Wybieramy dysk zewnętrzny – na co zwracać uwagę

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twoich danych, musisz regularnie robić ich kopie zapasowe. Nie zawsze jednak przechowywanie dużej ilości plików (szczególnie, jeśli to filmy lub zdjęcia) w chmurze jest dobrym rozwiązaniem. W takim przypadku doskonale sprawdzi się dysk zewnętrzny. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby wybrać najlepszy przenośny dysk.

portable hard drive and laptop computer

Przenośny dysk to doskonały nośnik nie tylko danych, dla których chcesz zrobić kopię zapasową. To jednocześnie bardzo przydatne urządzenie, jeśli potrzebujesz nośnika większego, niż zwykła pamięć USB – na przykład na muzykę, filmy czy też zdjęcia lub dużą prezentację w PowerPoint. Urządzenie może mieć wiele zastosowań, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, w jaki sposób chcesz używać swojego dysku zewnętrznego.

Określ swoje potrzeby

W sklepach znajdziesz wiele urządzeń wiodących producentów: małe formaty zasilane na USB oraz większe nośniki, dyski SSD (Samsung, Freecom, Intenso) lub też dyski HDD (czyli dyski twarde, na przykład Seagate, Adata). Wybierając dysk zewnętrzny, musisz najpierw zastanowić się, jakie są Twoje potrzeby i w jaki sposób najczęściej będziesz używać tego urządzenia.

W sklepach znajdziesz nośniki 2,5” oraz 3,5”, które różnią się od siebie wymiarami oraz sposobem zasilania. Mniejszy format możesz zasilać przy pomocy kabla USB, natomiast większe modele wymagają podpięcia pod zasilacz z prądem (czyli gniazdko elektryczne). Dlatego, jeśli Twoim zamiarem jest zakup dysku, z którego masz zamiar często korzystać poza domem, mniejszy format będzie lepszym wyborem. Jeśli jednak chcesz traktować zewnętrzny dysk jako stacjonarny bank danych, zdecyduj się na jeden z modeli 3,5″.

Dysk twardy HDD czy dysk zewnętrzny SSD

Czym różni się dysk SSD zewnętrzny od dysku HDD? Dyski twarde, tak zwane HDD, wyposażone są w magnetyczny nośnik danych, czyli szybko obracające się talerze, pokryte specjalną powłoką. Odczytem danych zajmują się w tym przypadku głowice umieszczone blisko powierzchni talerzy. Dysk SSD zewnętrzny natomiast, pozbawiony jest elementów ruchomych, a nośniki danych w ich przypadku to układy pamięci flash. Dyski SSD (Samsung, Seagate, Freecom) są od kilku do aż kilkudziesięciu razy szybsze od dysków HDD. Wadą dysków zewnętrznych SSD jest natomiast o wiele wyższa cena.

USB 2.0 czy 3.0

Nośniki komunikujące się za pośrednictwem interfejsu USB 2.0 są najbardziej rozpowszechnione, jednak wiążą się one z bardzo ograniczoną przepustowością. Jeśli zależy Ci na szybkim transferze danych, zdecyduj się na urządzenie w standardzie USB 3.0. Taki USB jest kompatybilny z USB 2.0, dlatego możesz bez obaw używać go nawet dysponując komputerem nie wyposażonym w ten standard. USB 3.0. znajdziesz w ofercie większości czołowych producentów (dyski SSD Samsung, Kingston, Adata).

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Napisz komentarz