Triki Google, sztuczki wyszukiwarki Google. Ciekawe zapytania Google.

 Zapytania wyszukiwarki Google – zobacz jak filtrować treść w Googlach.

Źródło: Google.com

Zapewne większość z nas korzysta z wyszukiwarki Google – wpisujemy hasło, naciskamy przycisk szukaj w Google i przeglądamy wyniki wyszukiwania. Mało osób zdaje sobie sprawę z możliwości filtrowania treści, w ten sposób zawęzimy listę wyników wyszukiwania i precyzyjnie znajdziemy interesujące treści. Zobacz w jaki sposób stosować zapytania w wyszukiwarce Google i poznaj ciekawe triki wyszukiwarki.

Zaprezentujemy listę przydatnych i najważniejszych operatorów Google, dzięki którym z łatwością będziesz w stanie precyzyjnie wyszukać potrzebne materiały. Większość operatorów, wraz z opisem znajduje się na stronie: http://www.google.com/intl/pl/help/operators.html

Wyszukiwanie na konkretnej stronie (Site)

Zdarza się, że zamiast przeszukiwać wszystkie strony w internecie, chcemy przeszukać konkretną stronę internetową. W tym celu wystarczy posłużyć się operatorem „site”, na przykład:  „site:pcfaq.pl filmy za darmo”

 

W ten sposób zostanie przeszukana zawartość wyłącznie tej strony, którą podamy w operatorze site.

Wyświetlenie informacji o stronie

Jeżeli dana strona internetowa już nie działa, możemy sprawdzić czy Google zachował jej kopię zapasową. Dzięki temu możliwe będzie przeglądanie strony internetowej, przed zmianami. Posługujemy się tutaj operatorem „info”, na przykład: info:pcfaq.pl

Będziemy mogli wybrać tutaj opcję „pokaż kopię strony … zrobioną przez Google”.

Wyszukiwanie plików w Google

Bardzo przydatnym operatorem jest „filetype”, który umożliwia wyszukiwanie konkretnego typu plików w wyszukiwarce Google. Jeżeli jesteś studentem i poszukujesz materiałów na dany temat, wystarczy w oknie wyszukiwarki wpisać na przykład polecenie: „filetype:pdf komputery”. Zostaną wyświetlone materiały wyłącznie w formacie pdf.

W ten sposób możemy wyszukiwać również inne pliki: wideo, obrazy, muzykę itp..

Wyszukiwanie po tytule strony

Jest to jakieś rozwiązanie, pozwalające przeszukiwać strony mające w tytule wpisane przez nas hasło. Operatora „intitle”, możemy użyć na przykład w ten sposób: intitle:pcfaq rozrywka

Inne ciekawe operatory Google

Oprócz wymienionych operatorów, możemy sprawdzić jakie odnośniki kierują do naszej strony (link), oraz wyszukać strony o podobnej tematyce (related).

Chcąc sprawdzić czas w danym kraju, wystarczy wpisać frazę na przykład: time Warsaw

Podstawy wyszukiwania Google – czyli co powinieneś wiedzieć

Przedstawimy kilka istotnych faktów, które przydadzą się podczas konstruowania fraz w wyszukiwarce Google.

Należy pamiętać, że Google nie uwzględnia wielkości liter – a więc fraza wpisana z wielkich, lub małych liter będzie tym samym.

Podając w oknie wyszukiwania kilka wyrazów na przykład „ciekawe gry komputerowe”, Google automatycznie wstawia pomiędzy nimi operator „AND” – w ten sposób przeszukiwane są strony, na których znajdują się wszystkie wpisane wyrazy.

Jeżeli chcemy wykluczyć jakiś wyraz z wyników wyszukiwania, wystarczy dodać przed nim znak minusa na przykład: zamek -drzwi. W ten sposób w wyszukiwarce znajdziemy strony internetowe z hasłem zamek, które jednocześnie nie zawierają wyrazu „drzwi”, a więc znajdziemy na przykład budowle.

Chcąc precyzyjnie wyszukać zdanie w Google, wystarczy zastosować cudzysłów na przykład „portal komputerowy pcfaq” – w ten sposób znajdziemy witryny, na których pojawiło się zdanie właśnie w takiej kolejności.

Jak znaleźć kamerki internetowe w Google

W interneciemożemy znaleźć wiele interesujących zapytań – na przykład pomagające wyszukać internetowe kamerki udostępnione przez innych użytkowników. Wystarczy w oknie wyszukiwania wpisać jedną z poniższych fraz i odwiedzić wyniki wyszukiwania:

 • intitle:liveapplet inurl:lvappl
 • inurl:/view.index.shtml
 • inurl:”ViewerFrame?Mode=”
 • inurl:”MultiCameraFrame?Mode=Motion”
 • intitle:”my webcamXP server!” inurl:”:8080″

 Loga Googla

Warto zajrzeć, również na stronę http://www.google.com/logos/, w której znajduje się lista motywów udostępniana przez Google, gdy w danym kraju są jakieś ważne wydarzenia.

 

Tagi:, ,

2 komentarze

 1. czyzykbest pisze:

  Właśnie tego szukałem 😀 dzięx

 2. In many circumstances, homecare may be the perfect alternative to an assisted living
  facility. Products, including video clip safety systems,
  and services, including house delivered meals, make homecare a viable, affordable option. When it
  is your elderly relative’s desire to stay residing in the home, it is now
  easier than ever before to honor that wish.

Napisz komentarz