Cechy systemów MRP wspomagających zarządzanie produkcją

Jakie podstawowe zadania powinien spełniać system MRP? Jakimi funkcjonalnościami powinien cechować się nowoczesny system wspomagający zarządzanie produkcją w przedsiębiorstwie? Zachęcamy do lektury naszego artykułu.

142359946804957700

Systemy informatyczne MRP odpowiedzialne są za wspieranie zarządzania produkcją w każdym jej aspekcie. Systemy te w dużej mierze ułatwiają planowanie, znacząco wspierają harmonogramowanie, dostarczają szereg informacji o przebiegu produkcji oraz dane analityczne. Systemy MRP usprawniają procesy produkcyjne i znacząco poprawiają organizację czasu pracowników upraszczając zarządzanie produkcją. Nowoczesne systemy odgrywają również znaczącą rolę w poprawie relacji z Klientami oraz ogólnego wizerunku firmy.

Najważniejszym celem systemów MRP jest połączenie wszystkich poziomów planowania oraz sterowania produkcją w naszej firmie i ukierunkowanie na optymalizację wyników naszego przedsiębiorstwa. Nowoczesne systemy MRP wsparte zostały nowymi modułami, które mają za zadanie znacząco zwiększyć potencjał przedsiębiorstw w kwestiach szybkiego i bardzo efektywnego reagowania na coraz szybciej zmieniające się potrzeby klientów tak, aby redukcja poziomu składowanych zapasów była jak najmniej dotkliwa. Systemy te integrują wszystkie działania wytwórcze z naszym planowaniem finansowym. Nowoczesny system MRP dają nam również możliwość przeprowadzenia bardzo szczegółowych symulacji, dzięki którym mamy możliwość dokonania bardzo dokładnej analizy możliwych sytuacji. Dzięki symulacjom będziemy mogli podejmować bardziej trafne decyzje i unikniemy w ten sposób wielu problemów.

Nowoczesny system MRP powinien wspierać zarządzanie produkcją w następujących obszarach:

  • usystematyzowanie komunikacji działu handlowego i produkcji
  • planowanie produkcji
  • bieżąca informacja o wykonaniu produkcji
  • zarządzanie zaopatrzeniem w surowce do produkcji
  • kalkulacja produkcji
  • lepsze wykorzystanie zasobów
  • plany produkcyjne
  • harmonogramowanie
  • kalkulacje technologiczne
  • zlecenia i przewodniki produkcyjne
  • raportowanie produkcji
  • gospodarka remontowa

Największymi wadami systemów MRP są braki w rozwiązaniach zarządzania logistycznym łańcuchem. Dla wielu przedsiębiorstw bardzo dużą wadą może okazać się również trudna do zrozumienia metodyka. Warto zaznaczyć, że nowoczesne systemy MRP wymagają od przedsiębiorstw znaczących nakładów na stworzenie przemyślanego i sprawnego systemu komputerowego oraz specjalistycznych aplikacji, które odpowiedzialne będą za wspieranie sterowanie produkcją. Dla dużych firm dość sporym ograniczeniem mogą okazać się również Główne Terminarze Produkcji (MPS), które są mało elastycznymi narzędziami i nie najlepiej sprawdzają się w przypadku nowoczesnych firm.

Pomimo kliku znaczących niedogodności systemów MRP, ich pozytywne aspekty zdecydowanie przemawiają na ich korzyść ciesząc się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród dużych przedsiębiorstw, ale również i wśród szybko rozwijających się mniejszych przedsiębiorstw.

Źródło: Notka PR,

Napisz komentarz