Jak robić zdjęcia strony internetowej ? Zrzuty ekranu fragmentu strony internetowej !

Jak zrobić zrzuty ekranu wybranego fragmentu na stronie internetowej ?

Chcąc zobrazować wygląd funkcji znajdujących się na stronie internetowej, warto wykonać zrzuty ekranu wybranych fragmentów serwisu. Przy pomocy odpowiedniego dodatku do przeglądarki Firefox, wykonanie zdjęcia dowolnego fragmentu na stronie nie będzie czasochłonne. Zobacz w jaki sposób zrobić zrzuty ekranu wybranych fragmentów stron internetowych.

Posłużymy się niewielkim dodatkiem do przeglądarki Firefox, za pomocą którego wykonamy profesjonalne zrzuty ekranu wybranego fragmentu strony internetowej.

Dodatek nosi nazwę Fireshot i jest kompatybilny z najnowszą wersją przeglądarki Mozilla Firefox 14. Aby zainstalować dodatek, należy kliknąć przycisk „Zainstaluj”, na stronie : https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/fireshot/

Po zainstalowaniu dodatku i ponownym uruchomieniu okna przeglądarki w prawym górnym rogu, znajdziemy czerwoną ikonę z białą literką „S”:

Rozwijamy listę obok przycisku dodatku i wybieramy pozycję Ustawienia:

Będziemy mogli skonfigurować poszczególne funkcje programu – najważniejsze z nich zostaną tutaj omówione. Dzięki odpowiedniej konfiguracji – zrzuty ekranu będą zapisywane w takiej postaci jakiej chcemy np. z wybraną nazwą, znakiem wodnym itp…

W zakładce Ogólne (Ustawienia) powinniśmy zaznaczyć opcję domyślne działanie przycisku narzędziowego na „wykonaj zrzut zaznaczonego  obszaru” – dzięki temu po kliknięciu na ikonę dodatku, będziemy mogli zdefiniować obszar, dla którego ma zostać wykonany zrzut ekranu. Rzadko przecież wykonujemy zrzut ekranu dla całej strony internetowej – jednak gdyby tak było, wystarczy przestawić tę opcję w pozycję „wykonaj zrzut strony”.

Zaznaczamy również pozycję „zapisz” po prawej stronie – dzięki temu zrzut ekranu będzie wyłącznie zapisywany, bez otwierania edytora umożliwiającego edycję zdjęcia. Mnie osobiście w większości przypadków edytor, który się otwierał był zbędny – traciłem jedynie czas na jego zamknięcie.

Kolejne opcje, które warto ustawić znajdują się w zakładce Edytor -> Ustawienia edytora.

W menu „confirmations”, możemy ustawić powiadomienia na przykład o prawidłowym zapisaniu zrzutu ekranu, nadpisaniu zrzutu, lub przejść do folderu gdzie został on zapisany.

Proponuję ustawić dwie pierwsze pozycje na „Don’t display„, dzięki temu nie będziemy informowani o prawidłowym wykonaniu zrzutu ekranu, oraz nie będzie się uruchamiał folder z zapisanymi zdjęciami.

W menu „Capturing”, możemy ustawić w jaki sposób mają zostać nazywane zapisane zrzuty ekranu. Możemy tutaj zdefiniować szablon w którym zmiennymi będą nazwa/tytuł strony, czy czas wykonania zrzutu ekranu.

W moim przypadku zrzutom ekranu nadaję nazwę taką samą jak tytuł strony na której je wykonałem:

W menu „Watermark”, możemy również wykorzystać szablon w którym będziemy nadawali znak wodny dla naszych zrzutów ekranu. W ten sposób ktoś kto chciałby z nich skorzystać, będzie informowany o ich pochodzeniu. Możemy użyć tutaj tekstu, oraz zdjęcia.

Obsługa Fireshot – robimy zrzut ekranu wybranego fragmentu strony

Obsługa dodatku Fireshot do przeglądarki Firefox, jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć w czerwoną ikonę dodatku znajdującą się po prawej stronie paska adresu:

Strona internetowa przybierze ciemniejszy wygląd – wystarczy teraz przeciągnąć myszką nad danym fragmentem znajdującym się na witrynie. Fragmenty strony internetowej zaznaczamy tak samo jak ikony znajdujące się na pulpicie ( po prostu przeciągamy myszką nad wybranym obszarem) – puszczenie lewego klawisza myszki spowoduje zapisanie zrzutu ekranu:

Dzięki Fireshot będziemy mogli wykonać dowolny zrzut wybranego fragmentu strony internetowej – który posłuży na przykład do napisania poradnika na portalu komputerowym PCFAQ.

Tagi:, , ,

Napisz komentarz