Emulacja SNESa

Uwaga! Emulacja konsol jest legalna, pod warunkiem, iż posiadamy legalną, zakupioną kopię gry w domu!

Parę wpisów temu pisałem o emulacji konsoli NES/Pegasus/Famicom. Jednak to nie jedyna konsola firmy Nintendo, którą da sie sprawnie emulować na PC czy smartfonie. Przyjrzyjmy się dziś konsoli SNES

Commons.wikimedia.com Autor: Holek

Trochę historii

16 bitowa konsola SNES była następcą NESa. Często jest nazywana „Super Famicom”, „Super Nintendo”. Skrót SNES oznacza „SUPER NINTENDO ENTERTAIMENT SYSTEM” i – podobnie jak z NESem i Famicomem – konsola oryginalnie miała blokadę regionalną na 3 rejony – Europa, USA i Japonia.

W przeciwieństwie do NESa – w SNESie dało się zapisywać stan gry w większości gier [a nie tylko w kilku]. Działało to na zasadzie bateryjki i chipu, który był na tyle energooszczędny by bateria przez blisko rok bez grania trzymała nasze zapisy.

Nośnikiem był jak w NESie kartridż. Nintendo, mimo planów, nie wydało w tej i następnej konsoli napędu CD. Powodowało to praktycznie brak ładowania. Dzięki tej konsoli powstały dwie inne konsole – obecny hit czyli Playstation oraz wielki niewypał – CDi.

Dlaczego tak się stało? To idealny temat do omówienia przy emulacji PS/PSone.

Emulacja na PC

Aby móc emulować potrzebujemy aplikacji np. ZSNES pobranej z tego linku. Jest to dość stary, ale chyba najlepszy z emulatorów tej 16 bitowej konsoli. Zadziała on i na Windowsie, i na Linuxie i na DOSie – czyli zagra każdy.

Do pobrania romów polecam tę samą stronę, co za pierwszym razem – CoolRom.

Emulator ważący niecały 1MB może działać? Sam się zastanawiałem przed jego sprawdzeniem.

Bez tytułu

Po prostej konfiguracji w CONFIGu można odpalić grę za pomocą GAME -> LOAD GAME

Bez tytułuEkran startowy gry Super Mario Allstars zawierającej 4 gry – Super Mario Bros 1[SMB1], SMB „Lost Levels” [Znane w Japonii jako SMB2], SMB2 [Znane w Japoni jako SMB2 USA] oraz SMB3 pojawił się bez problemu. Gra działa w stałych 50/60FPSach [zależnie od karta – USA/Japonia mają NTSC czyli ok. 60FPS, a Europa ma PAL – 50FPS]

Mobilna emulacja

Android pozwala na płynną grę przy lepszych 1 czy słabszych 2 rdzeniowych procesorach. Ciekawą aplikacją do emulacji jest Snes9x EX+ [GOOGLE PLAY] . Przykładowo – na Samsungu Galaxy Mini 2 umie się przyciąć, jednak na Galaxy Young działa płynnie.

Napisz komentarz