Praktyczne wykorzystanie druku 3D

Pierwsza z technik drukowania 3D została wynaleziona już w 1984 roku. Od tamtego czasu technologia znacznie się rozwinęła, a dziś drukowanie przestrzenne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W jaki sposób można praktycznie wykorzystać druk 3D?

dom-3d-800-533

Wszystko zaczęło się w roku 1984, gdy na rynku pojawiła się stereolitografia. To była jedna z pierwszych technik druku 3D, wynaleziona przez Charlesa Hulla, założyciela istniejącej do dziś firmy 3D Systems. Pierwsza drukarka przestrzenna pojawiła się jednak dopiero w roku 1988 (SLA-250). Później rozwijały się kolejne technologie, jak modelowanie przy użyciu lasera wysokiej mocy czy modelowanie ciekłym tworzywem sztucznym. Po raz pierwszy terminu „druk 3D” użyto jednak w 1996 roku, a na rynku zaprezentowano innowacyjne modele drukarek przestrzennych.

Nie tylko prototypowanie

Póki co, drukarki 3D nie stały się jeszcze na tyle powszechne, żeby można je było znaleźć w domu prawie każdej współczesnej rodziny, jednak nie oznacza to, że już teraz nie są wykorzystywane w praktyce. Przede wszystkim coraz popularniejsze staje się drukowanie techniką 3D wszelkich prototypów i odchodzenie od wizualizacji 3D. Dzięki temu, można już na wczesnym etapie istnienia zaprezentować produkt, co ma na pewno większy potencjał marketingowy i pozwala skuteczniej szukać inwestorów do wdrożenia produkcji masowej. Tak wykonany prototyp to rodzaj modelu konstrukcyjnego, pozwalającego skutecznie ocenić jego funkcjonalność. Dodatkowo druk 3D wykorzystywany jest do produkcji niskonakładowej. Oznacza to, że nie trzeba ponosić ogromnych kosztów na uruchamianie tradycyjnych linii produkcyjnych.

Druk 3D wykorzystują coraz częściej także koncerny samochodowe, produkując w ten sposób takie elementy, jak na przykład lusterka, spojlery, wyposażenie wnętrz aut. To najczęściej elementy luksusowe, przeznaczone do limitowanych serii samochodów. W szerszej produkcji druk 3D wykorzystywany jest również do projektowania i wykonywania części modeli seryjnych.

Inne zastosowanie druku 3D

Drukowanie przestrzenne coraz częściej stosowane jest nie tylko w przemyśle i coraz śmielej wkracza także w inne dziedziny życia. Szczególnie upodobała sobie druk 3D architektura, za jego pomocą realizując tanim kosztem i szybko makiety architektoniczne. Również medycyna, a szczególnie stomatologia, coraz szerzej wykorzystuje możliwości, jakie oferuje drukowanie przestrzenne. Tworzone są w ten sposób na przykład nowe implanty lub plomby, a także protezy. Co ciekawe, nawet projektanci mody coraz chętniej korzystają z drukarek 3D, tworząc oryginalne kreacje.

Druk 3D należy obecnie to jednych z najszybciej rozwijających się obszarów technologicznych. Drukarki przestrzenne stają się coraz tańsze, a ich możliwości coraz większe. To wszystko sprawia, że drukowanie 3D już za kilka lat może rzeczywiście powszechnie zagościć pod nasze strzechy.

Źródło: Notka Pr,

Napisz komentarz