Emulacja PS/PSone

Nie ma osoby, która by nie słyszała o konsoli firmy Sony – Playstation. Historia tej konsoli jest również ciekawa.

Commons.Wikimedia.com, Autor: Interlude65

Playstation jest kojarzony przez wielu jako pierwsza konsola firmy Sony. Jednak nią nie był. Zanim na rynku pojawiło się pierwsze Playstation Sony, na początku lat 80-tych próbowali wejść w rynek gier za pomocą  komputerów domowych z serii MSX.

SONY MSX, Commons.Wikimedia.com, Ubcule

Playstation początkowo miał w ogóle nie istnieć – miał być tylko zwykłą przystawką do SNESa odtwarzającą CD. Z czasem koncepcja przerodziła się w całkowicie nową konsolę, zwaną SNES CD – posiadającą złącze z SNESa oraz odtwarzacz płyt CD.

SNES – CD [PROTOTYP] – Commons.Wikimedia.com Jtalledo

Latem 1991 roku, podczas Wystawy Elektroniki Użytkowej w Chicago, Sony miało zapowiedzieć wraz z Nintendo nową konsolę. Drugiego dnia imprezy,gdy wszyscy spodziewają się kolejnych szczegółów na temat tajemniczego projektu, dzieje się coś niespodziewanego – Nintendo zrywa umowę z Sonym, by zmienić partnera technologicznego na Philipsa. Co ciekawe – Sony w dowolnym momencie mógł załamać finansowo Nintendo – wstrzymując dostawy mikroprocesorów dźwiękowych do SNES-a, co spowodowało by wymuszenie natychmiastowego poszukiwania firmy zajmującej się tym mikroprocesorem, będącym kompatybilnym z tym od Sonego [w innym przypadku na każdym kartridżu musiałaby się znajdować zdublowana ścieżka dźwiękowa – jedna dla starych, od Sonego, druga dla nowych]. 

W 1993 roku Sony pokazał demo technologiczne swojej nowej konsoli zwanej kodowo PS/X. Demo to wywierało ogromne wrażenie na oglądających.

Dalej już tylko doszło do powstania znanego wszystkim szaraka, który wygrał z N64 czy Segą w swojej generacji konsol dzięki innowacji – napędowi CD w przystępnej cenie.

 

Emulacja PSX/PSone

Aby emulować konsolę PS/PSone musimy posiadać:

a) emulator – na przykład ePSXe – z tego linku.

b) BIOS konsoli – najlepiej o numerze SPCH7502 lub SPCH1001.

c) grę – może być na oryginalnym nośniku, jak i na płycie CD.

d) pluginy [GPU, CPU, CD-ISO, GAMEPAD itp]

Polecam najlepiej znaleźć paczkę z wszystkimi potrzebnymi plikami po za grą – np. z tego linku

Potem wystarczy wybrać FILE -> RUN  CDROM lub RUN ISO [w zależności od źródła gry]

Miłego grania w Gran Tourismo czy Crash Bandicoota na pececie 😉

Napisz komentarz