Technologie druku przestrzennego

Od momentu powstania pierwszej drukarki 3D, minęło już sporo czasu. Naukowcy i inżynierowie nie zmarnowali go. Powstało wiele rodzajów filamentów, wiele nowoczesnych drukarek, nawet tych o bardzo dużych gabarytach, a także programów do projektowania w 3D oraz różnych skanerów, które są niezwykle pomocne w szybkim prototypowaniu. Obecnie zauważyć można mocny trend tworzenia zupełnie nowych technologii druku przestrzennego. Jest ich coraz więcej, są niezwykle ciekawe i to one – wydaje się – napędzają tworzenie nowych rozwiązań technologicznych 3D.

3d-tech

Technologie FDM, MJP/PolyJet i SLS

Podstawowymi technologiami druku 3D jest FDM, MJP/PolyJet i SLS. Pierwsza metoda polega na nakładaniu uplastycznionego materiału warstwowo, poprzez dwu dyszową głowicę. Produkty FDM świetnie poddają się obróbce – można w nich wiercić, szlifować je, malować i poddawać chromowaniu. Materiałem wykorzystywanym w tej technologii jest przede wszystkim ABS, który podwyższa udarność, elastyczność oraz pozwala na pracę przy bardzo wysokich i bardzo niskich temperaturach. Technologia ta jest najtańsza i pozwala na stworzenie bardzo funkcjonalnych prototypów. MJP/PolyJet to metoda, w której wykorzystuje się przede wszystkim żywicę akrylową, która zostaje utwardzona przy pomocy światła UV. Każda kolejna warstwa materiału zostaje utwardzona w taki sam sposób, aż do uzyskania zaplanowanego modelu. W tej technologii wykorzystywać można różne materiały, wydruki są bardzo gładkie i przyjemne w dotyku. Warto podkreślić również, że wydruki w tej technologii są zaskakująco dokładne. Ostatnia z najpopularniejszych metod to SLS. Polega ona na łączeniu się drobnych ziaren specjalnego proszku za pomocą wiązki lasera. Wykorzystywanym materiałem może być poliamid PA, albo też proszki metali. W technologii tej stworzymy prototypy o bardzo dużej wytrzymałości i odporności, zwłaszcza na warunki atmosferyczne.

Nowatorska technologia z użyciem silikonu

Jest to jedna z najświeższych informacji w świecie druku 3D. Jeden z niemieckich potentatów branży chemicznej, a dokładniej firma Wacker Chemie AG, opatentowała nową technologie druku. Można powiedzieć, że nie jest to niczym nowym, ponieważ druk z silikonu jest stosowany – jednak, jak wiadomo, jest bardzo drogi. Nowa metoda pozwala na tworzenie prototypów przez podgrzanie materiału i równomierne osadzenie go na stole roboczym. Osadzanie odbywa się w formie małych kropelek. Silikon utwardzany jest następnie przez światło UV. W ostatnim czasie wiele mówi się również o technologii CLIP oraz Connex3

Różne technologie druku 3D pozwalają na tworzenie odmiennych, ciekawych, coraz tańszych i lepszych pod względem technologicznych prototypów. Nowe technologie stanowią bardzo ważną część w dziedzinie druku 3D, ponieważ pozwalają na druk najlepszym dla danego projektu materiałem – jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w medycynie, ale nie tylko. Druk 3D poddawany jest kolejnym próbom – wiemy o nim coraz więcej i z pewnością już za kilka lat, drukarki 3D będą niezwykle popularnymi i powszechnie stosowanymi urządzeniami.

Źródło: Notka PR,

Napisz komentarz