Jaki projektor wybrać – LCD vs DLP

Gdy chcesz kupić projektor, musisz wiedzieć jedno. Cena nigdy nie może być jedynym wyznacznikiem przy takim zakupie. Oczywiście, każdy dysponuje pewnym określonym budżetem, ale trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na technologię. Wyboru dokonujesz pomiędzy wariantami LCD i DLP. Aby ułatwić Tobie tę kwestię, postanowiliśmy powiedzieć więcej o tych dwóch typach projektorów.

projektor-2

Jako firma, mamy wieloletnie doświadczenie na rynku. Wiemy, że klienci kupują projektory z różnymi pomysłami co do ich zastosowania. Dlatego, chcąc dzisiaj podzielić się wiedzą, dajemy prosty i szybki wgląd, który na pewno sprawi, że dokonasz swojego zakupu znacznie sprawniej.

LCD

Podstawą działania technologii LCD jest projekcja światła na lustra, która powoduje rozproszenie światła na 3 główne kolory: czerwony, zielony i niebieski. Wiązka światła przepuszczona zostaje przez 3 oddzielne pryzmaty, a później wyświetlana przez panele LCD. Na tym etapie piksele są otwierane i zamykane, przepuszczając – lub nie – wiązki światła w konkretnym kolorze. Następnie, przy wykorzystaniu kolejnego pryzmatu i projektowaniu na ekran, zostaje uformowany obraz, który jest wyświetlany przez projektor. Najpopularniejsi producenci projektorów LCD to między innymi: Sony, Panasonic, Epson. Jest też wiele innych marek.

DLP

Zasada działania tego systemu jest nieco inna. Większość projektorów opartych na tej technologii posiada zainstalowany chip zamiast szklanych paneli. Powierzchnia chipu jest pokryta tysiącami malutkich lusterek. Każde takie lusterko to jeden piksel. Kiedy na chip pada światło, piksele mogą poruszać się w tył i wprzód – do soczewki lub od niej.

projektor-3

Projektory DLP mają koło kolorów, co pozwala na uzyskanie niezbędnych barw konkretnego obrazu. Koło składa się z głównych filtrów kolorów (czerwony, zielony i niebieski). To koło umieszcza się pomiędzy źródłem światła a układem DLP. Koło się kręci, w ten sposób kolorowa wiązka światła jest eksponowana na chip. Lustra umieszczone na chipie, aby odzwierciedlać niezbędną ilość kolorów, która jest potrzebna do konkretnych pikseli i obracania ich w kierunku soczewki. Dobrze znani producenci DLP to takie marki, jak: Benq, Optoma, ACER, Mitsubishi, Toshiba.

Zalety

Przy projektorach w technologii LCD trzeba zwrócić uwagę na:

– dokładniejsze odwzorowanie kolorów, niż przy DLP

– ostrzejszy obraz przy porównywalnych rozdzielczościach

– LCD mają bardziej wydajne światło – oznacza to, że z mocy samego źródła światła w projektorze można uzyskać jaśniejszy obraz z projektora LCD

Projektory DLP z kolei, mają następujące plusy:

– są lżejsze i przez to bardziej poręczne w transporcie

– cechują się lepszym kontrastem

– mniejszy poziom złożoności konstrukcji to większa bezawaryjność. W razie naprawy, koszta są i tak niższe od LCD.

Wybór odpowiedniego projektora to nie tylko konieczność zwrócenia uwagi na budżet. To także indywidualne preferencje i jeśli nie wiesz do końca, na który wariant postawić, dobrze przemyśl swój zakup. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy http://www.lampydoprojektora.pl/, doradzimy w każdej sprawie.

Źródło: Notka PR,

Napisz komentarz