkanek serca oraz druku skóry, części zamiennych serca, a także druku organów. Możliwa jest także walka z rakiem, za pomocą tej technologii. Z pewnością możemy oczekiwać wielu fascynujących osiągnięć na tym polu.

Więcej informacji odnośnie druku 3d dostępne na stronie CadXpert.com.pl.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz