Darmowe zdjęcia na licencji Creative Commons i Public Domain.

Prowadzisz stronę internetową, lub bloga, a może jesteś webmasterem, który potrzebuje wykorzystać grafikę dla komercyjnych projektów? W tym poradniku pokażemy Ci skąd pobrać darmową grafikę na licencji Creative Commons, lub Public Domain, którą możesz wykorzystać nawet w celach zarobkowych.

Darmowa grafika: Creative Commons, Public Domain

Grafika na licencji Creative Commons, a zwłaszcza Public Domain dostępna jest bezpłatnie i można ją wykorzystać niemal w dowolnym celu – nawet w projektach komercyjnych. Twórcy stron internetowych zazwyczaj korzystają z płatnych bibliotek zdjęć, takich jak na przykład Shutterstock, gdzie ceny zaczynają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset euro! Istnieją jednak darmowe biblioteki zdjęć, które wcale nie muszą być gorsze od płatnych!

Pixabay.com, to kolejny serwis prezentujący darmowe obrazy wysokiej jakości, których możemy używać gdziekolwiek (przypomnijmy, że już raz opisywaliśmy portal umożliwiający pobieranie darmowych zdjęć na licencji CC).

pixabay darmowe zdjecia

Serwis Pixabay został wyposażony w wyszukiwarkę, która – co ciekawe – rozpoznaje frazy wpisane w języku polskim. Dodatkowo znajdziemy tutaj zbiór zdjęć podzielonych na kategorie tematyczne, na przykład: zwierzęta, moda, sport, ludzie, nauka itp…

Jeżeli przyjrzymy się zdjęciom zaprezentowanym w serwisie, to naprawdę wiele z nich zostało wykonanych bardzo profesjonalnie – a mimo to zostały udostępnione publicznie całkowicie bezpłatnie.

darmowe zdjecia public domain

Po wybraniu interesującego zdjęcia, w szczegółach zobaczymy informację o licencji na jakiej zostało ono udostępnione (większość zdjęć w serwisie udostępniona została na licencji Public Domain). Za pomocą przycisku pobierz, będziemy mogli pobrać zdjęcie w dowolnie wybranej rozdzielczości – nawet Full HD.

darmowe zdjecia public domain

Powyżej możecie zobaczyć przykład zdjęcia pobranego z serwisu Pixabay.com, z profilu iblushay.

Zdjęcia na licencji Public Domain można wykorzystać niemal w dowolnym celu – autorzy zrzekli się do nich praw autorskich – to oznacza, że można je dowolnie modyfikować, bez przypisywania źródła, lub pierwotnego autora. Jedynym wyjątkiem są zdjęcia osób, które nie mogą być wykorzystane, w sposób, który mógłby godzić w ich dobre imię, na przykład do celów promowania portali erotycznych. Pomimo licencji Pixabay, zwraca uwagę na to, że nie gwarantuje legalności wrzuconych materiałów – zwłaszcza tych, na których widnieje logo firm trzecich, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z fotografem.

2 komentarze

  1. Michał pisze:

    Szybki dostęp do dobrych i darmowych zdjęć. Idealne na stronę WWW. Ciekawi mnie czy faktycznie legalne… .

Napisz komentarz