Serwer dedykowany czy VPS – jaką usługę serwerową wybrać?

Jeśli szukasz usługi serwerowej, to musisz przede wszystkim określić, jakich parametrów potrzebujesz. W ofercie firm hostingowych do wyboru masz serwery współdzielone, VPS oraz dedykowane. Pierwsze z wymienionych są odpowiednie pod np. bloga czy niewielki serwis informacyjny. Jeśli jednak zamierzasz prowadzić sklep, radio czy portal społecznościowy, to potrzebujesz większej ilości zasobów serwera, czyli VPS-a lub serwera dedykowanego.

VPS czy serwer dedykowany?

Wymienione usługi hostingowe różnią się między sobą przede wszystkim ilością zasobów, jakie użytkownik otrzymuje do swojej dyspozycji. W przypadku serwera współdzielonego zasoby jednej maszyny mogą być podzielone nawet pomiędzy tysiąc użytkowników i więcej. Na tej samej usłudze może się znajdować dziesięć razy mniej serwerów VPS, a jeśli korzystasz z serwera dedykowanego, to wszystkie zasoby komputera możesz wykorzystywać do swoich usług. Którą z tych usług powinieneś zatem wybrać? Oto, co musisz o nich wiedzieć:

  • Serwer VPS – czyli Virtual Private Serwer, to zgodnie z jego nazwą prywatny serwer wirtualny. Jeśli wybierzesz taką usługę hostingową, to dostaniesz serwer wirtualny, ale z gwarantowaną mocą obliczeniową. Możesz zainstalować na nim wybrane aplikacje oraz narzędzia. Do twojej dyspozycji pozostaje zdecydowanie więcej zasobów niż w przypadku serwera współdzielonego. Serwery VPS powstają w procesie wirtualizacji, której istnieją dwa zasadnicze typy: pełna wirtualizacja i parawirtualizacja. Serwer stworzony w procesie pełnej wirtualizacji może być przeciętnie kilka razy droższy niż w przypadku parawirtualizacji. Co daje pełna wirtualizacja? Otóż w tym przypadku każdy serwer VPS może mieć własny, odrębny system operacyjny. Współdzielone są zasoby sprzętowe, ale nie elementy systemu operacyjnego. W przypadku parawirtualizacji system operacyjny serwera VPS nie może pochodzić z całkowicie innej rodziny niż system bazowy. Czyli jeśli systemem bazowym jest Linux, to na serwerach VPS nie można zainstalować systemu Windows. Serwer VPS to usługa serwerowa, która doskonale sprawdzi się w przypadku prowadzenia sklepów internetowych, do założenia własnego serwera WWW czy serwera poczty. Jest ona również odpowiednia do wysyłania masowej korespondencji czy też po prostu nauki administrowania. Taka usługa sprawdzi się w przypadku większości stron WWW – dopiero kiedy zauważysz, że zasoby przestają być wystarczające, warto, żebyś przemyślał skorzystanie z serwera dedykowanego.
  • Serwer dedykowany – w przypadku tej usługi wszystkie zasoby maszyny pozostają do dyspozycji danego użytkownika. Taka usługa daje pełną kontrolę nad konfiguracją serwera. Kolejny jej plus to skalowalność, czyli możliwość dopasowania zasobów do hostowanej witryny. Tak jak w przypadku serwera współdzielonego z jednego IP może korzystać np. 1000 użytkowników, tak mając serwer dedykowany, sam korzystasz z danego IP. Kolejnym plusem usługi jest to, że możesz wybrać dowolny system operacyjny oraz pozostałe oprogramowanie. Również i w przypadku serwera dedykowanego możesz korzystać z narzędzi do zarządzania usługą, np. wykorzystując do tego Plesk Panel. Dzięki temu zarządzenie to wygląda podobnie, jak w przypadku serwera współdzielonego i systemów, które służą do administrowania nimi. Na taką usługę powinieneś się zdecydować, jeśli zamierzasz prowadzić radio internetowe, telewizję online czy też duży sklep internetowy.

Chmura internetowa

Jeśli prowadzisz działalność w sieci, to powinna cię również zainteresować chmura internetowa. Co to właściwie jest? W przypadku standardowej usługi hostingowej masz narzucone określone limity na zasoby, z których możesz korzystać. Tymczasem chmura internetowa dopasowuje się do bieżących potrzeb twojej usługi w zakresie mocy tak, aby obsłużyć wszystkich użytkowników strony, którzy są przecież twoimi potencjalnymi klientami. Jeśli będziesz bazować na chmurze internetowej, to nie dojdzie do takiej sytuacji, że ze względu na ograniczone zasoby nie będziesz w stanie zapewnić możliwości korzystania ze strony wszystkim użytkownikom.

Źródło: Notka PR

Napisz komentarz