Jak wypożyczyć gry na Steamie – poradnik

Steam już od dłuższego czasu oferuje możliwość wypożyczenia swojej całej biblioteki gier znajomemu. Funkcja jest bardzo ciekawa, jednakże przez wiele niejasności w działaniu, odpycha użytkowników. W tym poradniku pokażę, jak można udostępnić swoją bibliotekę gier znajomemu. Ukazana zostanie również metoda działania tego mechanizmu.

steam-family-sharing

Na Steam nie da się wypożyczyć jednej gry. Wypożyczamy całą naszą kolekcję. W praktyce wygląda to tak, że gry wypożyczone są w drugiej zakładce. Po włączeniu takiego tytułu, blokujemy całą bibliotekę naszemu znajomemu. Nie może on wówczas włączyć żadnego tytułu, gdyż używamy jego biblioteki gier. Jednakże może on wymusić na nas „oddanie biblioteki”. Wtedy mamy 10 minut na zapisanie postępu w grze i wyjście z niej.

Drugim graniczeniem są gry multiplayer. Po wypożyczeniu nie będą się łączyły z serwerami, więc pozostaje tylko gra singleplayer. Funkcje sieciowe wielu gier też mogą nie działać.

Trzecia dosyć ważna sprawa to taka, że niektóre gry nie mogą być wypożyczone. Są to tytuły takie jak np. GTA.

 

Wypożyczanie

Aby znajomy mógł nam wypożyczyć swoją bibliotekę, musi zalogować się na naszym komputerze na swoje konto. Więc zaparzmy herbaty, wyciągnijmy ciastka i zaprośmy go. Jak widać nawet Steam zaleca kontakty towarzyskie.

 1. Logujemy się na w aplikacji Steam na swoje konto. Następnie z górnego menu wybieramy Steam -> Ustawienia

1

 

 1. Przechodzimy do zakładki „Rodzinne” i wybieramy „Autoryzuj ten komputer”.

2

 

 1. Następnie klikamy na „Steam” i na „Zmień użytkownika”. Prosimy znajomego by się zalogował na swoje konto.

3

 

 1. Gdy znajomy zaloguje się, musimy wejść w Ustawienia, w zakładkę „Rodzinne”. Następnie autoryzujemy komputer z jego konta. Z listy wybieramy nasze konto użytkownika, któremu chcemy udostępniamy bibliotekę gier.

4

 

 1. Możemy przelogować się na swoje konto. Po przejściu do biblioteki zauważymy, że nasza kolekcja gier zwiększyła się o tytuły znajomego.
 2. Gry możemy wypożyczyć maksymalnie pięciu osobom na dziesięciu komputerach.

 

Jak wiemy, w danym czasie tylko jedna osoba może korzystać z biblioteki. Czasem znajomy może nasz przecież nalegać, byśmy wychodzili z gry, gdyż on zaraz coś sobie uruchomi. Aby steam nie wyrzucił nas z ogrywanego tytułu, wystarczy odłączyć się od internetu lub przejść w tryb offline. Dzięki takiemu zabiegowi możemy grać bez obaw o wyrzucenie z gry.

1 Komentarz

 1. Gracz pisze:

  Fajniutki poradnik:)
  Nie wiedziałem, że STEAM oferuję taką możliwość wypożyczania gier z naszej biblioteki…

Napisz komentarz