Jak zrobić własną grę bez programowania ? Jak zrobić prostą grę online ? Programy do tworzenia gier.

Stwórz własną grę, bez programowania – gry online i programy do tworzenia gier.

W tym poradniku przedstawię w jaki sposób stworzyć samodzielnie proste gry, bez umiejętności programistycznych. Zobacz jak stworzyć grę komputerową, oraz przy pomocy jakich programów zrobić własną grę. Skorzystaj z gotowych szablonów gier i dostosuj je do własnych potrzeb – tworzymy proste gry w kilka minut.

flickr, Futurilla

W tym poradniku przedstawię kilka sposobów na stworzenie własnej gry, bez programowania – będą to zarówno proste gry, gdzie naszym zadaniem będzie skonstruowanie planszy, lub wstawienie zdjęcia postaci, lub nieco bardziej rozbudowane gry, które możemy stworzyć za pomocą edytorów gier.

Pierwszy o wiele łatwiejszy sposób, polega na modyfikowaniu istniejących gier flash do własnych potrzeb – czyli zbudowaniu planszy, wstawieniu postaci itp… taka gra może powstać w naprawdę krótkim czasie i ogranicza się do przeciągnięcia kilku elementów na planszę. Wchodzimy na stronę: http://www.pictogame.com/en/, gdzie zobaczymy zbiór gier flash, które będziemy mogli dostosować do własnych potrzeb:

Możemy zbudować planszę do gry wyścigowej, czy wstawić zdjęcie do kilku innych gier flash – tak jak wcześniej wspominałem tutaj możliwości rozbudowy są ograniczone.

Na ciekawy pomysł wpadli również programiści tworzący gry na telefony komórkowe – dali oni graczom możliwość rozbudowy gry i stworzenia własnego świata. Za pomocą Sketch Nation Shooter, możemy stworzyć grę z własnymi elementami – wystarczy na kartce narysować np. statek kosmiczny i zrobić zdjęcie telefonem, aby pojawił się on w aplikacji:

[film]_dnKYa7DQl4[/film]

Jeżeli chcemy stworzyć własną grę na zasadzie wstaw głowę i wybierz kategorię gry, to polecam stronę http://playmygame.com/, która pozwala nam spersonalizować grę.

Przejdźmy jednak do bardziej rozbudowanych gier, przedstawię teraz kilka programów za pomocą których również bez znajomości programowania możemy stworzyć własną grę komputerową. Na początek polecam program o nazwie RPG Maker – program w wersji trial możemy pobrać ze strony: http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/tworzenie_gier/RPG_Maker_VX.html

Źródło: Iris Island, http://rpgmaker.net, LetsFilmSomething

W tym programie zrobimy gry w 2D z rozbudowaną fabułą, wyglądające w większości podobnie jak na obrazku powyżej.

Jeżeli chcielibyśmy otrzymać pomoc w tworzeniu gier komputerowych, stworzyć coś samodzielnie większym nakładem pracy (lub niekoniecznie) to polecam program Game Maker i polskie centrum programu: http://gmclan.org/. Na stronie znajdziemy przykłady gier, kursy pokazujące jak stworzyć proste gry komputerowe, oraz forum na którym zaczerpniemy odpowiedzi na liczne pytania.  Jeżeli chodzi o płatne programy to warto zainteresować się również The Games Factory, który w wersji demo pobierzemy ze strony: http://www.dobreprogramy.pl/The-Games-Factory,Program,Windows,11885.html – jeżeli kojarzymy program Click & Play, to ten jest jego następcą.

Tagi:, , ,

4 komentarze

 1. KITT napisał(a):

  Warto również pamiętać o następcy The Games Factory [1/2] – Multimedia Fusion 2 [dev] oraz Fusion 2.5 [dev]. Ciekawą aplikacją jest też darmowy GameDevelop.

 2. wak napisał(a):

  howrse2 to idealna gra i sie fajnie gra

 3. FanClickteam napisał(a):

  A ja polecam program Clickteam Fusion 3! Sam byłem w takiej sytuacji rok temu i dzięki temu programowi otworzyły się zupełnie nowe możliwości. Co więcej mogę nawet dać linka do pobrania za darmo: http://www.faniclickteam.cf/p/strefa-pobierania.html
  Sam stąd pobrałem i działa, więc polecam. Program jest banalny w obsłudze i jest po polsku, więc szybko ogarniesz i gwarantuję, że już po godzinie zrobisz prostą platformówkę.
  Nie musisz dziękować, po prostu lubię pomagać 🙂

Napisz komentarz